Ryzen 7 7800x3D için anakart tavsiyesi

Kişisel deneyime göre bileşen önerilmez. Secure Boot sorunun en yaygın olduğu anakartlar bunlar.
Kişisel deneyime göre bileşen önerilmez diyorsun, kendin başkalarının yaşadığı kişisel deneyime göre bu lafı söylüyorsun.

Ortada bir ''Secure Boot'' sorunu varsa bunu deneyimleyip gördüler, Gigabyte üreticisi çıkıp sana bu anakartta sorun var demedi. Hepsinde de böyle bir sorun yok, nadiren olabilir. Ki B650'ye özel değil, B450'de de oluyordu buna bakarsak. Direkt Gigabyte anakart almamalıyız bu bakış açısıyla.

Şu ''kişisel deneyime göre bileşen önerilmez'' lafından vazgeç artık. Hayır, deneyime göre bileşen önerilebilir. Bu deneyim ''ben kullanıyorum çalışıyor'' sözünden ibaret değil, gerekli şekilde test edilmiş bir deneyim olmalı. Gerekli testler yapılmış ve bileşen olumlu sonuçlar vermişse gayet de önerilebilir.

Kişisel deneyime göre önerilmez diyorsun, Adata S70 Blade'in birisinde sorun yaşattığını görünce direkt ürüne çöp muamelesi yapmaya başladın. Demek ki öneriliyormuş, kendinle çelişmeye devam.

Ortada bir ''Secure Boot'' sorunu varsa bunu deneyimleyip gördüler, Gigabyte üreticisi çıkıp sana bu anakartta sorun var demedi. Hepsinde de böyle bir sorun yok, nadiren olabilir. Ki B650'ye özel değil, B450'de de oluyordu buna bakarsak. Direkt Gigabyte anakart almamalıyız bu bakış açısıyla.
Diğer anakartlarda nadir zaten. B650'lerde bu durum yaygın. Başka model Gigabyte anakart öneriyoruz ama önerirken de belirtiyoruz fakat bu B650'ler direkt önerilmemeli.
Şu ''kişisel deneyime göre bileşen önerilmez'' lafından vazgeç artık. Hayır, deneyime göre bileşen önerilebilir. Bu deneyim ''ben kullanıyorum çalışıyor'' sözünden ibaret değil, gerekli şekilde test edilmiş bir deneyim olmalı. Gerekli testler yapılmış ve bileşen olumlu sonuçlar vermişse gayet de önerilebilir.
Önerilmez çünkü birader. Crucial P3 kullanıp mutlu olan da var. Önermesi ne kadar doğru? Rampage PSU alıp mutlu olan da var, önermesi ne kadar doğru? Hadi diyelim ki gerçekten iyi bir model, o zaman da o fiyatta daha iyisi olabilir. Zaten bilgili ve kıdemli kimse "ben kullanıyorum, taş gibi çalışıyor" demiyor farkındaysan. Buraya gelen, işi bilmeyen normal insanlar diyor genelde. Misal nerede kino hocanın bu tarz bir şey söylediğini gördün? Hani sorar adam sana "memnun musun" diye. Ona göre bir şey söyleyebilirsin. Ama öneri konusunun altında ortada hiçbir şey yokken demez bilgili bir kimse. Onu kastediyorum.
Kişisel deneyime göre önerilmez diyorsun, Adata S70 Blade'in birisinde sorun yaşattığını görünce direkt ürüne çöp muamelesi yapmaya başladın. Demek ki öneriliyormuş, kendinle çelişmeye devam.
"Kronik sorun" dediğin kavram belli bir sorunun çoğu kişide yaşanmasıdır ve kişisel deneyimlere dayalıdır fakat burada ufak bir detay var, "bir kişinin değil, çoğunluğun kişisel deneyimine dayalıdır". Kişisel deneyime bu yönden karşı değiliz, olamayız da zaten. Yoksa nasıl "kronik sorunlu" diyeceğiz?
Kronik sorunlu bir ürün de sorunsuz çalışabilir, zaten Mithat hoca da belirtmiş. Fakat diğer ürünlere göre sorun çıkartma olasılığı yüksek konuda belirtildiği gibi. Bu arada SSD konusundan örnek verdim sadece. Bu, aşağı yukarı bütün bileşenler için geçerlidir.
İşin özü, "kişisel deneyime göre bileşen önerilmez"'in anlamı senin anladığın gibi değil ve ne anlamda söylediğim de gayet ortadadır. Bunun açıklamasını yapmak bile gereksiz.

Son düzenleme:
Diğer anakartlarda nadir zaten. B650'lerde bu durum yaygın. Başka model Gigabyte anakart öneriyoruz ama önerirken de belirtiyoruz fakat bu B650'ler direkt önerilmemeli.
Geçen Recep Baltaş'ın yorumunu attığımda ''Recep Baltaş diyorsa doğru mu?'' diye karşı cevap vermiştin, şimdi onun yorumunu bana savunma olarak atıyorsun.

Önerilmez çünkü birader. Crucial P3 kullanıp mutlu olan da var. Önermesi ne kadar doğru? Rampage PSU alıp mutlu olan da var, önermesi ne kadar doğru?
Sana diyorum ki, ''gerekli testler yapılıp olumlu sonuç varsa tavsiye edilir''. Sen bana Rampage kullanıp mutlu olan var diyorsun, o adam alıyor PSU'yu PC'ye takıyor, çalışıyor diyor ve çalışıyorsa memnunum diyor. Bu kişisel deneyim falan değil, deneyimle alakası yok zaten, bu apayrı bir konu.

''Ben kullanıyorum sorun yok'' diyen adamın sözüyle zaten tavsiye falan almam. Önemli olan test edilmesi, incelenmesi. Güvenilir bir kaynak bu ürünü test ettiyse, artı ve eksilerini düzgünce aktarıyorsa buna bakarım. Kişisel deneyim olarak da TP'nin Crucial P5, James Donkey SSD videoları var mesela. Taş gibi deneyim işte sana. Birisi ömürlük çıktı birisinin helvası yendi.

kişisel deneyimlere dayalıdır.
Hayır, kişisel deneyime göre ürün önerilmez. (!)

Kişisel deneyime bu yönden karşı değiliz.
E buna bakılmaz diyordun?

Adata S70 Blade'i kendin de öneriyordun, sonra FalconPolat isimli kullanıcıdan sorun yaşadığını duyunca önermemeye başladın. Bak, sorun ürünün kötü olup olmaması değil, sorun senin bir kişiden duyunca direkt fikir değiştirmen.

Neyse, konudan sapmamak adına attığın MSI B650 alınabilir. Gigabyte alacaksa da %100 sorun yaşar diye bir şey yok.

Geçen Recep Baltaş'ın yorumunu attığımda ''Recep Baltaş diyorsa doğru mu?'' diye karşı cevap vermiştin, şimdi onun yorumunu bana savunma olarak atıyorsun.
Senin dilinden konuşuyorum. Gigabyte B650'lerde gayet yaygın zaten bu sorun ama "%100 olacak diyen yok. Recep Baltaş'ın her dediğini doğru kabul etmiyorum, bilakis eleştiriyorum. Kendisinin profil hesabına girersen bir eleştirimi görürsün. B650 sorunlarını zaten görüyoruz buralarda. Onun demesine de gerek yok.
Adata S70 Blade'i kendin de öneriyordun, sonra FalconPolat isimli kullanıcıdan sorun yaşadığını duyunca önermemeye başladın. Bak, sorun ürünün kötü olup olmaması değil, sorun senin bir kişiden duyunca direkt fikir değiştirmen.
Neyse, konudan sapmamak adına attığın MSI B650 alınabilir. Gigabyte alacaksa da %100 sorun yaşar diye bir şey yok.
Ee? Bilmiyorduk sorunlu olduğunu. Şimdi S70 Blade'in NAND'ını ve kontrolcüsünü kullanan SSD'leri bile önermiyoruz, şüpheli diyoruz.
Sana diyorum ki, ''gerekli testler yapılıp olumlu sonuç varsa tavsiye edilir''. Sen bana Rampage kullanıp mutlu olan var diyorsun, o adam alıyor PSU'yu PC'ye takıyor, çalışıyor diyor ve çalışıyorsa memnunum diyor. Bu kişisel deneyim falan değil, deneyimle alakası yok zaten, bu apayrı bir konu.
Hikvision SSD alıp CDM testine soktuğunda hiçbir sorun gözükmeyebilir ama kalitesiz olduğu gerçeğini değiştirmez.
Bu adamın yazdığının deneyimle alakası yoksa neyle alakası var tam olarak?
''Ben kullanıyorum sorun yok'' diyen adamın sözüyle zaten tavsiye falan almam. Önemli olan test edilmesi, incelenmesi. Güvenilir bir kaynak bu ürünü test ettiyse, artı ve eksilerini düzgünce aktarıyorsa buna bakarım. Kişisel deneyim olarak da TP'nin Crucial P5, James Donkey SSD videoları var mesela. Taş gibi deneyim işte sana. Birisi ömürlük çıktı birisinin helvası yendi.
İnceleme, kişisel deneyim mi birader? Kişisel deneyimin de kapsayabilir ama tam olarak deneyim değildir. "Güvenilir kaynak diyorsun bir de. Yani Gamers Nexus, Hardware Unboxed, Technopat gibi yerlerin incelemeleri. Benim kastettiğim deneyim bu mu? Yukarıda attığım konudaki gibi bir kişisel deneyimden söz ediyorum.

Geri
Yukarı