Ryzen 7 3800X sıcaklık problemi

SphynxVII

Centipat
Yeni topladığım kasada Ryzen işlemci kullanmaya başladım. Daha önce hep Intel kullandığım için biraz daha sıcak çalışabileceğini tahmin ediyordum ancak bana bir sorun var gibi geliyor.

Şöyle ki, MSI Core Frozr L soğutucu kullanıyorum 2 adet Torx fanla birlikte. Windows güç ayarlarında AMD Ryzen Balanced seçiliyken boşta ortalama 60 derecelerde geziyor. Yük altında ise ani olarak 85 derecelere çıkıp fanın ani hızlanması sonucu 70 derecelere düşüyor. 30 saniyede bir bunu tekrarladığı için fan RPM artışı aşırı rahatsız ediyor.

Güç ayarlarında, güç tasarrufunu seçtiğimde ise boşta 40 derecelerde, yük altında ise 60-65 derecelerde çalışıyor. İşlemci hızını 2.2GHz'e sabitliyor. BIOS'tan CPB kapattığımda ise yüksek frekanslarda çıkmıyor hiçbir şekilde.

Kasanın üst kısmında 3 adet egzoz fan takılı.

Sizce bu durum normal midir?
Bu sıcaklık ve fan hızı sorununu çözmem için yapmamı önereceğiniz bir şey var mıdır?
Teşekkür ederim.

CPU: Ryzen 7 3800X
GPU: MSI RTX 2060 Super Gaming X
Anakart: ASUS ROG STRIX X570-F
RAM: Corsair RGB 8x2 3600MHz
Soğutucu: MSI Core Frozr L
PSU: ASUS ROG STRIX 750W 80+ Full Modüler
SSD: Corsair MP300 250GB
Kasa: ASUS TUF Gaming GT501

Yabancı bir sitede görüp uyguladığım ve iyi sonuç aldığım fan ayarını paylaşmak istiyorum:
Smart Fan açık olacak şekilde,
@56°C -30%
@60°C -45%
@65°C -50%
@75°C -100%

Eğer bu sorununuzu çözmediyse kendinize göre ayarlamanızda fayda var.

Yabancı bir sitede görüp uyguladığım ve iyi sonuç aldığım fan ayarını paylaşmak istiyorum:
Smart Fan açık olacak şekilde,
@56°C -30%
@60°C -45%
@65°C -50%
@75°C -100%

Eğer bu sorununuzu çözmediyse kendinize göre ayarlamanızda fayda var.
Denemediğim iki şeyden birincisi elle fan ayarlamak, ikincisi ise voltaj ayarlarıyla oynamaktı. İlk olarak söylediğiniz ayarları deneyeceğim hocam teşekkür ederim.

Denemediğim iki şeyden birincisi elle fan ayarlamak, ikincisi ise voltaj ayarlarıyla oynamaktı. İlk olarak söylediğiniz ayarları deneyeceğim hocam teşekkür ederim.
Undervolt işlemi masaüstü bilgisayarlar için geçerlimi bilmiyorum ama. ThrottleStop ile voltaj düşürüp undervoltla iyi bir sıcaklık değeri ala bilirsiniz.

Stock soğutucu ile alınan sonuçlar sizin alacağınız sonuçlarla farklılık gösterebilir. Ayrıca referans olması için söylemek istiyorum, 1.25V’ta 4.3GHz hızında stabil çalışıyor ve sıcaklık boşta 45-50 santigrat derecedeyken yük altında 87’ye kadar ulaşabiliyor.

Stock soğutucu ile alınan sonuçlar sizin alacağınız sonuçlarla farklılık gösterebilir. Ayrıca referans olması için söylemek istiyorum, 1.25V’ta 4.3GHz hızında stabil çalışıyor ve sıcaklık boşta 45-50 santigrat derecedeyken yük altında 87’ye kadar ulaşabiliyor.
Stok fanla 87 derece normal. Ama arkadaş sanırım stok fan kullanmıyor bu yüzden normal değil bir masaüstü için 87 derece.

Geri
Yukarı