Ryzen 7600 sistem yavaş ve donarak çalışıyor

Reşit Koç

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force 2x16 5600 mhz cl 32
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo plus
Ekran kartı
Msi Rtx 2070 armor
Anakart
Msi b650 tomahawk WiFi
İşlemci
Ryzen 5 7600
Selam,
Eski kullandığım Intel i7 7700K ve Z270 Titanium mpower sistemimi değiştirdim.

Yeni Ryzen 7600 işlemci MSI B650 Tomahawk anakart Team T-Force 32 GB(2x16) Delta RGB white EXPO 5600MHz CL32 RAM aldım.

Eski işlemci anakart ve RAM'i çıkartıp yeni sistemi taktım çalışmadı. Anakarta BIOS Update yaptım ve sistem açıldı.

Yeni Windows 11 kurulumu yaptım, Windows'un sitesinden indirip USB ile kurdum. Önceki sistemde kullandığım Samsung EVO 970 Plus SSD mi biçimlendirdim ve yeni sistemi kurdum. Bütün Windows güncellemelerini yaptım.

Ancak bilgisayar inanılmaz donarak çalışıyor. Sağ tık bile 30 sn de geliyor. Windows orijinal sistemde daha önce problem yaşadığım bir parça olmadı. Hw monitör ile bakıyorum sıcaklıklar normal seviyelerde. Birkaç kere kapatıp açtım düzelmedi. BIOS'tan EXPO açtım düzelmedi. Çok geç açılması da bonus.

Tüm sistem özellikleri.

Ryzen 7600 işlemci.
MSI B650 tomahawl anakart.
Team T-Force 2x16 5600 MHz RAM.
Samsung 970 EVO Plus SSD.
Corsair H100i Capellix sıvı soğutma.
Corsair RM1000i güç kaynağı.

İnternette hiçbir çözüm bulamadım değerli tecrübelerinize başvurmak istiyorum. Teşekkürler.

BIOS'a girin. Tüm ayarları sıfırlayın.
Sonrasında,
Memory context restore enable yapın.
Memory Power down disable yapın.
EXPO-1 aktif edin.
Bu ayarlar sistemi hızlı açar.

OC / Advanced CPU Configuration / AMD overcloking / Precision Boost OverDrive / platform thermal throttle limit / set thermal point 85 seçin.
Bu da işlemcinin aşırı ısınmasını önler.

BIOS'da ayar yerlerini arama ile de bulabilirsiniz.

BIOS'a girin. Tüm ayarları sıfırlayın.
Sonrasında,
Memory context restore enable yapın.
Memory Power down disable yapın.
EXPO-1 aktif edin.
Bu ayarlar sistemi hızlı açar.

OC / Advanced CPU Configuration / AMD overcloking / Precision Boost OverDrive / platform thermal throttle limit / set thermal point 85 seçin.
Bu da işlemcinin aşırı ısınmasını önler.

BIOS'da ayar yerlerini arama ile de bulabilirsiniz.
Deneyeceğim teşekkür ederim. Ramleri söküp tek tek denedim sonuç değişmedi. Anakart önerilen ram modülleri Dimma 2 dimmb 2 öncelikli. Ramleri dimma1 ve b1 e taktığım zaman sistem hiç açılmıyor cpu ve dram ışığı yanıyor sürekli. Ramler kötü olabilir mi? En uygun hali dimma 1 olmasa bile açılması gerekirdi diye düşünüyorum.

DIMMA2'ye tek RAM takıp BIOS'u açın ayarları yapın, 2-3 kez arka arkaya yeniden başlatın sistem düzgün çalışıyorsa DIMMB2'ye ikinci RAM'i takın.

Dosya Ekleri

• 2024-03-29_002740.png
    2024-03-29_002740.png
    66,1 KB · Görüntüleme: 4

Yeni konular

Geri
Yukarı