Ryzen 7 sistem 6 upload ile yayın pikselleşiyor

TarihciAbi20

Decapat
Daha fazla  
Sistemim Ryzen 7 4800 h ve ekran kartı 1650 RAM 16 3200MHz SSD 500 GB harici disk 500 GB.
Uplodim sabit 5.7 arada 6 kadar çıkıyor. Ben yayınıma 4700 4800 ve nadiren de 5000 bitreit veriyorum. 1080p 60FPS yapıyorum yani görüntü kaliteli ama az da olsa pixelleşme var anlamadım. Sistemim kaliteli internetim de iyi ama cam gibi ya da cama yakın yayın vermek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son zamanlarda benim fark ettiğim bir durum var.

Tek cihaz üzerinden yayın yapan kişilerde görüntü kalitesi daha zayıf.
Ancak ben kontrol ettiğimde benim ayarlarımla birlikte işlemci 60% - 70% arası kalıyor oyunla birlikte. Buda soruna yolmaz.
Bellek kullanımı 16 GB olan bir sistemde yine sorun olmaz.
OBS hata uyarısı vermiyorsa kalitede kayıp olması imkansız.

Peki doğru ayarlarını yaptığımızdan eminsek sorun nerede?
Sorunun aslı bitrate. Siz OBS üzerinden 6000 bitrate ile çıkış yapsanızda bu değer dalgalanır. Sorunsuz bir bağlantıda 4500 lere kadar düştüğünü görürsünüz. Bu dalgalanma yayın çözünürlüğünü kırarak kalite kaybına sebep oluyor.

OBS'in son 3-4 güncellemesi programda bence bir soruna sebep oluşturuyor kodlama kısmında.
Çünkü ben şunu fark ettim. 1080p 60 FPS medium ile 6K bitrate ile kalite bu kodlama ayarının kalitesinde değildi. Cihazım OBS'de uyarı hatası verdimi hayır.
Şu an 1080p 60 FPS 6000 bitrate ile fast kullanıyorum yine aynı kalite.
Faster yapıyorum çok az bir kırılma oluyor.
Veryfast üzerinde tamam daha düşürmenin bir anlamı yok diyorsun.

Size şunu da söylemeden geçmeyim. H.264 ün en yüksek kalite ayarı ile 1080p 60 FPS 6000 bitrate ile fast aynı sonuca çıkıyor kalite olarak.

Şu an OBS ile çıkış verdiğimde 1080p değilde 900p hissi yaşıyorum ben.
Benim kanalım daha yeni yayın konusunda. Belki Twitch'in bir kısıtlama durumu olabilir.
Çünkü ben aynı ayarla kayıt aldığımda çok net bir görüntü ve kalite görüyorum.

Streamlabs veya diğer programlarda bu kalite kaybı sorunu var mı bilmiyorum.

Geri
Yukarı