Ryzen 7 5800X vs Ryzen 5 5600X

@DjKedi Verdiğiniz örneğin bir şeyi gösterdiğini hiç sanmıyorum. Yani 3600X ve 5600X'i takınca aynı performansı alıyorsunuz fakat işlemcinin burada kısıtlandığını nereden çıkardınız? Ekran kartını 3070 olarak değiştirirseniz GPU gücü artacağından doğrudan FPS'e etki eder. İşlemci de 3070 için yeterliyse bu durumda bir sorun gözlemleyemeyiz. GTX 1070 gibi bir ekran kartının 5600X'e nasıl bir darboğaza sebep olduğunu açıklamanızı istiyorum. Anlamsız örnekler vermeniz anlamamı kolaylaştırmıyor açıkçası. Gerçekten anlamak istiyorum. :)

@ragnarock492 Örneğin mantığını kavrayamadım. GPU gücünüz yetersiz olması daha az FPS almanıza sebep olur. Bu herkesçe kabul gören bir durum. Bunun ekran kartının işlemciyi kısıtlamasıyla ne alakası var? Yani GTX 1070 yerine RTX 3060 taktığımızda FPS'in doğrudan artması gayet doğal. 5600X gibi bir işlemcinin iki ekran kartını da rahatlıkla besleyebilmesi de doğal. Yani buradaki sorun ne tam olarak? GTX 1070, 5600X'e darboğaz yapacak bir ekran kart mı yani?

Evet, GTX 1070, 5600X'e darboğaz yapacak bir ekran kartı. Bunun nesini kabul etmekte zorlanıyorsunuz? Daha iyi bir ekran kartı taksam daha iyi FPS alacağım, demek ki darboğaz yapıyor.

Darboğaz olmayan sistem yoktur, darboğaz olmaması, sınırsız performans demektir. Sizin bizzat düşünce mantığınız matematiğe aykırı.

@ragnarock492 Darboğaz bu kadar yaygın ve basit bir şeyse sistem toplama videolarında 8GB RAM kullanıldığında, i5 9400F gibi bir işlemci ile GTX 1650 kullanıldığında bu sistem darboğaz yapacaktır demeleri gerekmez mi? Technopat'ın bile onlarca sistem toplamalarında işlemcinin ekran kartından güçlü olduğu videosu var. Sizin mantığınızla işlemcinin taşıyabildiği en yüksek GPU ile kullanılması gerek. Aksi halde darboğaz olacağını söylüyorsunuz. Bu videoların birinde bile böyle bir durumda söz edilmedi. Kendinizle çelişiyorsunuz gibi geliyor bana. Ekran kartının darboğazı söz konusu olduğu durumlardaysa söyleniyor. Yani gerçekten anlamış değilim. Mantığıma sığmadı. Konunun açılış amacından sapması iyi olmaz daha fazla. Ben araştırma yapar oturtmaya çalışırım mantığı. Size iyi sosyaller! :)

@DjKedi Verdiğiniz örneğin bir şeyi gösterdiğini hiç sanmıyorum. Yani 3600X ve 5600X'i takınca aynı performansı alıyorsunuz fakat işlemcinin burada kısıtlandığını nereden çıkardınız? Ekran kartını 3070 olarak değiştirirseniz GPU gücü artacağından doğrudan FPS'e etki eder. İşlemci de 3070 için yeterliyse bu durumda bir sorun gözlemleyemeyiz. GTX 1070 gibi bir ekran kartının 5600X'e nasıl bir darboğaza sebep olduğunu açıklamanızı istiyorum. Anlamsız örnekler vermeniz anlamamı kolaylaştırmıyor açıkçası. Gerçekten anlamak istiyorum. :)
:)

Bakın burada demek istediğim şey şu;
5600X+1070 ile 3600X+1070 aynı performansı veriyor ise sizce de burada bir sıkıntı yok mu? Demek istediğim şey bu. Eğer ikisi de aynı-yakın performans veriyorsa demek ki burada 5600X in 3600X seviyesinde çalışmasına neden olan bir şey var.

Anlaşılan birbirimizi ikna edemeyeceğiz, o yüzden bence uzatmaya gerek yok.

@ragnarock492 Darboğaz bu kadar yaygın ve basit bir şeyse sistem toplama videolarında 8GB RAM kullanıldığında, i5 9400F gibi bir işlemci ile GTX 1650 kullanıldığında bu sistem darboğaz yapacaktır demeleri gerekmez mi? Technopat'ın bile onlarca işlemcinin ekran kartından güçlü olduğu videosu var. Bu videoların birinde bile böyle bir durumda söz edilmedi. Ekran kartının darboğazı söz konusu olduğuysa söyleniyor. Yani gerçekten anlamış değilim. Mantığıma sığmadı. Konunun açılış amacından sapması iyi olmaz daha fazla. Ben araştırma yapar oturtmaya çalışırım mantığı. Size iyi sosyaller! :)

Şöyle söyleyeyim, izlediğiniz hazır sistem videoları kâr amacı ile yapılıyor, ortada bir sponsorluk söz konusu, size yalan söyleyecek değiller, fakat 1 saat size uzun uzun ''bu sistem şöyle sorun yaratabilir, böyle sorun yaratabilir'' şeklinde kimse parayla tanıttığı ürünün kusurlarını anlatmaz.

Daha ilk mesajımda bizzat kendim ekran kartı darboğazı yaşadığımı ve bunun doğal bir durum olduğunu, ek bir problem yaratmadığını, ayarları düşürerek sorumunu hallettiğimi belirttim. ''Darboğaz var'' demek ''sorun var'' demek değildir. Kişi sisteminden beklediği performansı alıyorsa geri kalan ince detayların önemi yoktur.

B450 Tomahawk Max kullanıyorum, BIOS güncellemesi ile 5600X destekliyor, bu anakart güzel ama alabiliyorsanız B550'leri tavsiye ederim mesela üst bütçe için B550 Tomahawk, biraz daha orta bütçe için B550 A-PRO güzel modeller.

Aldığım FPS'leri şöyle göstereyim:

Eki Görüntüle 1100586
Eki Görüntüle 1100590
Eki Görüntüle 1100591Eki Görüntüle 1100595

Hocam peki B550 GAMING Plus ile B550 Tomahawk arasında nasıl bir fark var.

Hocam peki B550 GAMING Plus ile B550 Tomahawk arasında nasıl bir fark var.

Dostum tam hatırlamıyorum ama Gaming, Gaming Edge modellerinden birinde sıkıntı vardı diye hatırlıyorum ama hangisi tam hatırlayamadım, şimdi az işim var gelince net bilgi vereyim.

MSI B550-A Pro + 5600X + Dual Channel 3600 MHz RAM + sıvı soğutucu (240 mm). MSI'ın B550 anakart serisinde tek fark görüntü diye biliyorum (forumda açılan konu ve incelemelerde rahatlıkla bulabilirsiniz) gayet yeterli olur. FPS oyunlarında ekran kartında sorun olmaz ama diğer grafik gerektiren oyunlarda darboğaz olabilir.
MSI B550-A PRO + 5600X + Dual Channel 3600 MHz RAM + sıvı soğutucu (240 mm). MSI'ın B550 anakart serisinde tek fark görüntü diye biliyorum (forumda açılan konu ve incelemelerde rahatlıkla bulabilirsiniz) gayet yeterli olur. FPS oyunlarında ekran kartında sorun olmaz ama diğer grafik gerektiren oyunlarda darboğaz olabilir.

Tabi analartlar arasında MOSFET soğutucularda ufak tefek farklılıklar var ama B550-A Pro hem sade hem de uzun vadeli bir anakart.

Geri
Yukarı