Ryzen 9 5950X render işleminde frekansı 0.80 MHz'e düşürerek sabitlemesi

Gryergl

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Masaüstü bilgisayarı mimari çizim için kullanıyorum. Genelde çizim ve CAD programlarını kullanırken sistem çok akıcı ve çok hızlı fakat işlemci bazlı render programlarında işlemci performansı kesiyor. Isı değerleri gayet normal sadece render altında böyle yapıyor. Normalde 4-4, 6 GHz arası hızı varken işlemci tabanlı rendera koyduğum zaman 0,8 GHz'de sabit kalıyor ve sürekli frekansı 4.6'ya yükseltip geri 0, 8'e indiriyor. Sorunu çok araştırdım ama çözemedim. Isı değerleri normal boşta 40 derece çizim yaparken sabit 50 derece fakat renderda yüke binemediği için görme şansım olmadı.

Sistem.
İşlemci: Ryzen 9 5950X.
Anakart: MSI X-570a Pro.
RAM: 32x2 64 GB 3600 MHz.
PSU: ASUS tufgamıng-750b 750W.
Ekran kartı: MSI Ventus 4070 Ti.
Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II - 240.

Herkese merhaba,
Masaüstü bilgisayarı mimari çizim için kullanıyorum. Genelde çizim ve CAD programlarını kullanırken sistem çok akıcı ve çok hızlı fakat işlemci bazlı render programlarında işlemci performansı kesiyor. Isı değerleri gayet normal sadece render altında böyle yapıyor. Normalde 4-4, 6 GHz arası hızı varken işlemci tabanlı rendera koyduğum zaman 0,8 GHz'de sabit kalıyor ve sürekli frekansı 4.6'ya yükseltip geri 0, 8'e indiriyor. Sorunu çok araştırdım ama çözemedim. Isı değerleri normal boşta 40 derece çizim yaparken sabit 50 derece fakat renderda yüke binemediği için görme şansım olmadı.

Sistem.
İşlemci: Ryzen 9 5950X.
Anakart: MSI X-570a Pro.
RAM: 32x2 64 GB 3600 MHz.
PSU: ASUS tufgamıng-750b 750W.
Ekran kartı: MSI Ventus 4070 Ti.
Soğutucu: Arctic Liquid Freezer II - 240.

Anakart MOSFET sıcaklığını kontrol edin, termal eşiği geçiyorsa bu şekilde frekans düşürebilir.
Diğer bir ihtimalde mosfetlerde arıza olabilir.

Çok emin olmamak ile birlikte benzer bir şey başıma geldi hocam güç kaynağından kaynaklı olabilir benim sorunum güç kaynağından dolayıydı. Değiştirdiğimde düzeldi.

Aynı sorun ofisteki eski bilgisayarda da oluyor. Ryzen 3 ilk nesillerinden eski bir kasa. Normalde 2-3 ghz'de çalışırken rendera koyduğumuzda 0.60 ghz'e düşürüyor aynı şekilde ama ofiste 8 bilgisayar var diğerleri yapmıyor sadece 2 farklı bilgisayar 2 farklı yerlerde bunu yapıyor.

Aynı sorun ofisteki eski bilgisayarda da oluyor. Ryzen 3 ilk nesillerinden eski bir kasa. Normalde 2-3 GHz'de çalışırken rendera koyduğumuzda 0.60 GHz'e düşürüyor aynı şekilde ama ofiste 8 bilgisayar var diğerleri yapmıyor sadece 2 farklı bilgisayar 2 farklı yerlerde bunu yapıyor.

Hocam dediğim gibi bir güç kaynağı ile deneyin varsa yedek bence olma ihtimali yüksek.

Güncelleme
İşlemci frekansını 3.9ghz'e sabitlediğimde cpu renderda 0.6ghz'e düşme sorununu kaldırdım fakat biraz performanstan yedim. Ghz düşmese de işlemci yine de %60 larda alıyor. Render esnasında yalnız gpu ve cpu+gpu tabanlı render programlarında da render anında grafikte iniş çıkışlar oluyor. Sanırım sorun %95 power, %5'te anakartta diye düşünüyorum. Powerda deneme yapıp bilgileri güncelleyeceğim burada.

Güncelleme: PSU değiştirip deneme yaptım, format attım, bios güncelledim fakat sorun devam ediyor. Ekran kartında da dalgalanmalar olup cpu ve gpu tam güç çekemiyor. Sanırım sorun anakartta.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 4
  • 2.png
    2.png
    1 MB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Geri
Yukarı