Ryzen 7000 Serisi Çıktı! İşte Özellikleri, Performansı ve Fiyatı

Tekli çekirdekteki fark az mı sanki? Ben 13. nesil ile Intel'in yaklaşacağını hatta geçeceğini düşünüyorum tekli çekirdekte.

Bunu testler ve oyunlar gösterir şimdilik kesin bir veri yok fakat teorik olarak 13 nesil ile 7 nesil Zen işlemcilerin rekabeti önceki nesillere benzemeyecektir daha agresif performans artışları, çeşitli yeni teknolojiler, performans arttırmaya yardımcı teknolojiler ve dahası şirketler rekabeti iyice kızıştırdı.

Intel kendi Ar-Ge gücünün bir kısmını Ekran Kartı sektörüne ayırdığı için 13. nesil işlemciler beklenen randımanı alamazsa Intel satışları düşecektir tek şansları 10 nesil içinde olduğu gibi F/P veya ucuz işlemci ideal performans politikası olacaktır.

Şimdilik öyle az mı? veya çok mu? diyemem fakat zamanla bunun sonucuna varılır bütün işlemciler çıksın ve 13 nesil tanıtılsın o zaman yavaştan tartışmalar zaten forum içinde başlar.

Çok abarttınız bence. 7600X'ye 6K, 2x8GB DDR5 bellekler 2.5-2.7k, anakartta giriş seviyesi B650'ye 3-4K desek tamam 2K bandında kasa ve PSU'yu ekledin mi? Toplam 15K sistem. Çok da pahalı gelmedi bence.

6K olması imkansız bence. 299 dolar çıkış fiyatı zaten işlemcinin. 5433TL yapıyor. Bunun üstüne %18 KDV koy 978 TL'de o yapıyor. Etti 6410 TL. Bunun yurt dışı vergisi de var. Yeni 4000 serisi ekran kartları da en düşük 20k olsa. Yeni nesil sistem toplamak 40k altında zor olur.

Yüksek bütçeden kastınız tam olarak ne kadardır? 35.000TL bütçem var da. Beklemek mantıklı olur mu acaba?

Elbette beklenmeli yeni soket en az 3 yıl desteklenecek ama şu an alacağınız AM4 soket ölü yatırım olur, Intel de 1-2 aya 13. nesil çıkaracak o kadar, ayrıca hiç de az bir bütçeniz yok gayet de B650 7600X 16 GB RAM'li sistem toplanır.

Yeni teknolojiye şu an bütçe ayıramadığımdan ben çaremin çözümünü 5800x3D’ de buldum. Arada çok bir fark olmayacağını düşünüyorum ön bellek sayesinde ama frekans değerleri cidden güzel yeni am5’lerin. B450 anakartımda da stabil çalışıyor. Bence DDR5 sistemin acelesi yok, biraz daha beklenilebilir.
Giriş seviye anakartlarla çok güzel iş çıkartabiliyor amd, sadece ramler bir tık pahalı fakat eğer oyuncuysanız DDR5 sistem size muazzam fark yaratmayacak, bir süre daha DDR4 sistemler iş görecektir.

Geri
Yukarı