Ryzen 7 4800H sıcaklık değeri HWiNFO64 ile nasıl kontrol edilir?

SPeaky

Kilopat
Makaleler
1
Intel işlemcili laptoptan başlıktaki AMD işlemcili laptopa geçiş yaptım. Afterburner ile önceden işlemci sıcaklığı gözüküyordu fakat şu an gözükmüyor, o yüzden HWiNFO64 indirmek zorunda kaldım. Burada ise 3 tane sıcaklık veriyor:

1) CPU(Tctl/Tdie)
2) CPU Core
3) CPU SOC

Birincisi hakkında okuduğuma göre AMD Tdie sıcaklığının üstüne offset ekleyerek Tctl değerini gösteriyormuş fakat burada geçerli mi bilmiyorum açıkçası onu. 2 ve 3 zaten sırayla çekirdek ve soket sıcaklık değeri yazıyor fakat ben hangi sıcaklığı dikkate almalıyım? 1. yazdığım sürekli daha yüksek örneğin 2 ve 3 genelde çok benzer, boşta 40-42 derece fakat birincisi boşta bile 60'ı görüyor bazen ki hiç inandırıcı gelmedi bana daha 1 günlük yeni laptop ve bu işlemciyi de düşününce. Neyse uzun lafın kısası hangi sıcaklık değerini dikkate almalıyım?

Yüksek sıcaklıktan şikayetçiyseniz Turbo Boost'u kapatın. Herhangi bir hız farkı hissetmiyorsunuz.

Zaten fark ettiyseniz işlemci 100 dereceyi görse bile 4 GHz altına indirmiyor kendini. Çok ısınıyor diyorlar ama sıcaklığı düşük tutmak için elli tane yol var. Maks limit de 105 olduğundan işlemci sıcaklığını pek dikkate almıyorum artık.

Peki hocam Intel XTU'nun AMD'de bir karşılığı yok mu tüm değerleri görebileceğim kolayca ? Öyle bir uygulama yani. Ryzen Master indirdim uyumsuz dedi sildim mecbur. Sanırım sadece masaüstü Ryzen'larda çalışıyor o.

Ben de bilmiyorum gerçekten. ARMOURY Crate yazılımı üzerinden takip ediyorum sıcaklığı.

Ryzen 7 3700U kullanıcısı olarak (HWiNFO sürümüm biraz eski) bende CPU(Tctl/Tdie) ve CPU SOC gözükmekte. Ek olarak yanında ise APU GFX'in sıcaklık değeri gözükmekte.

CPU Core (x) şeklinde gidiyorsa eğer her bir çekirdeğin kendi sıcaklığını görüntülüyorsunuz demektir. Eğer genel bir CPU Core değeri var ise, bu direkt olarak CPU çekirdeklerinin bulunduğu paket kısmının sıcaklığını belirtiyor demektir. CPU SoC sıcaklığı ise toplam paket sıcaklığını temsil etmektedir. Yani tüm işlemcinin fiziksel sıcaklık değerini temsil etmekte.

1601970501839.png

Gelelim hangi değeri baz alacağınıza. Eğer sadece CPU üzerinden işlem yapıyorsanız (örneğin Cinebench R20 testi) CPU Core sıcaklık değerini baz alın. Eğer hem CPU hem de GPU üzerinden işlem yapıyorsanız (örneğin dahili grafik işlemci ile oyun oynamak) CPU SoC sıcaklık değerini baz alın. Eğer yalnızca GPU üzerinden işlem yapıyorsanız (örneğin OpenGL hızlandırması ile render almak) APU GFX (varsa) sıcaklık değerini baz alın.

Ryzen 7 3700U kullanıcısı olarak (HWiNFO sürümüm biraz eski) bende CPU(Tctl/Tdie) ve CPU SOC gözükmekte. Ek olarak yanında ise APU GFX'in sıcaklık değeri gözükmekte.

CPU Core (x) şeklinde gidiyorsa eğer her bir çekirdeğin kendi sıcaklığını görüntülüyorsunuz demektir. Eğer genel bir CPU Core değeri var ise, bu direkt olarak CPU çekirdeklerinin bulunduğu paket kısmının sıcaklığını belirtiyor demektir. CPU SoC sıcaklığı ise toplam paket sıcaklığını temsil etmektedir. Yani tüm işlemcinin fiziksel sıcaklık değerini temsil etmekte.

Eki Görüntüle 692528

Gelelim hangi değeri baz alacağınıza. Eğer sadece CPU üzerinden işlem yapıyorsanız (örneğin Cinebench R20 testi) CPU Core sıcaklık değerini baz alın. Eğer hem CPU hem de GPU üzerinden işlem yapıyorsanız (örneğin dahili grafik işlemci ile oyun oynamak) CPU SoC sıcaklık değerini baz alın. Eğer yalnızca GPU üzerinden işlem yapıyorsanız (örneğin OpenGL hızlandırması ile render almak) APU GFX (varsa) sıcaklık değerini baz alın.
Peki sizde de yer alan Tctl/Tdie seçeneği hakkında ne diyorsunuz hocam ? Oyunlarda ben CPU Core seçeneğini dikkate alacağım sanırım örneğin LoL ya da Crysis oynarken. Ekran kartım zaten harici yani dahili grafik açılmıyor o oyunlarda.

Dahili grafik kapanmaz asla. Kullanımdan da görebilirsiniz. Masaüstüne döndüğünüzde ekrana görüntü vermek için kendini her zaman hazırda tutar.

Peki sizde de yer alan Tctl/Tdie seçeneği hakkında ne diyorsunuz hocam ?
Tctl/Tdie değeri AMD'nin Die (Zar) üzerinde sensörle yaptığı ölçümün üzerine kendi tolerans değeri ile hesapladığı bir sıcaklık birimi. Ryzen Master'ın bu sıcaklığı gösterdiği belirtilmiş bazı sitelerde. Sanıyorum güvenlik amaçlı, mevcut sıcaklıktan daha yüksek raporlanmasını sağlayarak, işlemciyi korumak için verildiğini düşünmekteyim. Gerçi bu tolerans değeri çok az olduğu için, benim ekran görüntümde olduğu gibi çok fazla uçurum oluşmuyor değerler arasında.

Tctl/Tdie veya CPU Core seçeneklerini baz alabilirsiniz güvenle.

Yeni konular

Geri
Yukarı