Ryzen 7000 Serisi ve AM5 Platformu Erken Gelebilir

Sana katılmıyorum. 3000 serisi ve 5000 serisi aynı (7 nm) nod ile çekirdek sayısını kullanmasına rağmen arada ciddi fark vardı. 7000 serisinde hem 5 nm'ye geçilecek hem de (muhtemelen) çekirdek sayısı artırılacak. Ayrıca daha bir çok yenilik olacak. O yüzden 3000 ile 5000 serisinin arasındaki farktan fazlası olacaktır.
Çekirdek sayısı artmayacak diye duydum ben. Durum böyle ise AMD birşeyler yapar zaten Intelden geri kalacağını sanmıyorum.

Çoğu kaynak artacak diyor ama artmayacak diyen de var. 24 çekirdeğe kadar çıkılacağı söyleniyor. Ki Intel de 13. nesilde 24 çekirdeğe çıkacak.
24 çekirdek aşırı güçlü olur sanırım. Intelin çekirdek artırması performansta AMD'a göre daha az olmaz mı? Sonuçta verimlilik çekirdekleri artıyor genel olarak.

24 çekirdek aşırı güçlü olur sanırım. Intelin çekirdek artırması performansta AMD'a göre daha az olmaz mı? Sonuçta verimlilik çekirdekleri artıyor genel olarak.
Evet Intel'de 24 çekirdeğin 8'i performans, 16'sı verimlilik çekirdeği olacakken AMD'de 24 çekirdekte aynı olacak ve izlek sayısı Intel'de 32 AMD'de 48 olacak. Fakat AMD'nin 24 çekirdek olacak işlemcisi Ryzen 9 7950X olacaktır. Ryzen 9 7900X 16 çekirdek olur.

Evet Intel'de 24 çekirdeğin 8'i performans, 16'sı verimlilik çekirdeği olacakken AMD'de 24 çekirdekte aynı olacak ve izlek sayısı Intel'de 32 AMD'de 48 olacak. Fakat AMD'nin 24 çekirdek olacak işlemcisi Ryzen 9 7950X olacaktır. Ryzen 9 7900X 16 çekirdek olur diye düşünüyorum.
Önemli olanlar bence Ryzen 3 ve 5. Ryzen 3 7100 falan çıkar mı bilmiyorum ama çıkarsa bence çekirdek artışı olmaz olursa Ryzen 5 ile olur belki. Bakalım F/P oranı nasıl olacak.

Sana katılmıyorum. 3000 serisi ve 5000 serisi aynı (7 nm) nod ile çekirdek sayısını kullanmasına rağmen arada ciddi fark vardı. 7000 serisinde hem 5 nm'ye geçilecek hem de (muhtemelen) çekirdek sayısı artırılacak. Ayrıca daha bir çok yenilik olacak. O yüzden 3000 ile 5000 serisinin arasındaki farktan fazlası olacaktır.

Şu anda IPC artışı %18 olarak tahmin ediliyor, bu da 3000 ile 5000 arasındaki farka tekabül ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı