Ryzen 7 5800H vs i5 12500H

classy2

Centipat
Daha fazla  
Ryzen 7 5800H mı yoksa Intel i5 12500H mı oyun ve uzun ömür açısından.
HP Victus 71T71EA 15-FB0004NT Ryzen 7 5800H 16GB 512GB SSD RTX3050Ti 15.6 inç 144Hz Full HD Freedos Beyaz Gaming Notebook - Gaming.Gen.TR
Bu laptopun Ryzen 7 5800H mı alayım yoksa i5 12500H mı ya da önerebileceğiniz 20 binin altında PC var mı?
Intel olan bu HP Victus 15-FA0007NT i5-12500H 16GB RAM 512GB SSD 4GB RTX 3050Ti 15.6" FHD FreeDOS Mavi 6Z5Y0EA : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Ve şey var Ryzen 5 5600H 3060 ama bunda 8 GB RAM var

Son düzenleme:
5800h daha iyi bir işlemci yani bir tık daha iyi ama DDR5 desteği yok.
DDR5 kullanmak istersen i512500h' da var.
3050Tİ olan laptop alacaksın DDR5' in FPS' biraz faydası dokunuyor o yüzden i512500h olan modeli tercih etmen daha mantıklı.

Ben olsam şunu alırdım bütçe zorlayarak ileride de RAM takviyesi yapar kullanırdım oyun amaçlı alacak olsaydım.

Kendim AMD 6800h + 3050Tİ olan Victus kullanıyorum bana işlemci gücü lazım ve benim işimi fazlasıyla görüyor. Bu işlemci İ7 12700h muadili işlemci olarak gösterilsede bence ondanda iyi.
Yoğun olmayan kullanımda benzer sonuçlar veriyor ama bu işlemcileri bu kadar yoracak iş yapman da zor zaten ben %40 kullanım üstünü göremedim böyle durumda enerji verimliği falan da ön plana koyduğumuzda AMD tercih etmek bana daha mantıklı geldi ve doğru karar vermişim.

Bu arada attığım laptopun işlemci biraz ısınıyor yani 90 dereceleri görebiliyor ama 3060 var içerisinde oyun amaçlı alacaksan onu almak mantıklı gibi duruyor.

Bunun haricinde attığın i5 12500h olan model mantıklı bir tercih olur.

5800H daha iyi bir işlemci yani bir tık daha iyi ama DDR5 desteği yok.
DDR5 kullanmak istersen i512500H'da var.
3050 Ti olan laptop alacaksın DDR5'in FPS' biraz faydası dokunuyor o yüzden i512500H olan modeli tercih etmen daha mantıklı.

Ben olsam şunu alırdım bütçe zorlayarak ileride de RAM takviyesi yapar kullanırdım oyun amaçlı alacak olsaydım.

Kendim AMD 6800H + 3050 Ti olan Victus kullanıyorum bana işlemci gücü lazım ve benim işimi fazlasıyla görüyor. Bu işlemci i7 12700H muadili işlemci olarak gösterilsede bence ondanda iyi.
Yoğun olmayan kullanımda benzer sonuçlar veriyor ama bu işlemcileri bu kadar yoracak iş yapman da zor zaten ben %40 kullanım üstünü göremedim böyle durumda enerji verimliği falan da ön plana koyduğumuzda AMD tercih etmek bana daha mantıklı geldi ve doğru karar vermişim.

Bu arada attığım laptopun işlemci biraz ısınıyor yani 90 dereceleri görebiliyor ama 3060 var içerisinde oyun amaçlı alacaksan onu almak mantıklı gibi duruyor.

Bunun haricinde attığın i5 12500H olan model mantıklı bir tercih olur.

Başkan bende yakında bir Victus alacağım eğer vaktin varsa birkaç sorum olacak: (Ben R7 5800H ve RTX 3060'lı olan E0054NT modelini alacağım gibi duruyor.)
-Ekran sallanması masadayken oyun oynarken oluyor mu?

-Oyunlarda performans nasıl? (Valorant, CS'de falan denediysen.)

-Çok fazla ısınıyor mu?

Galiba aramızda bir tek R7 5800H vs R7 6800H gibi bir durum var gerisi aynı diye biliyorum o sebeple çok farklı olacağını düşünmüyorum cevaplardan çok mutlu olurum.

Edit: RTX 3050Ti varmış görmedim :D yinede cevaplarsan sevinirim.

Başkan bende yakında bir Victus alacağım eğer vaktin varsa birkaç sorum olacak: (Ben R7 5800H ve RTX 3060'lı olan E0054NT modelini alacağım gibi duruyor.)

-Çok fazla ısınıyor mu?

Galiba aramızda bir tek R7 5800H vs R7 6800H gibi bir durum var gerisi aynı diye biliyorum o sebeple çok farklı olacağını düşünmüyorum cevaplardan çok mutlu olurum.

rahat 180 190 alırsın 200 geçer lowda

5800H daha iyi bir işlemci yani bir tık daha iyi ama DDR5 desteği yok.
DDR5 kullanmak istersen i512500H'da var.
3050 Ti olan laptop alacaksın DDR5'in FPS' biraz faydası dokunuyor o yüzden i512500H olan modeli tercih etmen daha mantıklı.

Kendim AMD 6800H + 3050 Ti olan Victus kullanıyorum bana işlemci gücü lazım ve benim işimi fazlasıyla görüyor. Bu işlemci i7 12700H muadili işlemci olarak gösterilsede bence ondanda iyi.

Bunun haricinde attığın i5 12500H olan model mantıklı bir tercih.

3060 almak istiyorum ama beni aşıyor Max 20kya cıkarım zaten 3060 1.5k fazla ama 3050 Ti 4 GB 3060 da 6 GB VRAM skınıtısı olmuyor işde vallahi bilmiyorumya.

-Çok fazla ısınıyor mu?

Volarant, CS GO falan oynayacaksan 3060' a ihtiyacın olmaz yani o ekran kartını bu oyunları oynamak için almak vizyonsuzluk :D.
6800h bir tık daha güçlü 5800h' a göre yani 3060 ekran kartı faktörünü koyunca 5800h+3060 almak daha mantıklı duruyor zaten 5800h da güçlü bir işlemci ama DDR5 desteği yok malesef, olsaydı 6800h modeller tercih edilmezdi.

Volorant ve CS GO daha çok işlemci gücü isteyen oyunlar kendim Aktif Volorant oynuyorum 240-260 FPS arası alıyorum ayarları full çekince.
CS GO pek oynamadım o yüzden net bişey diyemem.
Bunların haricinde RDR2 oynadım Ultra/Hight/medıum ayarlarda karışık falan 80 FPS üzeri aldım niye karıştırdım dersen VRAM yetersizliği. :(

5800h' ın ısı performansını pek bilmiyorum kullanan da tanıdım yok hiç elime de almadım.
6800h için konuşuyorum işlemci sıcaklığı gerçekten çok iyi 6nm mimari olmasının da etkisi var hem enerji tasaruffu sağlıyor hemde hızlı işlem yapabiliyor ve bunları yaparken de ısınmıyor mimarisi sayesinde, i7 12700h bile 10nm mimarisi var neredeyse yarı yarıya demek.
Soğutma kısmına gelirsek laptop yapısı olarak soğutma konusunda gerçekten başarılı. İşlemci ile ısı sorunu yoksa 5600h gibi soğutması gerçekten iyi. Normal kullanımda (Müzik,Web,Youtube vs.) 40-50 derece arasında geziyorum oyunlarda da 70 derece üzeri görmedim yada ben fark etmemiş de olabilirim aslında görülebileceğini düşünüyorum ama şöyle bir sorun var hangi oyunu açarsam açayım GPU kullanımı %99 değerlerine ulaşabiliyorken işlemci %40' ı geçmiyor bu yüzden işlemciyi tam kapatise de kullanabilmemin normal şartlarda pek imkanı yok. :)

3060 almak istiyorum ama beni aşıyor Max 20kya cıkarım zaten 3060 1.5k fazla ama 3050 Ti 4 GB 3060 da 6 GB VRAM skınıtısı olmuyor işde vallahi bilmiyorumya.

3050Tİ ile her türlü AAA oyunları oynayabiliyorsun kaliteli bir şekilde yani çamur görüntüler olmadan ama ayarları max' a alayım görsel şölen yaşayım falan dersen AAA oyunlar VRAM sana hop kardeşim nereye diyecek.
3050Tİ kötü bir ekran kartı değil gayet iyi bence ama 3060 alınabiliyorken 3050Tİ alınmaz seninde başka şansın yok sanırım o yüzden 3050Tİ al gitsin istediğin oyunu oynarsın ona kafayı takma sadece oyun kalitesini Yükseklere çekince VRAM' e takılacaksın ona yapabileceğin bişey yok onun haricinde AAA oyunları Orta/ Yüksek kalitede gayette iyi şekilde oynuyorsun.

Volarant, CS GO falan oynayacaksan 3060' a ihtiyacın olmaz yani o ekran kartını bu oyunları oynamak için almak vizyonsuzluk :D.
6800h bir tık daha güçlü 5800h' a göre yani 3060 ekran kartı faktörünü koyunca 5800h+3060 almak daha mantıklı duruyor zaten 5800h da güçlü bir işlemci ama DDR5 desteği yok malesef, olsaydı 6800h modeller tercih edilmezdi.

Volorant ve CS GO daha çok işlemci gücü isteyen oyunlar kendim Aktif Volorant oynuyorum 240-260 FPS arası alıyorum ayarları full çekince.
CS GO pek oynamadım o yüzden net bişey diyemem.
Bunların haricinde RDR2 oynadım Ultra/Hight/medıum ayarlarda karışık falan 80 FPS üzeri aldım niye karıştırdım dersen VRAM yetersizliği. :(

5800h' ın ısı performansını pek bilmiyorum kullanan da tanıdım yok hiç elime de almadım.
6800h için konuşuyorum işlemci sıcaklığı gerçekten çok iyi 6nm mimari olmasının da etkisi var hem enerji tasaruffu sağlıyor hemde hızlı işlem yapabiliyor ve bunları yaparken de ısınmıyor mimarisi sayesinde, i7 12700h bile 10nm mimarisi var neredeyse yarı yarıya demek.
Soğutma kısmına gelirsek laptop yapısı olarak soğutma konusunda gerçekten başarılı. İşlemci ile ısı sorunu yoksa 5600h gibi soğutması gerçekten iyi. Normal kullanımda (Müzik,Web,Youtube vs.) 40-50 derece arasında geziyorum oyunlarda da 70 derece üzeri görmedim yada ben fark etmemiş de olabilirim aslında görülebileceğini düşünüyorum ama şöyle bir sorun var hangi oyunu açarsam açayım GPU kullanımı %99 değerlerine ulaşabiliyorken işlemci %40' ı geçmiyor bu yüzden işlemciyi tam kapatise de kullanabilmemin normal şartlarda pek imkanı yok. :)

3050Tİ ile her türlü AAA oyunları oynayabiliyorsun kaliteli bir şekilde yani çamur görüntüler olmadan ama ayarları max' a alayım görsel şölen yaşayım falan dersen AAA oyunlar VRAM sana hop kardeşim nereye diyecek.
3050Tİ kötü bir ekran kartı değil gayet iyi bence ama 3060 alınabiliyorken 3050Tİ alınmaz seninde başka şansın yok sanırım o yüzden 3050Tİ al gitsin istediğin oyunu oynarsın ona kafayı takma sadece oyun kalitesini Yükseklere çekince VRAM' e takılacaksın ona yapabileceğin bişey yok onun haricinde AAA oyunları Orta/ Yüksek kalitede gayette iyi şekilde oynuyorsun.
Öncelikle cevabın için teşekkürler.
Bir kere alıyorum, almışken iyisini alayım havasındayım. Oraya Valorant ve CS GO'yu da aklıma ilk geldikleri için yazdım AAA oyunda oynayacağım için zaten bir kere alıyorum bir daha nerde deyip 3060'a yöneldim. Victus gayet iyi bence, gerçekten soğutması olsun performansı olsun sağladıkları olsun tam bir f/p bilgisayarı.
Tek kuşkum ekran sallanması ancak YouTube incelemelerine göre masada yazı yazarken, oyun oynarken vb. gayet stabil olduğunu gözlemledim. Yatakta olsun açarken veya ittirdiğinizde biraz sallanıyor gibi ancak bunlar o kadar da büyük problem olacak gibime gelmiyor. Sonuçta menteşesi ortada olan bir laptop ve menteşesi ortada olan birçok laptopta bu sorun var. Tekrardan cevabınız için teşekkürler.

Valorant, CS:GO falan oynayacaksan 3060'a ihtiyacın olmaz yani o ekran kartını bu oyunları oynamak için almak vizyonsuzluk :D.
6800H bir tık daha güçlü 5800H'a göre yani 3060 ekran kartı faktörünü koyunca 5800H+3060 almak daha mantıklı duruyor zaten 5800H da güçlü bir işlemci ama DDR5 desteği yok maalesef, olsaydı 6800H modeller tercih edilmezdi.

Valorant ve CS:GO daha çok işlemci gücü isteyen oyunlar kendim aktif Valorant oynuyorum 240-260 FPS arası alıyorum ayarları Full çekince.
CS:GO pek oynamadım o yüzden net bir şey diyemem.

5800H'ın ısı performansını pek bilmiyorum kullanan da tanıdım yok hiç elime de almadım.
6800H için konuşuyorum işlemci sıcaklığı gerçekten çok iyi 6nm mimari olmasının da etkisi var hem enerji tasaruffu sağlıyor hem de hızlı işlem yapabiliyor ve bunları yaparken de ısınmıyor mimarisi sayesinde, i7 12700H bile 10nm mimarisi var neredeyse yarı yarıya demek.
Soğutma kısmına gelirsek laptop yapısı olarak soğutma konusunda gerçekten başarılı. İşlemci ile ısınma sorunu yoksa 5600H gibi soğutması gerçekten iyi. Normal kullanımda (müzik, web, YouTube vs.) 40-50 derece arasında geziyorum oyunlarda da 70 derece üzeri görmedim ya da ben fark etmemiş de olabilirim aslında görülebileceğini düşünüyorum ama şöyle bir sorun var hangi oyunu açarsam açayım GPU kullanımı %99 değerlerine ulaşabiliyorken işlemci %40'ı geçmiyor bu yüzden işlemciyi tam kapatise de kullanabilmemin normal şartlarda pek imkanı yok. :)

3050 Ti ile her türlü AAA oyunları oynayabiliyorsun kaliteli bir şekilde yani çamur görüntüler olmadan ama ayarları Max'a alayım görsel şölen yaşayım falan dersen AAA oyunlar VRAM sana hop kardeşim nereye diyecek.
3050 Ti kötü bir ekran kartı değil gayet iyi bence ama 3060 alınabiliyorken 3050 Ti alınmaz seninde başka şansın yok sanırım o yüzden 3050 Ti al gitsin istediğin oyunu oynarsın ona kafayı takma sadece oyun kalitesini yükseklere çekince VRAM'e takılacaksın ona yapabileceğin bir şey yok onun haricinde AAA oyunları orta/ yüksek kalitede gayet de iyi şekilde oynuyorsun.

Kanka peki bu daha iyi mi attıgım Victus 12500H 3050 Ti yoksa bu mu 3060 ama 11.nesil ve tek kanal RAM 2V8 değil.

Kanka peki bu daha iyi mi attıgım Victus 12500H 3050 Ti yoksa bu mu 3060 ama 11.nesil ve tek kanal RAM 2V8 değil.
Kanka 12500h 11400h'ı rahatça geçer ancak 1x16 olması sıkıntı çünkü dual channel ram gerçekten çok rahatlatıyor. 3050Ti ve 3060 arasındaki farka gelirsen eğer ekran kartını fazlaca kullanan AAA oyunlar oynayacaksan 3060'ın 6 gb VRAM'ı büyük avantaj ama daha çok işlemci kullanan fps oyunlarını oynarım, arada AAA girerim diyorsan 3050Ti + 12500h tercih etmelisin. Diğer arkadaşında dediği gibi 3050Ti kötü bir ekran kartı değil istediğin her türlü AAA oyunu da açar, sadece 4 GB VRAM'ı olduğundan dolayı Max ayarlarda oynayamassın.

Yeni konular

Geri
Yukarı