Ryzen işlemciler nasıl?

Bütçe
Anakart ile birlikte 5000
Şahsen apu işlemcilerini çok beğeniyorum ve kullanıyorum da. R3 2200G, R3 3200G, Athlon 3000G, A6 9500, A8 9600, R5 Pro 2400G kullandım apu olarak. R5 1600AF, R3 3100, R5 3600X gibi modelleri de kullandım. Gerçekten memnun kaldım.
Şuan başlangıç için en mantıklı işlemci 2. el bir R5 1600AF olur bana göre. R3 1200'ü sıfır almaya gerek yok. Eğer çok yükseltme yapmayacaksan 1 adet M2, 1 adet de RGB portu olan bir B450 fazlasıyla işini görür.
İntel kısmına gelecek olursak, segmentine göre bazı durumlarda AMD, bazı durumlarda İntel iyi. Örnek verecek olursak R5 5600X İ5 11. Nesil veya i7 10. Nesile göre daha fiyat performans bir ürün. Ancak durum daha alt segment için farklılaşıyor. R5 3600 gibi stok soğutucusu yetmeyen, voltaj dengesizliği bulunan bir işlemci yerine çok daha uyguna ve stok soğutucusu yeterli gelen bir İ5 10400F almak çok daha mantıklı. Ya da R3 3100, R5 1600AF, R5 2600, R5 2600X, R5 3500 almak yerine hepsini tekli çekirdekte yani oyun performansında tokatlayan İ3 10100F almak daha mantıklı. Hemde o saydığım AMD'lerin 2. el fiyatına sıfır 10100F alınabiliyor.
Burda tercih kullanıcıya kalıyor. Daha uzun ömürlü soket yapısı, giriş seviyesi anakartla bile OC desteği gibi şeyler sunan AMD mi, fiyat olarak daha uygun ancak sürekli soket değiştiren bir İntel mi? Bunu kendine sorman lazım.

Şahsen apu işlemcilerini çok beğeniyorum ve kullanıyorum da. R3 2200G, R3 3200G, Athlon 3000G, A6 9500, A8 9600, R5 Pro 2400G kullandım apu olarak. R5 1600AF, R3 3100, R5 3600X gibi modelleri de kullandım. Gerçekten memnun kaldım.
Şuan başlangıç için en mantıklı işlemci 2. el bir R5 1600AF olur bana göre. R3 1200'ü sıfır almaya gerek yok. Eğer çok yükseltme yapmayacaksan 1 adet M2, 1 adet de RGB portu olan bir B450 fazlasıyla işini görür.
İntel kısmına gelecek olursak, segmentine göre bazı durumlarda AMD, bazı durumlarda İntel iyi. Örnek verecek olursak R5 5600X İ5 11. Nesil veya i7 10. Nesile göre daha fiyat performans bir ürün. Ancak durum daha alt segment için farklılaşıyor. R5 3600 gibi stok soğutucusu yetmeyen, voltaj dengesizliği bulunan bir işlemci yerine çok daha uyguna ve stok soğutucusu yeterli gelen bir İ5 10400F almak çok daha mantıklı. Ya da R3 3100, R5 1600AF, R5 2600, R5 2600X, R5 3500 almak yerine hepsini tekli çekirdekte yani oyun performansında tokatlayan İ3 10100F almak daha mantıklı. Hemde o saydığım AMD'lerin 2. el fiyatına sıfır 10100F alınabiliyor.
Burda tercih kullanıcıya kalıyor. Daha uzun ömürlü soket yapısı, giriş seviyesi anakartla bile OC desteği gibi şeyler sunan AMD mi, fiyat olarak daha uygun ancak sürekli soket değiştiren bir İntel mi? Bunu kendine sorman lazım.
İntel in sürekli soket değiştirdiğini söylemen güzel oldu. Kimse böyle genel bilgi vermiyor

Ryzen 3 3100 ve Asrock x570 almayı düşünüyorum. Yorumunu merak ediyorum.

İntel in sürekli soket değiştirdiğini söylemen güzel oldu. Kimse böyle genel bilgi vermiyor

Ryzen 3 3100 ve Asrock x570 almayı düşünüyorum. Yorumunu merak ediyorum.
Şahsen bir işlemciyi istisnai durumlar hariç 3-4 sene kullandığım için önemsemiyorum soket muhabbetini. 4 sene İ7 6700 kullandım, ondan önce 6 sene İ5 650 kullandım. En son İ5 10400F aldım ancak 1 seneyi bile doldurmadan satıp laptopa geçmek zorunda kaldım üniversiteden dolayı, laptopu da intel aldım :)
Ben olsam orta segment bir X570 yerine en tepe model B550 alırdım. B550-E Strix gibi. Daha mantıklı bir seçenek bence. R3 3100 de 4 çekirdek olması dışında gayet güzel.
Şunu da belirteyim, DDR5 geliyor. Ben yerinde olsam 12. Nesil 1700 pin Intel'i veya AM5 soket AMD'leri beklerdim. Veya anakarta yatırım yapmazdım, X570'ler DDR5 gelince eskimiş olacak. İntel sene sonuna tanıtıyor DDR5 destekli Z690 anakartları. Bunu da göz önünde bulundur hocam.

Anakart olarak, B450M S2H anakartini kullaniyorum. AM4 soket destekliyor ve 5000 seri islemcilere destek olmasinin yani sira;

- 3600 Mhz Ram destegi (4400'e OC yaparak calistiran cilgin abilerimiz var).
- Smart Fan Control var,
- M2 SSD destekliyor
- Mosfet sogutucu var,
- OC, UV falan yapmak kolay,
- Fiyati cok uygun (Fiyat),
- Daha bir cok ozelligi var (Ozellikler).
- Surekli guncelleme cikiyor (Ornegin SAM, Windows 11 ile uyumluluk ve 5000 islemci destegi gibi buyuk ozellikler geldi).

Tam bir F/P ve bir o kadar kaliteli diyebiliriz.

Şahsen bir işlemciyi istisnai durumlar hariç 3-4 sene kullandığım için önemsemiyorum soket muhabbetini. 4 sene i7 6700 Kullandım, ondan önce 6 sene i5 650 Kullandım. En son i5 10400F aldım ancak 1 seneyi bile doldurmadan satıp laptopa geçmek zorunda kaldım üniversiteden dolayı, laptopu da Intel aldım :)
Ben olsam orta segment bir X570 yerine en tepe model B550 alırdım. B550-E STRIX gibi. Daha mantıklı bir seçenek bence. R3 3100 de 4 çekirdek olması dışında gayet güzel.
Şunu da belirteyim, DDR5 geliyor. Ben yerinde olsam 12. Nesil 1700 pin Intel'i veya AM5 soket AMD'leri beklerdim. Veya anakarta yatırım yapmazdım, X570'ler DDR5 gelince eskimiş olacak. Intel sene sonuna tanıtıyor DDR5 destekli Z690 anakartları. Bunu da göz önünde bulundur hocam.

DDR5 deyince kulaklarımı diktin(dikkatimi çektin). DDR5'ler hakkında başka neler biliyorsun? Kesin gelecekler mi? Ne gibi özellikler ile gelebilir? Fiyatları hangi seviye olur. Şuan benim için önemli olan fiyat.
Şahsen bir işlemciyi istisnai durumlar hariç 3-4 sene kullandığım için önemsemiyorum soket muhabbetini. 4 sene İ7 6700 kullandım, ondan önce 6 sene İ5 650 kullandım. En son İ5 10400F aldım ancak 1 seneyi bile doldurmadan satıp laptopa geçmek zorunda kaldım üniversiteden dolayı, laptopu da intel aldım :)
Ben olsam orta segment bir X570 yerine en tepe model B550 alırdım. B550-E Strix gibi. Daha mantıklı bir seçenek bence. R3 3100 de 4 çekirdek olması dışında gayet güzel.
Şunu da belirteyim, DDR5 geliyor. Ben yerinde olsam 12. Nesil 1700 pin Intel'i veya AM5 soket AMD'leri beklerdim. Veya anakarta yatırım yapmazdım, X570'ler DDR5 gelince eskimiş olacak. İntel sene sonuna tanıtıyor DDR5 destekli Z690 anakartları. Bunu da göz önünde bulundur hocam.
Belki ddr5 ürünler ilgimi çekmeyebilir veya çekebilir. Her iki durum içinde elimden kolayca çıkarabilir miyim Ryzen 3 3100 ve ASrock x570? İkinci el olarak vermek.

Son düzenleme:
Ryzen işlemci almayı düşünüyorum. Yıllardır az çok iyi olduklarını duyduğum için.
Ama işlemcilerin özelliklerini merak ediyorum.

1 Hangisi daha iyidir?
2 AM4 soketler hakkında bir şey yapabilir miyim? İleride başka soket çıkacak mı yoksa böyle devam mı edecek?
Bir sistem aldığımda gelecekte de upgrade edebilmesini istiyorum.
3 Ryzen işlemcilerin en ucuzunu şimdi alıp gelecekte daha iyisini alma gibi bir durumum yok mu? Mesela 1200 alıp ileride güçlü bir şey almak. Alınabilse bile neler yapabilmeme imkan verir? Epeyden baktığıma göre 2200 alabileceğim en ucuz bir şey.
4 ileride upgrade edebilmek için anakartı mı yoksa işlemciyi mi daha iyi almalıyım? Bildiğim kadarıyla anakartı.
5 Zen 2 3 4 olmasının önemi var mıı?

6 Peki Intel ne durumda? Tavsiye eder misiniz? O cepede neler oluyor?

Not: İnternetten şunu öğrendim. Ryzen 3 oyun 5 yayın 7 render gibi şeylere yönelik.
Hocam AMD ryzen işlemciler iyidir ama AMD eski F/P AMD değil fiyatlar birbirine yaklaştı Intel de alabilirsiniz yeni çıkacak 12.nesil i5 Ler mesela.
Ryzen işlemci almayı düşünüyorum. Yıllardır az çok iyi olduklarını duyduğum için.
Ama işlemcilerin özelliklerini merak ediyorum.

1 Hangisi daha iyidir?
2 AM4 soketler hakkında bir şey yapabilir miyim? İleride başka soket çıkacak mı yoksa böyle devam mı edecek?
Bir sistem aldığımda gelecekte de upgrade edebilmesini istiyorum.
3 Ryzen işlemcilerin en ucuzunu şimdi alıp gelecekte daha iyisini alma gibi bir durumum yok mu? Mesela 1200 alıp ileride güçlü bir şey almak. Alınabilse bile neler yapabilmeme imkan verir? Epeyden baktığıma göre 2200 alabileceğim en ucuz bir şey.
4 ileride upgrade edebilmek için anakartı mı yoksa işlemciyi mi daha iyi almalıyım? Bildiğim kadarıyla anakartı.
5 Zen 2 3 4 olmasının önemi var mıı?

6 Peki Intel ne durumda? Tavsiye eder misiniz? O cepede neler oluyor?

Not: İnternetten şunu öğrendim. Ryzen 3 oyun 5 yayın 7 render gibi şeylere yönelik.

Hocam AMD ryzen işlemciler iyidir ama AMD eski F/P AMD değil fiyatlar birbirine yaklaştı Intel de alabilirsiniz yeni çıkacak 12.nesil i5 Ler mesela.
Katılıyorum. R5 5600X'e güzel bir işlemci dedim ancak 12. nesil İ5 12600K, internette okuduğum bir makalede %47 daha iyi skor vermiş çoklu çekirdekte. AMD zaten yıllardır İntel'e çoklu çekirdekte fark atıyordu. İntel bunu fazlasıyla kapatmayı başarmış gibi duruyor. Tabii 12600K'nın fiyatı ne olur bilemiyorum.

DDR5 deyince kulaklarımı diktin(dikkatimi çektin). DDR5'ler hakkında başka neler biliyorsun? Kesin gelecekler mi? Ne gibi özellikler ile gelebilir? Fiyatları hangi seviye olur. Şu an benim için önemli olan fiyat.

Belki DDR5 ürünler ilgimi çekmeyebilir veya çekebilir. Her iki durum içinde elimden kolayca çıkarabilir miyim Ryzen 3 3100 ve ASRock X570? İkinci el olarak vermek.

Şu an için fiyat bilgisi yok, Intel sene sonunda 12. nesil işlemcileri tanıtacak diye biliyorum, yanlışım varsa bilen düzeltsin lütfen. Makaleye göre yarın tanıtılıyor 12. Nesiller.

Ayrıca şunu da ekleyeyim. Örneğin 20 tane anakart çıkacaksa bunun sadece 3-4 tanesi DDR5 olarak gelecek. Bunlar da örneğin ASUS'un en tepe model ROG Maximus gibi modelleri olacak. Diğer normal Z, B ve H serileri yine DDR4 olacak. Tam da 6. nesil Intel'ler gibi. i7 6700'ü alırken hem DDR3 ve DDR4 destekli anakartlar vardı, DDR4 destekli H110M almıştım. Aynı şeyi yapacaklar. Tam DDR5'e geçiş tahminimce 13. nesilde olur. AM5 ne zaman çıkacak bilmiyorum ama o da çok uzak değil bence, 5000 serisi Ryzen'ler geleli biraz oldu çünkü.
Son olarak DDR5'ler özellik bakımından 4000-5000MHZ'lerin standart hale geleceği RAM'ler ancak şimdilik CL değerleri çok yüksek. O da zamanla üreticilerin geliştirmeleri ile düşürülecektir.
Eğer DDR5 için satabilirim gibi bir düşünceniz varsa boşuna X570 gibi bir kart almayın. DDR5 çıkınca zaten değeri düşecek. Başlangıcı daha uygun yollu bir anakartla yapıp 1-1,5 seneye DDR5 destekli güzel bir şey alınabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı