Ryzen 7 3800X sıcaklık problemi

combation26

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim işlemciyi kullanıyorum. 3 aydır şöyle bir sorun var. Sıcaklık 45 derecenin altına inmiyor bir anda 60'lara sıçrıyor. Sonra yine 45 görünüyor. Oyun oynarken baktığımda 72 dereceyi geçmedi. Hiç bunun nedeni nedir? Termal macunu 3 gün önce değiştirdim. Videolardaki gibi güzelce sürdüm Cooler Master master gel Pro macun.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarında CPB (Core Performance Boost) kapatırsanız bu dalgalanmalar olmayacaktır. Ryzen 3000 serisinde işlemciye yük binince ani voltaj yükselmeleri nedeniyle sıcaklık dalgalanmaları oluyor. Fakat bunu yapınca işlemci çekirdekleri frekans yükseltemeyeceği için biraz performans kaybı olabilir. Eğer iyi bir soğutucunuz varsa sabit voltaj ile overclock yaparak kullanabilirsiniz. Sosyalde de bu konu ile ilgili birçok paylaşım var. Onları da inceleyebilirsiniz.

Normal bir durum, herhangi bir sıkıntı görmedim. Sıcaklık sıçramaları yazılımdan kaynaklanıyor, bunun AMD'si, Intel'i yok. Herhangi bir işlem gerçekleştirilmesi için hamle yaptığında, işlemci o isteği bir an önce gerçekleştirmek istiyor, anlık olarak yük alıyor, sen de bunu sıçrama olarak gözlemliyorsun. 45 derecenin altına düşmemesi normal, ayrıca tavan sıcaklığının 72 derece olması da hiçbir sıkıntı teşkil etmez, ettiğini düşündüğünü yazmamışsın ama eklemek istedim. Üç aydır böyle bir sorun olduğunu söylemişsin, belki öncesinde fark etmemiş olabilirsin, belki de son aldığın güncellemelerden birinde bir ayar otomatik olarak açıldı ve işlemcinin tepki süresi ve hızı değiştirildi, bunun da etkisi olabilir. Başta yazılımsal dememin nedeni o.

BIOS ayarlarında CPB (Core Performance Boost) kapatırsanız bu dalgalanmalar olmayacaktır. Ryzen 3000 serisinde işlemciye yük binince ani voltaj yükselmeleri nedeniyle sıcaklık dalgalanmaları oluyor. Fakat bunu yapınca işlemci çekirdekleri frekans yükseltemeyeceği için biraz performans kaybı olabilir. Eğer iyi bir soğutucunuz varsa sabit voltaj ile overclock yaparak kullanabilirsiniz. Sosyalde de bu konu ile ilgili birçok paylaşım var. Onları da inceleyebilirsiniz.
Dediğinizi uygulayacağım sonucu yazarım.
Stok soğutucu ile kullanıyorsanız normal. Bir de kasanızın hava akışı kötü olabilir. Anakart fazla voltaj veriyor olabilir.
Kasamda 6 tane 120 lik fan mevcut onla alakalı olmayabilir gibi.

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim işlemciyi kullanıyorum. 3 aydır şöyle bir sorun var. Sıcaklık 45 derecenin altına inmiyor bir anda 60'lara sıçrıyor. Sonra yine 45 görünüyor. Oyun oynarken baktığımda 72 dereceyi geçmedi. Hiç bunun nedeni nedir? Termal macunu 3 gün önce değiştirdim. Videolardaki gibi güzelce sürdüm Cooler Master master gel Pro macun.

Eki Görüntüle 496931
Arkadaşım aynı sorunları yaşayan ve o sorunlardan kurtulmuş biri olarak şu paylaştığım postu inceleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı