Ryzen 9 7900 vs Ryzen 9 7900X

İsmail Evece

Picopat
Daha fazla  
Bu iki işlemci arasında performans farkı ne kadar? PassMark'ta 7900X 4000 puan daha fazla almış. Bu iki işlemci arasında 4000 TL fark var fakat performans konusunda %5-%1 performans farkı var (bildiğim kadarıyla) bu fiyat farkı neden bu kadar fazla?

Son düzenleyen: Moderatör:
Serbest piyasa çünkü. Öyle tepe bir modelin çok fazla satmayacağını biliyor zaten satıcı. Olurda kerizin teki belki alır diye öyle bir fiyat yazmışlar.

Bu iki işlemci arasında performans farkı ne kadar? PassMark'ta 7900X 4000 puan daha fazla almış. Bu iki işlemci arasında 4000 TL fark var fakat performans konusunda %5-%1 performans farkı var (bildiğim kadarıyla) bu fiyat farkı neden bu kadar fazla?

Fiyatlandırma TR'de zaten saçma. Amaç oyunsa iki işlemci yerine 7800x3D tercih edin. 7900X'teki 4 fazla çekirdeğe ihtiyacınız var mı?

7900X'in o fiyata satilmasi sacma zaten 7950X ile 2K var neredeyse aralarinda. Cok cekirdek ihtiyaciniz varsa 7900 alip devam edebilirsiniz ama ana amac oyunsa 7800X3D daha iyi olur.

Fiyatlandırma TR'de zaten saçma. Amaç oyunsa iki işlemci yerine 7800x3D tercih edin. 7900X'teki 4 fazla çekirdeğe ihtiyacınız var mı?

İhtiyacı olan adam Intel alıyor zaten AMD değil oyun için alacaksan 7800x3Dden başka bir şey almak saçma bence.

Oyun için alıyorsan işlemciyi kısıp GPU'ya para bas. i5 12. nesil Intel veya aynı değerde AMD bütün işlerini rahat halleder.

İhtiyacı olan adam Intel alıyor zaten AMD değil oyun için alacaksan 7800x3DDen başka bir şey almak saçma bence.

AM5 soketi burada tartışmayacağım. Kaç tane konu açıldı zaten. Verimlilik, güç başına performans, soket desteği, uyumluluk, sıcaklık çoğu konuda AMD önde. Çok paran vardır, bir çılgınlık yapar ROG Maximus, 14900KS falan alırsın o ayrı. Onun dışında çoğu bütçede AMD daha mantıklı.

Şimdi adam gibi her şeyin son modelini alayım en az 5 şene bilgisayarıma güncelleme yapmayayım diyorum.

Serbest piyasa çünkü. Öyle tepe bir modelin çok fazla satmayacağını biliyor zaten satıcı. Olurda kerizin teki belki alır diye öyle bir fiyat yazmışlar.

Amazon'da da aynı şekilde Ryzen 9 7900 12800 TL'ye buldum ve Ryzen 9 7900X'i de 16500 TL'ye buldum. AMD nin oyunu mu yoksa Ryzen 9 7900x hakkında bilmediğim bir şey mi var?

AM5 soketi burada tartışmayacağım. Kaç tane konu açıldı zaten. Verimlilik, güç başına performans, soket desteği, uyumluluk, sıcaklık çoğu konuda AMD önde. Çok paran vardır, bir çılgınlık yapar ROG Maximus, 14900KS falan alırsın o ayrı. Onun dışında çoğu bütçede AMD daha mantıklı.

Tartışmanıza hiç gerek yok fakat "mecburi olarak" Intel alan bir kesimin içerisindeyim çünkü yaptığım işler belli ve bunlarda bana Intel, çekirdek performanslarında çok daha iyi tartışmasız. O yüzden bunu yazmak istedim.

Şimdi adam gibi her şeyin son modelini alayım en az 5 şene bilgisayarıma güncelleme yapmayayım diyorum.

Amazon'da da aynı şekilde Ryzen 9 7900 12800 TL'ye buldum ve Ryzen 9 7900X'i de 16500 TL'ye buldum. AMD nin oyunu mu yoksa Ryzen 9 7900x hakkında bilmediğim bir şey mi var?

7900 yerine 7900X almanin hicbir mantigi yok eger ana amac oyun degilde. 7800X3D ise farkli bir onbellek teknolojisi ile geldigi icin oyunlarda klasik Ryzen islemcilerden daha iyi performans veriyor. Yani ana amac oyunsa X3D islemci, yok bana cekirdek lazim is de yapacagim diyorsaniz o zaman 7900 olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı