Ryzen işlemciler 91 derecede mi verimli çalışır?

• Konuyu başlatan titndx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 865

titndx

Kilopat
Merhabalar değerleri forum sakinleri. Size bir sorum olacak. Bugün arkadaşımla tartışırken bana Ryzen 5600X ve 5900X işlemcilerinin tam verimlilikte çalışabilmesi için 91 derecede olması gerektiğini, ancak bu şekilde tüm çekirdeklerini kullanabildiğini söyledi. Bana kalırsa çok saçma, araştırdığımda pek bir sonuç elde edemedim. Sizce bunun doğrusu nedir?

İşlemci 91 derecede performanslımı olur kim böyle bir şey der! Hem işlemcinin yanma riski var hem de thermal throttling olabilir bu da performans düşüklüğü demek.

Merhabalar değerleri forum sakinleri. Size bir sorum olacak. Bugün arkadaşımla tartışırken bana Ryzen 5600X ve 5900X işlemcilerinin tam verimlilikte çalışabilmesi için 91 derecede olması gerektiğini, ancak bu şekilde tüm çekirdeklerini kullanabildiğini söyledi. Bana kalırsa çok saçma, araştırdığımda pek bir sonuç elde edemedim. Sizce bunun doğrusu nedir?
İşlemcinin üstünde mangal yapmayı düşünüyorsanız :D İşin Gerçeği: Bana kalırsa 75 derecenin altında tutulmalı.

Kışın soğuklarda ailenizin kombisi AMD Ryzen sıcacık yuvalar.

Serin çalışan her elektronik verimli olur.

9 Daha ekle çay yapalım, Ryzen 5 2600 işlemcime takılı soğutma biraz sesli çalışıyordu, fan expret 3 indirdim ve ayarlara daldım direk. Kendimce ideal hatta kusursuz bir fan profili yaptım ama kaydedince pat diye sıvı soğutma durdu, işlemci yükseliyor 46 50 60 70 şeklinde. Bende hızlı çözüm arıyorum ama bir yerden sonra işlemci ufak ufak tökezlemeye başladı, 90 derece ve üstünden bahsediyorum. Zaten ondan 30 saniye sonra işlemcim 110 dereceyi gördü ve çaresizce bilgisyarı kapatmak zorunda kaldım. Sonrasında da açınca ışık hızında düzelttim ayarları.

Bu konu üzerinden biraz daha araştırma yaptım ve AMD' de üst düzey mevkide pazarlama lideri olan bir çalışanın redditte makalesini gördüm. Bu olay tüm 3. nesil AMD' lerde varmış ama bu kadar yüksek derecelere bu modellerde çıkıyormuş. Makalede daha detaylı yazıyor. Göz atmak isterseniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burda da makaleyi yazan AMD çalışanın linkedin hesabı: https://www.linkedin.com/in/rthallock

Sizce bunların doğruluğu nedir? Görüşlerini merak ediyorum. Teşekkürler.

@Recep Baltaş @Ali Güngör sizde bakabilir misiniz rica etsem?
Sanırım konu ilginizi çekmiş ki makaleye dönüştürmüşsünüz. AMD, Ryzen 5000 İşlemciler İçin 95 Dereceyi Normal Görüyor - Technopat

Yukarıdaki arkadaşların yeni görüşlerini merak ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı