Ryzen 7 5800H laptop için 103 derece normal midir?

Dell servisi ile görüştüm diagnotics kısmı testinde 93 derece çıktı (yazılım ile kısıtlandığı için yoksa 100+ çok rahat). Bana bu cihazın 100 dereceye kadar görmesinin normal olduğu söylendi buna göre tasarlanmış, tamamen donma veya kapanma durumu yaşamıyorsanız problem yok deniyor bilginize.
Ben de zamanında aradığım da aynen böyle cevap vermişlerdi ki zaten laptop üreticilerin klâsik cevabı "biz bu sıcaklığa göre laptop ürettik" oluyor.
Benim hala anlayamadığım sonuçta sen yüksek performans durumlarında 95 100 dereceleri görüyorsun ancak testte 93 çıkıyor. Sen her türlü zaten yine 100 leri göreceksin. Çok saçma bir durum bu.
Ona bakılırsa diagnotics de bana yaptırılan testte de 92 derece çıktı. Ancak oyunlarda eğer oyun modunu açarsam 97 100 derece oluyor.
Bir söz vardır :D her iki ucu boklu degnek misali...

Ben de zamanında aradığım da aynen böyle cevap vermişlerdi ki zaten laptop üreticilerin klâsik cevabı "biz bu sıcaklığa göre laptop ürettik" oluyor.
Benim hala anlayamadığım sonuçta sen yüksek performans durumlarında 95 100 dereceleri görüyorsun ancak testte 93 çıkıyor. Sen her türlü zaten yine 100 leri göreceksin. Çok saçma bir durum bu.
Ona bakılırsa diagnotics de bana yaptırılan testte de 92 derece çıktı. Ancak oyunlarda eğer oyun modunu açarsam 97 100 derece oluyor.
Bu arada o diagnotics de yapılan test oyun modu kapalı şekilde yapılıyor sanırım. Çünkü açık olsa daha artar.

Bu arada o diagnotics de yapılan test oyun modu kapalı şekilde yapılıyor sanırım. Çünkü açık olsa daha artar.
Kesinlikle, ona göre üretilmiş sorun yok diyorlar :) neyse sağlık olsun bıraktık bu konuyu

Kesinlikle, ona göre üretilmiş sorun yok diyorlar :) neyse sağlık olsun bıraktık bu konuyu
Lenovo cihazları çok kıskanıyodum tam frekans güçte ve soğuk çalışıyorlardı

Dell servisi ile görüştüm diagnotics kısmı testinde 93 derece çıktı (yazılım ile kısıtlandığı için yoksa 100+ çok rahat). Bana bu cihazın 100 dereceye kadar görmesinin normal olduğu söylendi buna göre tasarlanmış, tamamen donma veya kapanma durumu yaşamıyorsanız problem yok deniyor bilginize.

Dostum ben ASUS ROG STRIX sahibiyim. Benimkinin Cpusunda sıvı metal olmasına rağmen 90 95 dereceleri görüyor. Ekran kartı ise sabit 86 derece. Servise götürdüm sana dediklerini dediler. Ben de yazın kolları sıvayıp kendim macun süreceğim bakalım ne olacak.

Lenovo cihazları çok kıskanıyodum tam frekans güçte ve soğuk çalışıyorlardı
Aynen yapacak bir şey yok konuyu şimdilik kapatabiliriz. Müsait bir günde awcc kontrol ile ilgili yazıyı da inşallah forumda paylaşacağım. Umarım sizde de biraz fark yapar. Sizi de etiketlerim.

Dostum ben ASUS ROG STRIX sahibiyim. Benimkinin Cpusunda sıvı metal olmasına rağmen 90 95 dereceleri görüyor. Ekran kartı ise sabit 86 derece. Servise götürdüm sana dediklerini dediler. Ben de yazın kolları sıvayıp kendim macun süreceğim bakalım ne olacak.
Merak ediyorum nasıl bi sonuç alacaksınız, asuslar adına ısınma ve throotle ın farklı kavramlar olduğu söyleniyor, cihazın ısı değerine bakmadan kullanımda herhangi bir throotle yaşanmıyorsa o cihazda ısınma sorunu yok denmekteymiş rakamlarla aldırış etmeyin diyorlar

Aynen yapacak bir şey yok konuyu şimdilik kapatabiliriz. Müsait bir günde awcc kontrol ile ilgili yazıyı da inşallah forumda paylaşacağım. Umarım sizde de biraz fark yapar. Sizi de etiketlerim.
Teşekkürler nezaketiniz adına

Lenovo Legion 5'in fan RPM'i 4500. Max açınca 5500 ama Lenovo cihazlarındaki fan hızını %90 default olarak ayarlamış ve %100 kullanılması önerilmiyor.
Yazılımsal kısmına gelirsek aynı sorunu ben Legion cihazımda yaşadım. CPU Boost açık şekilde sabit 100C alıyordum. Son zamanlarda konudaki gibi 102'yi bile gördüm.
Yazılımsal olarak format, BIOS güncelleme, Windows upgrade, downgrade denedim. Sorunum çözülmedi.
En son macun değişikliği ile çözdüm.

Yazılımsal olsa bile termal kısma derecesine gelecek kadar sıcaklık arttırması bana pek olası gelmiyor açıkçası. Şahsen cihazı araştırmak lazım. İllaki bu sorunu sadece siz yaşamıyorsunuz. Cihazların kendine göre ekstra performanslı çalıştığı macunları oluyor. Dell'in fabrika çıkışı hangi macun ise o denenebilir.
Cihazı ilk aldığınızda bu sorunu yaşıyor muydunuz? Termal macun değişikliğinden sonra mı yaşamaya başladınız.

Hocam bende de Legion 5 var sıcaklık sorunu yaşıyorum macun değiştireceğim. Hangi macunu kullandınız? Hangi macunu önerirsiniz?

Hocam bende de Legion 5 var sıcaklık sorunu yaşıyorum macun değiştireceğim. Hangi macunu kullandınız? Hangi macunu önerirsiniz?
Honeywell ptm 7950 kullandım. 4-5 ay oldu sıcaklıkları hala tam yükte 80-90 arası alıyorum.
Cihazın kendi teknik servisinde 2kez temizletip macun değiştirttim ve mx4 kullandım. 2sinde de sabit 100 derece verdi tam yükte.

Çoğu macun pomp out yapıyor cihazda bunlar hakkında konular mevcut. Honeywell faz değişimli olduğu için bu sorun yok ve fabrika çıkış macunu diye biliyorum.

Sıcaklık sorununuz tam olarak ne durumda tam yükte kaç derece sıcaklık alıyorsunuz ?

Honeywell PTM 7950 kullandım. 4-5 ay oldu sıcaklıkları hala tam yükte 80-90 arası alıyorum.
Cihazın kendi teknik servisinde 2kez temizletip macun değiştirttim ve MX4 kullandım. 2'sinde de sabit 100 derece verdi tam yükte.

Çoğu macun pomp out yapıyor cihazda bunlar hakkında konular mevcut. Honeywell faz değişimli olduğu için bu sorun yok ve fabrika çıkış macunu diye biliyorum.

Sıcaklık sorununuz tam olarak ne durumda tam yükte kaç derece sıcaklık alıyorsunuz?

MX-4 macun kullanmıştım. Oyun oynarken ekran kartı sıcaklığı çok yükselmiyor fakat işlemci 95-97 civarında geziyor. Muhtemelen pump out oluyordur.
Dediğiniz Honeywell'i araştırdım Türkiye'de bulunmadığı için sipariş olayı benim için sıkıntı. Cooler Master MasterGel maker veya Thermal Grizzly Kryonaut alıp kullanmayı düşünüyorum fakat bazı kişiler bunlardada pump out olduğunu söylemiş. Bunlardan hangisini alsam daha iyi olur ya da yurt içi bulabileceğim macun öneriniz var mıdır?

MX-4 macun kullanmıştım. Oyun oynarken ekran kartı sıcaklığı çok yükselmiyor fakat işlemci 95-97 civarında geziyor. Muhtemelen pump out oluyordur.
Dediğiniz Honeywell'i araştırdım Türkiye'de bulunmadığı için sipariş olayı benim için sıkıntı. Cooler Master MasterGel maker veya Thermal Grizzly Kryonaut alıp kullanmayı düşünüyorum fakat bazı kişiler bunlardada pump out olduğunu söylemiş. Bunlardan hangisini alsam daha iyi olur ya da yurt içi bulabileceğim macun öneriniz var mıdır?
Dediğin 2 macununda konusunu gördüm. 2side pomp out yapmış. Alıp denemek büyük ihtimal parayı çöpe atmak olur. Bu laptop için en iyisi Honeywell zaten kendi redditinde de en çok önerilen macun bu ve fabrika çıkış macunu.

Yurt içi olarak mx6 deneyebilirsin. Mx6 nın daha yoğun bir kıvamı var diye biliyorum laptop için öneriliyor.

Cihazın en büyük sorunu bu macun işi. Çoğu macunda pomp out yapıyor kendi macunu yurt içinde yok maalesef.

Ekran kartini undervolt edebilirsin.

Cihaz stres testindeyken de PUBG oynarken de kesinlikle 100 103 derece, ekran kartı ise 87 86 derece aralığından aşağı inmiyor, işin garip kısmı kapanma da yapmıyor saatlerce bu derecelerde devam ediyor. 3 hafta öncesi termal bloklar ve fanlarla beraber macun değişimi servis tarafından değişti, durum yine böyle.

(Ekstra soğutucu fan da kullandım, 1 2 derece ya indi ya inmedi)

R7 5800H.
RTX 3060.
Islemcin isiniyor cunku ekran kartin cok sicak calisiyor kardesim. Buyuk ihtimalle ekran karti isitiyor islemciyi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı