Ryzen 7 5800X sistemde Memtest86 test 6 ve test 8 hataları

Şumşin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Sistem: Ryzen 7 5800X, ASUS TUF B550M PLUS, 2x8 Corsair Vengeance 3600 MHz RAM var. Bilgisayarı toplattığım yerde RAM'leri Dual Channel taktığında 3600MHz görmediğini, bunun için BIOS Update yaptığını; ama halen 3600 MHz görmediği için RAM'leri Single Channel olarak taktığını, bundan sonra 3600 MHz görmeye başladığını söyledi.
Ancak bu yeni aldığım sistem yük altındayken bazen mavi ekran çıkıp restart oluyor. Biraz araştırdığımda sorunun RAM olabileceğini gördüm ve Memtest ile test yaptım. Donanım hakkında usta değilim. Bu yüzden forumda gördüğüm XMP, CL değeri, voltaj artırma - düşürme gibi konularda bilgim yok. Ancak tabii ki RAM'leri takıp çıkartmayı bilirim. Dual Channel takmak sorunu çözebilir mi? Yoksa RAM'ler bozuk veya anakart ile mi uyumsuz? Bir de RAM'leri Dual taktıktan sonra yapmam gereken bir ayar var mı?
Memtest ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• 20210127_203056.jpg
    20210127_203056.jpg
    276,4 KB · Görüntüleme: 52
Nasıl belli oldu? Kesinlikle arızalı diyebilir miyiz?
Anakart uyumsuz olamaz genellikle, RAM arızası olduğu belli.

Elinde herhangi RAM varsa deneyebilirsiniz.

X.M.P açıksa, kapatıp test edin.

Gine erorr hata verirse, RAM'ler kesin arızalı.

Zaten öyle.

Dün RAM'leri birkaç kez söküp taktım. Bir ara bilgisayar hiç açılmadı. Tekrar çıkartıp taktım ve açıldı. Windows'un Memory diagnose aracını çalıştırdim; ama hata bulmadı. Önceden 1.5 saat süren bir yükleme, şimdi 30 dakikada bitti. Ayrıca bir oyunda son hız çalışan ve vızıldama yapan fanlar (ekran kartının mı işlemcinin sıvı soğutucusu mu emin değilim) artık orta hızda çalışıyor ve işlemci maksimum 85 dereceye çıktı. RAM'lerle ilgili mi bilmiyorum. Ancak RAM'ler şu an 2666 MHz çalışıyor.

Geri
Yukarı