Ryzen sistemler için FPS artırma

A4tech

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524409729
Sosyal'de birçok defa Ryzen sistemlerin düşük FPS değerleri verdiğini gördüm. Aynı şekilde kendi kullandığım RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600 sistemimin PUBG ve Warzone gibi işlemci ve ekran kartına ağır yük bindiren oyunlarda ortalamanın altında FPS değeri verdiği için biraz araştırma yaptım.
Araştırma sonucunda biraz da deneme yanılma yöntemiyle çözüm yoluna ulaştım.
PUBG ve çeşitli Battle Royale oyunlarında FPS değerlerimin düşük olmasından şikayetçiydim. Birkaç denemeden sonra SMT yani multithreading ayarının BIOS üzerinden kapattım.
SMT kapattıktan sonra yaptığım testlerde input lag(gecikme) ve FPS değerlerimin 100'ün altına inmediğini fark ettim.
PUBG ranked oynarken Miramar'da oyuncuların toplu olduğu noktada(pecado gibi) olduğu yerlerde FPS değerlerim 75-90 arası gezerken artık minimum 100-110 ortalama 130-140 FPS şeklinde devam ediyor.

Şunu'da söylemem gerekli, RX 5700 XT gibi güçlü bir karta sahipseniz FPS değerleriniz 140-150 FPS'yi geçince işlemci darboğazı yaşayabilirsiniz. Sürekli başıma geldği için FPS mi 144'e sabitlemek zorunda kalıyorum.

Yaptığınız işlemler sonucunda herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Lakin bende büyük bir fark yarattı ve sizinle de paylaşmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Multithreading özelliğini neden kapattınız? Bu özellik bildiğim kadarı ile işlemcinizin "iş parçacığı (threads)" özelliğini kısıtlıyor.

Multithreading özelliğini neden kapattınız? Bu özellik bildiğim kadarı ile işlemcinizin "iş parçacığı (threads)" özelliğini kısıtlıyor.

Çünkü input lag yapıyor ve FPS değerlerini çok düşürüyor.
Yüksek ihtimal PUBG tek çekirdek performansına bakıyor.

Deneyip gelecektim, SMT kapatırken hazır gelmişken bir de OC yapayım dedim, yaptım tam tarayıcıyı açarken siyah ekran yedim, şimdi sıfırlayıp sadece SMT kapatıp geri döndüm :D

SMT'yi kapatınca belki bellek gecikmesi düşebilir. Bu yüzden fark hissedebilirsiniz.

Bence SMT'yi kapatmak yerine RAM'lere hız aşırtma yapmak daha mantıklı. Sisteminizi tam bilmediğim için 3600MHz ve CL16 değerine getirebilirseniz çok daha iyi olabileceğini düşünüyorum.

AC Origins'de yaşadığım FPS dropları çok azaldı.
Edit: Biraz üstüne OC yaptım ve hiçbir oyunda FPS düşmesi yaşamıyorum, seni karşıma Allah çıkarttı :D

Son düzenleme:
AC Origins'de yaşadığım FPS dropları çok azaldı.
Edit: Biraz üstüne OC yaptım ve hiçbir oyunda FPS düşmesi yaşamıyorum, seni karşıma Allah çıkarttı :D.

Düzeldiğine sevindim :D.

Smt'yi kapatınca belki bellek gecikmesi düşebilir. Bu yüzden fark hissedebilirsiniz.

Bence Smt'yi kapatmak yerine RAM'lere hız aşırtma yapmak daha mantıklı. Sisteminizi tam bilmediğim için 3600MHz ve CL16 değerine getirebilirseniz çok daha iyi olabileceğini düşünüyorum.

G.Skill Ripjaws 3000MHz CL16 RAM var. 3466 MHz CL 16 çalıştırabiliyorum. Geçikme değeri 71MS.

Deneyip gelecektim, SMT kapatırken hazır gelmişken bir de OC yapayım dedim, yaptım tam tarayıcıyı açarken siyah ekran yedim, şimdi sıfırlayıp sadece SMT kapatıp geri döndüm :D.

1.25 voltaj da 4.25 GHz stabil bende. 1.4 voltaj da 4.4 GHz gördüm lakin çok stabil kalmıyor 1-2 saatte bir PUBG crash verdi :D.

Sosyal'de birçok defa Ryzen sistemlerin düşük FPS değerleri verdiğini gördüm. Aynı şekilde kendi kullandığım RX 5700 XT ve Ryzen 5 3600 sistemimin PUBG ve Warzone gibi işlemci ve ekran kartına ağır yük bindiren oyunlarda ortalamanın altında FPS değeri verdiği için biraz araştırma yaptım.
Araştırma sonucunda biraz da deneme yanılma yöntemiyle çözüm yoluna ulaştım.
PUBG ve çeşitli Battle Royale oyunlarında FPS değerlerimin düşük olmasından şikayetçiydim. Birkaç denemeden sonra SMT yani multithreading ayarının BIOS üzerinden kapattım.
SMT kapattıktan sonra yaptığım testlerde input lag(gecikme) ve FPS değerlerimin 100'ün altına inmediğini fark ettim.
PUBG ranked oynarken Miramar'da oyuncuların toplu olduğu noktada(pecado gibi) olduğu yerlerde FPS değerlerim 75-90 arası gezerken artık minimum 100-110 ortalama 130-140 FPS şeklinde devam ediyor.

Şunu'da söylemem gerekli, RX 5700 XT gibi güçlü bir karta sahipseniz FPS değerleriniz 140-150 FPS'yi geçince işlemci darboğazı yaşayabilirsiniz. Sürekli başıma geldği için FPS mi 144'e sabitlemek zorunda kalıyorum.

Yaptığınız işlemler sonucunda herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Lakin bende büyük bir fark yarattı ve sizinle de paylaşmak istedim.

Dediğiniz ayarı bulamadın ben BIOS'da

Geri
Yukarı