Ryzen 7 5800X3D İçin Soğutucu Önerisi

• Konuyu başlatan Efem
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 47
  • Görüntüleme 12B
Bu işlemciyi Cougar marka 240mm sıvı soğutma ile birlikte kullanıyorum. Oyunlarda genellikle 55-65 civarında geziniyor sıcaklık. Fakat işlemci kullanımı %100 olmuyor. %100 olursa hangi sıcaklıklara ulaşır bilemiyorum. Fakat 80-85i geçeceğini sanmıyorum.
Soğutucuyu 1500 civarında bir fiyata almıştım, 2 ay önce.

D15 aldım ama yurt dışı sipariş olduğundan henüz gelmedi. İnşallah bu hafta gelecek ve ısınma problemlerim sona erecek. Gerçi işlemci oyun da seçiyormuş, Hogwarts Legacy 70 derece altında çalışıyor ama yine de daha kuvvetli bir soğutucu şart.

55'i geçmez o soğutucuyla. Black versiyonunu kullanıyorum.

Ayni işlemciyi satin aldim Cooler Master Masterliquid 240 l V2 sivi sogutma sistemim vardi sitres testinde 10 dakikada 90'lara bile vuruyordu genelde 86 derece Full yukte geziyordu. İslemci icin normal oldugunu yaziyorlar her yerde ama daha once Snowman diye cin Mali bir firmanin dandik gorunumlu kule tipi fanini kullanmistim daha iyi performans veriyordu. Eski islemcimin uzerinde satmistim aynisini bulamadim 2 fanli olan benzer bir model buldum 3 fanida kendim ekledim Full yukte hava neredeyse 5 10 derece daha sicakti testlerimde 81 olmadi hiç oneririm. Hiç fan ayari filanda yapmadim. Hatta olmaz niyetiyle termal bile surmedim sivi sogutmadan kalma termal macun kalmisti ucunda bir daha da sokmem tek sorun cok zor takiliyor 430 liraya butun sorunun cozulecek kardesim sogutucunun adi Snowman 6 bakır kanallı 2 fanlı Rainbow X6 RGB CPU işlemci fan budur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bu işlemcinin ısınma sebebi içerde ısıyı yeterince dağıtamaması yüzünden yani dışarıdan yapabileceğiniz maksimum termal macun yenilemek veya soğutucuyu değiştirmek ama yok daha bugün denedim 120mm ASUS TUF LC 120mmlik soğutucu ile.
Genelde PUBG oynuyorum o günde meraktan bir bakayım Afterburner ile bir baktım 90C ama 90C'yi geçmiyor işte bu yüzden orada kendini sınırlıyor artık.
Bende bugün yerini değiştirdim radyatörün direkt öne taktım üstte taraftaydı çünkü.
Güzelce bir de fanı ters çevirdim PUBG'de de FPS sınırlaması yaptım 73 75'e kadar düşürdüm ama ek olarak 2 tane egzoz fanı taktım direkt sıcak havayı atsın diye ama çok ısınıyorsa güzelce bir soğutucu değiştir PBO falan bir şeyler öğrendim eğer biliyorsan biraz undervolt yaparsın öyle öyle kullanırsın zaten çok ısınmasının sebebi o zaten güçlü ama güçlüde yeterli ısı dağıtamıyor o yüzden...

Ayni işlemciyi satin aldim Cooler Master Masterliquid 240 l V2 sivi sogutma sistemim vardi sitres testinde 10 dakikada 90'lara bile vuruyordu genelde 86 derece Full yukte geziyordu. İslemci icin normal oldugunu yaziyorlar her yerde ama daha once Snowman diye cin Mali bir firmanin dandik gorunumlu kule tipi fanini kullanmistim daha iyi performans veriyordu. Eski islemcimin uzerinde satmistim aynisini bulamadim 2 fanli olan benzer bir model buldum 3 fanida kendim ekledim Full yukte hava neredeyse 5 10 derece daha sicakti testlerimde 81 olmadi hiç oneririm. Hiç fan ayari filanda yapmadim. Hatta olmaz niyetiyle termal bile surmedim sivi sogutmadan kalma termal macun kalmisti ucunda bir daha da sokmem tek sorun cok zor takiliyor 430 liraya butun sorunun cozulecek kardesim sogutucunun adi Snowman 6 bakır kanallı 2 fanlı Rainbow X6 RGB CPU işlemci fan budur.

Snowman T6 bende kullanıyorum aynı işlemci 80 85 dereceleri görüyor 240mm sıvı soğutmalarda pek farksız baktım testlere. Bazıları da anlamadığım 60 65 derecelerde kullanıyor bu işlemciyi o da bir garip geldi 360 mm 3 fanlı sıvı soğutma o kadar fark edeceğini de sanmıyorum acaba termal macunu mu yanlış sürdüm yoksa soğutucu tam oturmadı mı bilemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı