Ryzen 7 5800X vs Ryzen 5 5600X

Anakartımı değiştireceğim hocam yenileri için öneri almak istedim
Bir.

Aklımda da o var teşekkür ederim peki 5600X ile GTX 1070 darboğaz yapar mı?

Elimde SSD mevcut aklımda sıvı soğutma almak var ekstradan belki orada kullanabilirim.

Hocam dediğim gibi Online oyunları daha ağırlıklı oynuyorum, haricinde render vb işlerle işim yok aradaki 1000₺ ye değecek fark var mı?
Oyun performansı olarak o kadar farka kesinlikle değmez. Sadece bazı işlemci gücü gerektiren multiplayer oyunlar için çoklu çekirdek önemi ortaya çıkabiliyor. Ama o da yine dediğim gibi çok fark ettirmez. O yüzden 5600X tercih edebilirsiniz. Geriye kalan 1000 TL'yi başka yerde değerlendirebilirsiniz. Mesela sıvı soğutma için. Stok soğutucu pek verimli değil.

Peki genel olarak memnun musun hocam çoğunlukla CS:GO oynuyorum fazlasıyla yeteceğini biliyorum ama FPS aralığı nasıl oluyor şu anki güncel sistemimle 185 FPS civarı alıyorum. Son olarak anakart olarak ne kullanıyorsun hocam?

B450 Tomahawk MAX kullanıyorum, BIOS güncellemesi ile 5600X destekliyor, bu anakart güzel ama alabiliyorsanız B550'leri tavsiye ederim mesela üst bütçe için B550 Tomahawk, biraz daha orta bütçe için B550 A-Pro güzel modeller.

Aldığım FPS'leri şöyle göstereyim:

csgofps.jpg

fps1.png

fps2.png
20210615102857_1.jpg

@DjKedi Ekran kartının işlemciye darboğazı diye bir şey söz konusu değildir. İşlemci gerektiği kadar kullanılır. Yani güçlü bir işlemciyi zayıf bir ekran kartıyla kullanabilirsiniz. İki donanımda çalışabildiği tam yükte çalışır. İşlemcinin güçsüz kaldığı durumlarda ekran kartı tam verimde çalışabilecek durumda olsa bile önü kapandığı için işlemci dolayısıyla tam verimde çalışamaz. Buna darboğaz demek çok daha doğru olur. Eksik/yanlış bilgilendirme yaptığınız için mesajınıza üzgün emojisi bıraktım.

Darboğaz olur ama şöyle olur, ekran kartı çok zayıf olacağı için 5600X i yavaşlatır gibi düşünün. Yani bu işlemciye daha iyi ekran kartı almak daha iyi olacaktır. Yani oyunlarda 1070'in sınırına takılırsınız.

@DjKedi Ekran kartının işlemciye darboğazı diye bir şey söz konusu değildir. İşlemci gerektiği kadar kullanılır. Yani güçlü bir işlemciyi zayıf bir ekran kartıyla kullanabilirsiniz. İki donanımda çalışabildiği tam yükte çalışır. İşlemcinin güçsüz kaldığı durumlarda ekran kartı tam verimde çalışabilecek durumda olsa bile önü kapandığı için işlemci dolayısıyla tam verimde çalışamaz. Buna darboğaz demek çok daha doğru olur. Eksik/yanlış bilgilendirme yaptığınız için mesajınıza üzgün emojisi bıraktım.

Arkadaşın mesajı bizzat Intel'in kendi darboğaz tanımına göre yanlış değil. Bilgisayarlarda darboğaz, tanım olarak bir bileşenin, diğerlerinin performansını kısıtlamasıdır. Atıyorum 5600X ve GT 1030 kullanılan bir sistemde darboğazın kaynağı ekran kartıdır demek doğru bir ifade olacaktır.

Bakınız bizzat Technopat'ın çok güzel yazılmış makalesi, Intel'in söylediğini destekliyor:

Son düzenleme:

Bildiğim kadarıyla herhangi bir bilgisayar bileşeninin diğer bileşenlerden daha düşük kalması darboğaza yol açar, yani 5950X+3090 olan bir sisteme 2 GB RAM takmak RAM darboğazına sebep olur. Aynı şekilde 5950X + 1030 kullanmak, 5950X+3090+SATA2 disk kullanmak gibi durumlarda da diğer bileşenler tıkanacağı için darboğaza sebep olur diye biliyorum.

@ragnarock492 Zayıf bir ekran kartının ondan katbekat güçlü bir işlemciyi nasıl kısıtladığını da bize izah eder misiniz? Yani kısıtlama eylemi bir şeyin önüne geçme anlamına geliyor benim bildiğim. İşlemcinin ekran kartına darboğaz yaptığı durumu hepimizi biliyoruz. İşlemci ekran kartını besleyemiyor ve ekran kartı %100 kullanıma ulaşamıyor bu sebeple. Peki zayıf bir ekran kartı %100 kullanımdayken yanında bulunan güçlü işlemciye nasıl bir kısıtlama yapabilir? İşlemcinin güçlü olduğu durumda ekran kartı %100 kullanılır ve işlemci kullanılması gereken kadar kullanılır. 5600X + GTX 1070'li bir sistemde ekran kartı kullanımının %100, işlemci kullanımı %50-60-70 olması darboğaz göstergesi midir? Yani ben anlamadım. İzah ederseniz anlamak isterim. Hiç mantıklı gelmiyor. Özellikle bu konuda GTX 1070 gibi güçlü sayılabilecek bir kartın 5600X gibi bir işlemciye nasıl darboğaz yaptığının izah edilmesini istiyorum açıkçası. :)

@DjKedi Verdiğiniz RAM örneğiyle, ekran kartının işlemciye darboğaz yapmasının yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Bakın kendini de diyorsunuz: "Diğer bileşenler tıkanacağı için darboğaza sebep olur diye biliyorum.". Böyle bir şeyin olduğunu biliyoruz hepimiz zaten. Güçlü bir işlemcinin önünü zayıf bir ekran kartı nasıl tıkayabiliyor? İşlemcinin en azından %50 kullanılması gereken bir oyunda ekran kartı %100 kullanılırken %20-30 mu kullanılıyor yani? İzah edin durumu. Özellikle bu konuda GTX 1070 gibi güçlü sayılabilecek bir kartın 5600X gibi bir işlemciye nasıl darboğaz yaptığının izah edilmesini istiyorum açıkçası. :)

@ragnarock492 Zayıf bir ekran kartının ondan katbekat güçlü bir işlemciyi nasıl kısıtladığını da bize izah eder misiniz? Yani kısıtlama eylemi bir şeyin önüne geçme anlamına geliyor benim bildiğim. İşlemcinin ekran kartına darboğaz yaptığı durumu hepimizi biliyoruz. İşlemci ekran kartını besleyemiyor ve ekran kartı %100 kullanıma ulaşamıyor bu sebeple. Peki zayıf bir ekran kartı %100 kullanımdayken yanında bulunan güçlü işlemciye nasıl bir kısıtlama yapabilir? İşlemcinin güçlü olduğu durumda ekran kartı %100 kullanılır ve işlemci kullanılması gereken kadar kullanılır. 5600X + GTX 1070'li bir sistemde ekran kartı kullanımının %100, işlemci kullanımı %50-60-70 olması darboğaz göstergesi midir? Yani ben anlamadım. İzah ederseniz anlamak isterim. Hiç mantıklı gelmiyor. :)

@DjKedi Verdiğiniz RAM örneğiyle, ekran kartının işlemciye darboğaz yapmasının yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Bakın kendini de diyorsunuz: "Diğer bileşenler tıkanacağı için darboğaza sebep olur diye biliyorum.". Böyle bir şeyin olduğunu biliyoruz hepimiz zaten. Güçlü bir işlemcinin önünü zayıf bir ekran kartı nasıl tıkayabiliyor? İşlemci %50 kullanılması gereken bir oyunda ekran kartı %100 kullanılırken %10 mu kullanılıyor yani? İzah edin durumu.

Şöyle düşün o sisteme 3600X te taksan aynı FPS'i alırsın çünkü aslında ekran kartı işlemcinin yeteri kadar çalışmasını engelliyor, fakat 3070 takarsan bu sefer 3600X ve 5600X in alacağı performans fark eder burada da 1070'in aslında 5600X in önünü tıkadığı görülür diye düşünüyorum.

@ragnarock492 Zayıf bir ekran kartının ondan katbekat güçlü bir işlemciyi nasıl kısıtladığını da bize izah eder misiniz? Yani kısıtlama eylemi bir şeyin önüne geçme anlamına geliyor benim bildiğim. İşlemcinin ekran kartına darboğaz yaptığı durumu hepimizi biliyoruz. İşlemci ekran kartını besleyemiyor ve ekran kartı %100 kullanıma ulaşamıyor bu sebeple. Peki zayıf bir ekran kartı %100 kullanımdayken yanında bulunan güçlü işlemciye nasıl bir kısıtlama yapabilir? İşlemcinin güçlü olduğu durumda ekran kartı %100 kullanılır ve işlemci kullanılması gereken kadar kullanılır. 5600X + GTX 1070'li bir sistemde ekran kartı kullanımının %100, işlemci kullanımı %50-60-70 olması darboğaz göstergesi midir? Yani ben anlamadım. İzah ederseniz anlamak isterim. Hiç mantıklı gelmiyor. :)

@DjKedi Verdiğiniz RAM örneğiyle, ekran kartının işlemciye darboğaz yapmasının yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Bakın kendini de diyorsunuz: "Diğer bileşenler tıkanacağı için darboğaza sebep olur diye biliyorum.". Böyle bir şeyin olduğunu biliyoruz hepimiz zaten. Güçlü bir işlemcinin önünü zayıf bir ekran kartı nasıl tıkayabiliyor? İşlemci %50 kullanılması gereken bir oyunda ekran kartı %100 kullanılırken %10 mu kullanılıyor yani? İzah edin durumu.

Bakın, atıyorum Battlefield V oyununda size 300 FPS verecek güçte bir işlemciniz var, fakat ekran kartınız sadece 150 FPS verebiliyor. Bu durumda siz sadece 150 FPS alırsınız ve işlemcinizden tam performans alamadığınız için, GPU darboğazı yaşamış olursunuz. Eğer 400 FPS verecek güçte yeni bir ekran kartına geçerseniz, bu sefer darboğazın kaynağı yetişemeyen işlemci olur ve CPU darboğazı yaşarsınız.

Daha basitçe anlatabileceğimi düşünmüyorum.

Normalde ben darboğaz konularından bıktım ve genelde susuyorum fakat Technopat bu nasıldır anlatıyor, bizzat işlemci üreten Intel kendi web sitesinde darboğaz nedir anlatıyor, Linus gibi youtube kanalları anlatıyor, birde Technopat Sosyal'in bazı kullanıcıları olan sizler kendi kafanızdan bir tanım beğenmişsiniz sağda solda o tanımı yayıyorsunuz. Sizce kime güvenilmeli? Intel'e mi, Technopat'a mı? Yoksa size mi?

@DjKedi Verdiğiniz örneğin bir şeyi gösterdiğini hiç sanmıyorum. Yani 3600X ve 5600X'i takınca aynı performansı alıyorsunuz fakat işlemcinin burada kısıtlandığını nereden çıkardınız? Ekran kartını 3070 olarak değiştirirseniz GPU gücü artacağından doğrudan FPS'e etki eder. İşlemci de 3070 için yeterliyse bu durumda bir sorun gözlemleyemeyiz. GTX 1070 gibi bir ekran kartının 5600X'e nasıl bir darboğaza sebep olduğunu açıklamanızı istiyorum. Anlamsız örnekler vermeniz anlamamı kolaylaştırmıyor açıkçası. Gerçekten anlamak istiyorum. :)

@ragnarock492 Örneğin mantığını kavrayamadım. GPU gücünüzün yetersiz olması daha az FPS almanıza sebep olur. Bu herkesçe kabul gören bir durum. Bunun ekran kartının işlemciyi kısıtlamasıyla ne alakası var? Yani GTX 1070 yerine RTX 3060 taktığımızda FPS'in doğrudan artması gayet doğal. 5600X gibi bir işlemcinin iki ekran kartını da rahatlıkla besleyebilmesi de doğal. Yani buradaki sorun ne tam olarak? GTX 1070, 5600X'e darboğaz yapacak bir ekran kart mı yani?

Konudan daha fazla sapmamak adına devamını getirmiyorum. Gerçekten dedikleriniz aklıma yatmadı. Yani konuda HD5450 ekran kartıyla 5600X'i kullanacağım dememiş kullanıcı. Sistemin dengesiz ve "darboğaz" diyebileceğimiz bir halinin olduğunu da sanmıyorum. GTX 1070 gibi bir ekran kartının 5600X ile kullanılmasının ne soruna yol açtığını anlamış değilim. İyi forumlar! :)

Geri
Yukarı