Ryzen 7 5800x3D sistem çalışır mı?

Neden 32 GB ram öneriyorsunuz acaba?
Ben 5800x3d RX 6800 ve 2x8 3200mhz ram kullanıyorum. Sadece belli başlı oyunları oynuyorum, FPS rekabetçi. Ram yükseltmesi yapmalı mıyım? 4x8
Sadece rekabetçi fps oynuyorsan muhtemelen gerek yoktur ama msi afterburner veya başka bir program ile ram kullanımına bak oyun sırasında. Yüksek sayıda kullanıyorsa ihtiyacın vardır ama dediğim gibi ben ihtiyacın olduğunu pek sanmıyorum

Neden 32 GB ram öneriyorsunuz acaba?
Ben 5800x3d RX 6800 ve 2x8 3200mhz ram kullanıyorum. Sadece belli başlı oyunları oynuyorum, FPS rekabetçi. Ram yükseltmesi yapmalı mıyım? 4x8
Valorant i, cs go gibi oyunlar oynuyorsanız 2x8 16gb Ram işinizi fazlasıyla görecektir benim 32gb tercih etme sebebim hem ilerde yönelik bir yatırım olarak düşünebilirsiniz ki son çıkan oyunlar gerek açık dünyası gerek grafikleriyle sistemleri zorluyor 32gb ramde sistemin verebileceği tam performanstan faydalanabiliriz sistemin 4gb civarı Bi kullanımı olduğunu varsayarsak 16gb ramli sistemde bazı özellikleri kısıtlayabiliyor,mesela 6-7 sene öncesinde oyun sektörü bu kadar geniş değildi 8gb Ram yeterli geliyordu ama aradan geçen 2-3 yıl sonrasında çoğu oyunlarda yetersiz gelmeye başladı, tabi benim optimizasyon sorunu bitmek bilmeyen Pubg pc versiyonu oynadığınızda göz önünde bulundurmak isterim burada karar size kalıyor valo, cs tarzı ağır sistem gerektirmeyen oyunları oynuyorsanız 16gb rahatlıkla işinizi görecektir ama ben arada rdr2 oynarım göz zevkime önem veririm ultrada oynarım diyorsanız bütçenize uygunsa 32gb Ram almanız doğru olur ben şuan 5700x3d + 1080ti + 32gb 3600mhz Ram ile ultra ayarlarda 60-80fps alıyorum(1080p),pubg pc ise 165 altına düştüğünü hiç görmedim genelde 200-280 arasında bir fps veriyor.

Merhaba hayırlı akşamlar, sistemi 4k 2160p de kullanmazsan, hem işlemci hemde ekran kartı olarak darboğaza düşersin, verim alamazsın monitör almadıysan 4k monitör almanı tavsiye ederim 🙏

Nasıl ulaştınız buna? Gayet sağlıklı bir sistem.
20 yıldır bu işi yapıyorum, test sonuçları darboğaz testleri ve yabancı kaynaklardan araştırma ve değerlendirme sonrasında çıkan sonuçtur. Derin araştırmanızı tavsiye ederim hayırlı akşamlar 🙏

Nasıl ulaştınız buna? Gayet sağlıklı bir sistem.
Sistem sağlıklı ama 4k bir monitör ile kullanırsa 1080p yada 2k da başarılı değil maalesef

20 yıldır bu işi yapıyorum, test sonuçları darboğaz testleri ve yabancı kaynaklardan araştırma ve değerlendirme sonrasında çıkan sonuçtur. Derin araştırmanızı tavsiye ederim hayırlı akşamlar 🙏

Sistem sağlıklı ama 4k bir monitör ile kullanırsa 1080p yada 2k da başarılı değil maalesef
Hocam 5800x3d dediğimiz işlemci am4 soketinin en güçlü işlemcilerinden bir tanesi. 4070ti da 3080 ayarlarında bir kart olması lazım saf güç olarak. 4090 değil ki bu darboğaz yapsın. Ayrıca 4k oynarsa asıl darboğazı 16 GB ram yapacak arkadaşa.

Hocam 5800x3d dediğimiz işlemci am4 soketinin en güçlü işlemcilerinden bir tanesi. 4070ti da 3080 ayarlarında bir kart olması lazım saf güç olarak. 4090 değil ki bu darboğaz yapsın. Ayrıca 4k oynarsa asıl darboğazı 16 GB ram yapacak arkadaşa.
Hocam beni kesinlikle yanlış anlamayın, bu şekilde zaten normal bir şekilde oynayamaz, daha önce darboğaza düşmüş bir sistem kullanmadıysa farkınada varmaz zaten ona normal gelir 1080p yada 2k da, sadece 1 kaynaktan fotoğraf yüklüyorum diğerlerini geçtim

Bu test Red Dead Redemption 2 den alınmış bir test

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230424_220736_com.android.chrome_edit_172184936836224.jpg
    Screenshot_20230424_220736_com.android.chrome_edit_172184936836224.jpg
    107 KB · Görüntüleme: 26
Valorant'i, CS:GO gibi oyunlar oynuyorsanız 2x8 16 GB RAM işinizi fazlasıyla görecektir benim 32 GB tercih etme sebebim hem ileride yönelik bir yatırım olarak düşünebilirsiniz ki son çıkan oyunlar gerek açık dünyası gerek grafikleriyle sistemleri zorluyor 32 GB RAM'de sistemin verebileceği tam performanstan faydalanabiliriz sistemin 4 GB civarı bir kullanımı olduğunu varsayarsak 16 GB RAM'li sistemde bazı özellikleri kısıtlayabiliyor, mesela 6-7 sene öncesinde oyun sektörü bu kadar geniş değildi 8 GB RAM yeterli geliyordu ama aradan geçen 2-3 yıl sonrasında çoğu oyunlarda yetersiz gelmeye başladı, tabii benim optimizasyon sorunu bitmek bilmeyen PUBG PC versiyonu oynadığınızda göz önünde bulundurmak isterim burada karar size kalıyor Valorant, CS tarzı ağır sistem gerektirmeyen oyunları oynuyorsanız 16 GB rahatlıkla işinizi görecektir ama ben arada RDR2 oynarım göz zevkime önem veririm ultrada oynarım diyorsanız bütçenize uygunsa 32 GB RAM almanız doğru olur ben şu an 5700x3D + 1080 Ti + 32 GB 3600MHz RAM ile Ultra ayarlarda 60-80FPS alıyorum(1080p),PUBG PC ise 165 altına düştüğünü hiç görmedim genelde 200-280 arasında bir FPS veriyor.

RDR2 gibi hikayeli offline oyunlar hiç oynamıyorum, direkt olarak 0 yani. O halde henüz böyle bir yükseltme yapmaya ihtiyacım yok anladığım kadarıyla. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı