Ryzen 9 5900X sistemde HDD görünmüyor

kthsndl

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Crucial 1 TB P3 CT1000P3SSD8 M.2 PCI-Express 3.0 S
Ekran kartı
YOK
Anakart
Asus Rog Strix B550-F Gaming AMD AM4 DDR4 ATX Anak
İşlemci
AMD Ryzen 9 5900X On İki Çekirdek 3.70 GHz İşlemci
Dün bir sistem topladım ASUS B550-F Gaming AMD 5900X işlemcili bir sistem topladım bu sisteme bir de Crucial 1TB M.2 SSD ekledim her şey çok hoş ama sistemde 2. HDD'yi gösteremedim özellikle.
Bilgisayarım yönet disk yönetimi diyecek arkadaşlar için söylüyorum orada hard disk görünmüyor. Yani orada hiçbir şekilde hard disk gözükmüyor hatta ana karttın BIOS ayarlarına girip baktığımda da HDD gözükmüyor fakat eski bilgisayarıma taktığım zaman hard disk direkt olarak okuyor ve içine yazabiliyorum. Özellikle AMD 5900 ve ASUS B550-F Gaming anakart donanımlarını kullandığımı tekrar ifade edeyim. Anakart üzerinde 6 adet SATA girişi var ve hepsini tek tek denedim asla hiçbirinde bilgisayarım diski görmedi lakin SATA ve güç bağlantısını yaptığım zaman diskin çalıştığını anlayabiliyorsunuz arkadaşlar. Başına gelen varsa yardımcı olabilir mi? Çok garip bir arıza ile karşı karşıya kaldım.

Sistem donanımları.
AMD Ryzen 9 5900X on iki çekirdek 3.70 GHz işlemci.
ASUS ROG STRIX B550-F Gaming AMD AM4 DDR4 ATX anakart.
Crucial 1 TB P3 CT1000P3SSD8 M.2 PCI-Express 3.0 SSD.
Seagate 3.5" 4 TB Barracuda ST4000DM004 SATA 3.0 5400 RPM hard disk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün bir sistem topladım ASUS B550-F Gaming AMD 5900X işlemcili bir sistem topladım bu sisteme bir de Crucial 1TB M.2 SSD ekledim her şey çok hoş ama sistemde 2. HDD'yi gösteremedim özellikle.
Bilgisayarım yönet disk yönetimi diyecek arkadaşlar için söylüyorum orada hard disk görünmüyor. Yani orada hiçbir şekilde hard disk gözükmüyor hatta ana karttın BIOS ayarlarına girip baktığımda da HDD gözükmüyor fakat eski bilgisayarıma taktığım zaman hard disk direkt olarak okuyor ve içine yazabiliyorum. Özellikle AMD 5900 ve ASUS B550-F Gaming anakart donanımlarını kullandığımı tekrar ifade edeyim. Anakart üzerinde 6 adet SATA girişi var ve hepsini tek tek denedim asla hiçbirinde bilgisayarım diski görmedi lakin SATA ve güç bağlantısını yaptığım zaman diskin çalıştığını anlayabiliyorsunuz arkadaşlar. Başına gelen varsa yardımcı olabilir mi? Çok garip bir arıza ile karşı karşıya kaldım.

Sistem donanımları.
AMD Ryzen 9 5900X on iki çekirdek 3.70 GHz işlemci.
ASUS ROG STRIX B550-F Gaming AMD AM4 DDR4 ATX anakart.
Crucial 1 TB P3 CT1000P3SSD8 M.2 PCI-Express 3.0 SSD.
Seagate 3.5" 4 TB Barracuda ST4000DM004 SATA 3.0 5400 RPM hard disk.

Anakart da sorun olabilir mi?

M.2'yi çıkarıp BIOS'u sıfırlayıp dener misin? Aynı anakart ve aynı sorun bende de var iki M.2 portu dolu olduğu için bazı SATA portları çalışmıyordu tek tek denedim çalışan portu buldum sorun çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart da sorun olabilir mi?
zannetmiyorum 2 adet hdd ve bir adet sata m2 bağladım gördü portların bir önemi yoktu ama diğer hdd de eski bilgisayarımda görünüyor yeni sistemde görünmüyor :)

M.2'yi çıkarıp BIOS'u sıfırlayıp dener misin? Aynı anakart ve aynı sorun bende de var iki M.2 portu dolu olduğu için bazı SATA portları çalışmıyordu tek tek denedim çalışan portu buldum sorun çözüldü.
deneyeceğim inşallah dediğin gbi olur peki kartın üzerinde 6 adet port var sen bunların hepsini kullanamıyor musun m2 takılı olduğu için

Deneyeceğim inşallah dediğin gbi olur peki kartın üzerinde 6 adet port var sen bunların hepsini kullanamıyor musun M.2 takılı olduğu için.
Sistemimde sadece tek bir SATA dolu onda da HDD mevcut. SATA 1 portuna takmış durumundayım. Ayrıca anakartın kılavuzdada olduğu gibi eğer 2. M.2 portu doluysa SATA 5 ve 6 portları kullanılamıyor.
1680078858770.png

Yeni konular

Geri
Yukarı