Ryzen Sistem 16 GB RAM, 8 GB Kullanılabilir Sorunu

YusufDmrc

Hectopat
ASUS B350M-A anakart üzerine Ryzen 5 1600 işlemci ve 2x8 GB G.Skill Ripjaws 3200 MHz RAM kullanıyorum. Bu sabah işlemcimi temizlemek için stok fanını sökerken çıkarttığımda, fanın metal kısmının altında işlemcinin de fanla birlikte elime geldiğini gördüm.

Termal macundan dolayı yapışmış fana. Saç kurutma makinesiyle eritip ayırmayı başardım. Temizliği yaptım ve tekrar monte ettim. Ardından bilgisayarı açtığımda yeni bir CPU tanındı deyip BIOS ekranına giriş yapmamı istedi bilgisayar. BIOS ekranında her şey normal fakat sadece Total Memory 8 GB olarak gözüküyor.

A2 ve B2 slotlarında 2 adet 8 GB RAM takılı olduğu gözüküyor fakat Total Memory 8 GB gözüküyor. Windows içersinde 16 GB RAM gözüküyor fakat 8.1 GB'lık kısmı donanıma ayrılmış olarak gözüküyor ve kullanılamıyor. Yabancı forumlar vesaire araştırmalarım sonucunda işlemci fanını sökerken işlemcinin büyük ihtimalle pinlerinin eğilmiş olabileceğini fark ettim.

Aynen öyle olmuş 2-3 pin hafif eğilmiş. Eğilen pinleri 0.7 uçlu kalemle nazik bir şekilde düzelttim ve tekrar montajı yaptım fakat sorun hala aynı. RAM'leri A1-B1 slotlarına almayı denedim olmadı. Soğutucunun vidalarını gevşetmeyi denedim olmadı.

RAM'leri teker teker taktığımda ikisi de ayrı ayrı çalışıyor ve 8 GB olarak kullanabiliyorum fakat 2. RAM'i taktığımda görmesine rağmen kullanamıyorum. Yarın bir yerlerden büyüteç alıp tekrar pinleri düzeltmeyi deneyeceğim. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı