Ryzen İşlemci Tavsiyesi

AX400

Kilopat
Sizce R5 3600+Arctic Freezer 34 Duo mu almalıyım yoksa R5 3600X mi almalıyım? Aralarında 171TL fark oluyor. Sizce fazladan para vererek R5 3600'ü güzel soğutmayla mı kullanayım yoksa daha ucuza R5 3600X'i stok soğutucuyla mu kullanayım? Ayrıca stok soğutucusu ne kadar yeterli gelir eğer ona da tıpkı R5 3600 gibi soğutucu almam gerekiyorsa R5 3600'ü soğutucuyla alıp bitireyim mi? Sadece oyun oynayacağım ve uzun ömürlü olmasını istiyorum, overclock da yapabilirim daha önce yapmamama rağmen.
R5 3600:
Soğutucu:

R5 3600X:

R5 3600'ı alın bence. Aradaki tek fark, 3600'ın All Core frekansının 3.6, 3600X'in ise 3.8 olması. Çok isterseniz hafif bir overclock ile 3600X'in performansını alabilirsiniz.

R5 3600'ı alın bence. Aradaki tek fark, 3600'ın All Core frekansının 3.6, 3600X'in ise 3.8 olması. Çok isterseniz hafif bir overclock ile 3600X'in performansını alabilirsiniz.
Soğutma anlamında 3600 almam daha mı iyi olur soğutmayla beraber? 170tl daha pahalı ama eğer işlemcinin sağlığı için gerekiyosa alırım. Ayrıca 3600x'in soğutucusu overclock için nasıl performans sergiliyo onun hakkında pek bir şey bulamadım internette..

Soğutma anlamında 3600 almam daha mı iyi olur soğutmayla beraber? 170tl daha pahalı ama eğer işlemcinin sağlığı için gerekiyosa alırım. Ayrıca 3600x'in soğutucusu overclock için nasıl performans sergiliyo onun hakkında pek bir şey bulamadım internette..
3600X'in soğutucusu, 3600 ile gelen stok soğutucu ile aynı. Gelen soğutucu ile hafif bir overclock yapabilirsiniz ama tavsiye etmem. 3600 ile gelecek soğutucuyu satın ve ayrı bir soğutucu alın.

Oyun için 3600 yeterli olacağını düşünüyorum. İlk önce stok soğutucusu ile bir süre kulanın, sıcaklıkla alakalı probleminiz olduğunda linkteki ürünü alın. Aynı işlemciden arkadaşım da kullanıyor. Yüksek çözünürlüklerde sıcaklıkla alakalı bir sıkıntı yaşamadı. Ama kasasının büyük bir etkisi olduğunu da not olarak eklemek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600X'in soğutucusu, 3600 ile gelen stok soğutucu ile aynı. Gelen soğutucu ile hafif bir overclock yapabilirsiniz ama tavsiye etmem. 3600 ile gelecek soğutucuyu satın ve ayrı bir soğutucu alın.
Zaten Freezer 34 düşünüyorum. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bu arada sanırım 3600x te daha iyi olan spire soğutucu çıkıyodu kutudan.
Oyun için 3600 yeterli olacağını düşünüyorum. İlk önce stock soğutucusu ile bir süre kulanın, sıcaklıkla alakalı probleminiz olduğunda linkteki ürünü alın. Aynı işlemciden arkadaşımda kullanıyor. Yüksek çözünürlüklerde sıcaklıkla alakalı bir sıkıntı yaşamadı. Ama kasasının büyük bir etkisi olduğunu da not olarak eklemek isterim.
Corsair Spec Delta sorun yaratır mı?

1600 AF modeli var şuan bende ve Opera 4 sekme açık 37 dereceyi görüyor. İşlemciyi 3.2 sabitledim. Arkadaşımdaki kasa bu, sizin kasanızın sorun yatacağını düşünmüyorum. Aynı kasadan başka bir arkadaşım Ryzen 7 işlemci kullanıyor. İleride tam performans çalıştırdığınızda soğutucuya ihtiyacınız olacaktır diye düşünüyorum forumda da görebilirsiniz. Oyun için aşağıya oyun FPS testlerini attım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yazmayı unutmuşum benim işlemcimde bulunan soğutucu 3600 ile aynı soğutucudur.

Son düzenleme:
1600 AF modeli var şuan bende ve Opera 4 sekme açık 37 dereceyi görüyor. İşlemciyi 3.2 sabitledim. Arkadaşımdaki kasa bu, sizin kasanızın sorun yatacağını düşünmüyorum. Aynı kasadan başka bir arkadaşım Ryzen 7 işlemci kullanıyor. İleride tam performans çalıştırdığınızda soğutucuya ihtiyacınız olacaktır diye düşünüyorum forumda da görebilirsiniz. Oyun için aşağıya oyun FPS testlerini attım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yazmayı unutmuşum benim işlemcimde bulunan soğutucu 3600 ile aynı soğutucudur.
Benim bildiğim 1600 AF, 3600 gibi fazla ısınmıyo. Hatta 3600 e koydukları o kadar yetersiz ki oyuncak gibi duruyo çünkü işlemci 95 derecelere kadar çıkıyomuş. 3600x ise bi tık daha iyi soğutucuya sahip eğer 3600 gibi ısınmıyosa 3600x stok soğutucuyla kullanabilirim ya da 170tl fazla vererek 3600+freezer 34 ile uzun yıllar rahat overclock yapabilirim. Sizin tercihiniz hangisi olurdu? Bu arada internetten buldum stok soğutucuları..
2019-07-21-image-3.jpg

Geri
Yukarı