Ryzen R3 4300U vs i3 1005G1

Bütçe
Maksimum 5500 TL

Immortall46

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba aşağıda linkini verdiğim iki laptop arasında kaldım. Önceliğim ofis işleri olacak dolayısıyla oyun oynatması biraz geri planda kalıyor. Fiyat aralığım en fazla 5500 TL şeklinde olacak. Bu fiyat seviyesinde genel olarak iki tane işlemci gözüme çarptı. Birisi Ryzen R3 4300U diğeri ise i3 1005G1. bu iki işlemci arasında Ryzen gözüme daha başarılı göründü çünkü, 7nm ile üretilmiş, gerçek 4 çekirdekli ve dahili GPU'su daha iyi performans veriyor. Intel ise bilindik marka olduğu için ve halihazırda masaüstü bilgisayarımda kullandığım için daha güvenilir geliyor. Sizce hangisini tercih etmeli? Ryzen işlemci kullanan Acer dizüstünün SSD kapasitesinin 128 GB olması biraz can sıkıcı bir durum ve SSD tipini tam olarak öğrenemediğim için de ileride SSD eklemesi yapmak istesem ne alacağımı bilmiyorum. Farklı laptop önerileriniz varsa alabilirim. Önceliklerim 8 GB RAM ve FHD ekran olması. Şimdiden teşekkürler.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Kesinlikle R3 4300U. iGPU'su da kat kat daha iyi zaten. Acer Swift 3 bu bütçeye bu segmentte en iyisi. Ayrıca daha ucuz.

Acer Swift 3'ün içinden çıkan SSD de çok kaliteli. Yükseltmek isterseniz en kötü ihtimalle yerine daha iyisini takar boşa çıkan ürünü başka bir yerde kullanırsınız. Yükseltilebilir donanımları düşünmeyin derim. iGPU veya işlemci tarafı fark etmeksizin R3 4300U i3 1005G1'i eziyor. Arkadaşım da Acer Swift 3 satın aldı, incelemesini beraber yaptık. Tasarımı, soğutma sistemi, hafifliği ve şıklığı gerçekten çok başarılı bir ürün.

Hepinize teşekkür ediyorum. İlk mesajımda belirttiğim gibi Ryzen işlemciyi zaten beğenmiştim fakat tam olarak güvenemiyordum eğer dediğiniz gibi eski Amd işlemcilerdeki ısınma sorunu da kalktıysa rahatlıkla alabilirim. Ayrıca Acer laptop daha küçük, daha hafif ( Acer 1.2 kg, Dell 1.8 kg), küçük ekrana rağmen hala FHD ve tabiki fiyatı 700 TL kadar daha uygun. Acer'ın tasarımı da fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla hoşuma gitti.

Hepinize teşekkür ediyorum. İlk mesajımda belirttiğim gibi Ryzen işlemciyi zaten beğenmiştim fakat tam olarak güvenemiyordum eğer dediğiniz gibi eski AMD işlemcilerdeki ısınma sorunu da kalktıysa rahatlıkla alabilirim. Ayrıca Acer laptop daha küçük, daha hafif ( Acer 1.2 kg, Dell 1.8 kg), küçük ekrana rağmen hala FHD ve tabii ki fiyatı 700 TL kadar daha uygun. Acer'ın tasarımı da fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla hoşuma gitti.

Kasa modelli işlemcilerin stok soğutucusu ile verdiği sıcaklık değerleri Intel'inkinden bir tık daha iyi.

Geri
Yukarı