Ryzen 7 4700X işlemcisinin anakartı AM5, PCIe 5.0 ve DDR5 RAM ile mi gelecek?

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Arkadaşlar sistemimi 2016'da topladım ve i5 6500 işlemcisi render alırken sürünüyor. Sistemimi yükselteceğim fakat doğru zamanı bekliyorum. 5-10 yılda bir gelen bu yeni teknolojiler hepsi bir arada anakarta gelir mi sizce? Yani Ryzen 7 4700X'in çıkışına gelir mi? Sonuçta yıllar sonra her türlü bir araya gelecekler çünkü ;D Tahminlere göre hepsinin tarihleri 2020-2021 gibi gözüküyor. Yakın tarihe denk geldikleri için bu üç özelliği de destekleyen bir anakart çıkış yapar değil mi?

Evet, PCI-e 5.0 çıktı bu arada. PCI-e 4.0'dan kısa bir süre sonra çıkmış ben de yeni öğrendim.

Son düzenleme:
Doğmamış bebeğe don biçmemek lazım. Daha Ryzen 3000 serisi bile yeni diyebiliriz. PCI-e 4.0 daha yaygınlaşmamışken PCI-e 5.0 desteği sunulur mu bilemeyiz, sanmıyorum. DDR5 RAM'ler o zaman çıkmış olabilir.

AMD şirket ajanlarını yollayıp ansızın evinizi basacak böyle şeyler yazmayın, 4700X felan mazallah komik değil :)
Şaka bir yana, sistem toplamak için en doğru zamanın indirim yakalandığında o an piyasada ne varsa onu o an almak olduğuna inanıyorum.
Render için bütçeniz ne kadar bilemiyorum ancak 3700X ve X570 bir anakart ile uzun süre idare edebilirsiniz. Güzel bir soğutucu alıp işlemcinin sınırlarını zorlayarak performansını %10-15 kadar daha artırabilirsiniz. Bu söylediğim performans render için aşağı yukarı 9900K'dan (allcore 5.0 ortalama sonuçlarda) %10 daha az.

Arkadaşlar siz beni anlamadınız galiba. Ben size 4700X hemen şimdi çıkacak demedim. Tahmini ön görülen tarih 2020 son çeyreği - 2021 gibi. Ben de diyorum ki bu yeni çıkacak işlemcinin anakartı yeni özellikleri mi destekler yoksa eski (günümüz) teknolojisinde mi kalır?

Bence hem PCI-e 4.0 hem de 5.0 destekleyecek anakartlar aynı anda sunulabilir ancak PCI-e 4.0 bile halihazırda sunulduğu halde daha bu hıza ulaşan donanımlar yaygınlaşmadı. Yani PCI-e 5.0 sunulsa bile yaygınlaşması baya uzun zaman alır gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı