Ryzen 7 7800X3D sistem sıcaklıkları nasıl?

Hocam ben Cinebench ile multicore stress testi yaptım aynı zamanda MSI dashboard uygulamasından sıcaklıkları takip ettim uzun süreli şu an yapmam mümkün değil SSD bekliyorum en fazla 69'dan 71'e gider diye tahmin ediyorum. Sizde ki sıvı soğutma 240mm ise fark bundan oluşuyordur termal macunada iyi para harcadım kasa da yine oldukça iyi CPU soğutma verilerine sahip.
Cinebench multicore aldığınız puan nedir acaba? O testi ben de yaptım. Max 85 min 48 ortalama 69 çıkıyor bende de sıcaklıklar. Ama oyun olayı farklı oluyor. Oyuna göre, oyunun optimizasyonuna göre de değişiyordur. Bilgisayarın uzun süreli çalışıyor olması da etkiliyordur diye düşünüyorum. Sadece kafama yatmayan %25-30 kullanımda olan işlemcinin 70-75 derecelerde olması normal mi? Bilmediğim bir durum bu. Normalse sorun yok o zaman.

Cinebench multicore aldığınız puan nedir acaba? O testi ben de yaptım. Max 85min 48 ortalama 69 çıkıyor bende de sıcaklıklar. Ama oyun olayı farklı oluyor. Oyuna göre, oyunun optimizasyonuna göre de değişiyordur. Bilgisayarın uzun süreli çalışıyor olması da etkiliyordur diye düşünüyorum. Sadece kafama yatmayan %25-30 kullanımda olan işlemcinin 70-75 derecelerde olması normal mi? Bilmediğim bir durum bu. Normalse sorun yok o zaman.

Hocam havalar çok sıcak ve kasa sirkülasyonu da etkiliyor bu konu bir yana sıvı soğutman 70 75 derecedeyken az RPM de çeviriyor olabilir bence eğer hala mümkünse 240mm iade edip 360 almaya çalışmalısın çünkü bu işlemciyi 360mm ancak tutar. Benchmark puanlarıma uygun zamanda bakacağım haberdar ederim buradan.

Cinebench multicore aldığınız puan nedir acaba? O testi ben de yaptım. Max 85min 48 ortalama 69 çıkıyor bende de sıcaklıklar. Ama oyun olayı farklı oluyor. Oyuna göre, oyunun optimizasyonuna göre de değişiyordur. Bilgisayarın uzun süreli çalışıyor olması da etkiliyordur diye düşünüyorum. Sadece kafama yatmayan %25-30 kullanımda olan işlemcinin 70-75 derecelerde olması normal mi? Bilmediğim bir durum bu. Normalse sorun yok o zaman.

17960 pts ilk sistemi kurduğumda nasıl 70 derece çıkıyordu da bugün böyle oldu anlamadım. Undervolt yapacağım eğer yaparsam sonuçları buraya yükleyip ayarları yazarım.

Dosya Ekleri

• resim_2023-08-08_220156848.png
    resim_2023-08-08_220156848.png
    4,5 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleme:
Hocam havalar çok sıcak ve kasa sirkülasyonu da etkiliyor bu konu bir yana sıvı soğutman 70 75 derecedeyken az RPM de çeviriyor olabilir bence eğer hala mümkünse 240mm iade edip 360 almaya çalışmalısın çünkü bu işlemciyi 360mm ancak tutar. Benchmark puanlarıma uygun zamanda bakacağım haberdar ederim buradan.

17960 pts ilk sistemi kurduğumda nasıl 70 derece çıkıyordu da bugün böyle oldu anlamadım. Undervolt yapacağım eğer yaparsam sonuçları buraya yükleyip ayarları yazarım.

Merhaba ben de aynı işlemciye sahibim sıcaklıklar için herhangi bir şey yaptınız mı, bu şekilde mi kullanıyorsunuz?

AMD EXPO açık mı kullanıyorsunuz?

Sistemi ilk aldığım aylarda EXPO açık kullanmaya çalıştım fakat güncel BIOS kullansam bile oyun oynarken sistem shutdown oluyordu bunun sonucunda EXPO ve RAM OC kapatıp standart hızlarda çalıştırarak kullandım. Bu zamana kadar verdiğim verilerin hepsi EXPO kapalı olarak aldığım değerlerdi. Güncel BIOS Update ile EXPO ayarı sonrası shutdown yiyecek miyim diye de merak edip hiç test etmedim.

Ramler : GSKILL 2X16GB 6400MHZ EXPO uyumlu TRIDENT Z

Sistemi ilk aldığım aylarda EXPO açık kullanmaya çalıştım fakat güncel BIOS kullansam bile oyun oynarken sistem shutdown oluyordu bunun sonucunda EXPO ve RAM OC kapatıp standart hızlarda çalıştırarak kullandım. Bu zamana kadar verdiğim verilerin hepsi EXPO kapalı olarak aldığım değerlerdi. Güncel BIOS Update ile EXPO ayarı sonrası shutdown yiyecek miyim diye de merak edip hiç test etmedim.

Ramler : GSKILL 2X16GB 6400MHZ EXPO uyumlu TRIDENT Z
Bu durum anakartın bir sorunu değil mi? Garantiye göndermeniz gerekmez mi?
Benim bilgisayarda da birtakım bir türlü sebebini anlayamadığım sıkıntılar var. O sıkıntılardan biri de sanırım son bios güncellememle birlikte expo açık olunca dp kablo harici ekran kartına bağlıyken bilgisayar bir türlü başlamıyor, masaüstüne gelemiyor.

Bu durum anakartın bir sorunu değil mi? Garantiye göndermeniz gerekmez mi?
Benim bilgisayarda da birtakım bir türlü sebebini anlayamadığım sıkıntılar var. O sıkıntılardan biri de sanırım son BIOS güncellememle birlikte EXPO açık olunca DP kablo harici ekran kartına bağlıyken bilgisayar bir türlü başlamıyor, masaüstüne gelemiyor.

RAM problemi de diyebilirler garantiye gönderip 1 ay boyunca beklemektense bu şekilde kabullendim diyebilirim.

Geri
Yukarı