Ryzen Sistemlerde RAM’in Önemi

Halphas

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen sistemlerde RAM frekansı neden İntel sistemlere nazaran önemli ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü Intel işlemcilerin desteklediği RAM frekans hızları Ryzen işlemcilerin desteklediği RAM frekans hızlarına göre düşük, Ryzen işlemciler daha yüksek RAM frekansları desteklediği için yüksek frekanslı RAM'lerden verim alabiliyorlar, Intel işlemcilerinde ise durum tam tersi özellikle Coffee Lake işlemcilerden önceki işlemci serileri için diyorum bunu. Coffee Lake serisinden önceki Intel modellerinde işlemcilerin RAM frekans hızları düşüktü eski AMD işlemcilerinde de durum böyleydi. Bu durumda bu işlemcilere yüksek frekans RAM kullanmanın bir anlamı yoktu. Şu an Coffee Lake serisi işlemcilerle beraber Intel modellerinde 2666 MHZ desteği geldi, daha önceki mimarili işlemciler ise 2400-2133, nesile göre de bu frekans desteği giderek daha da düşüyordu Intel işlemcilerde. Şu an Ryzen işlemcilerinde desteklediği maksimum RAM frekansı 2666 MHZ'dir. Kaby Lake işlemcilerde 2400, Skylake işlemcilerinde ise 2133 maksimum RAM desteği vardı Intel firmasının. 2666 ile 2400-2133 frekansları arasında devasa bir rakamsal fark yok, normal olarakta aradaki RAM frekans farkı fazla olmamalı gibi görünüyor ama testlere baktığımızda pek öyle görünmüyor, aradaki fark fazla değil yalnız. Ryzen işlemcilerin Intel işlemcilere göre RAM frekansından biraz daha iyi yararlanmalarının başka nedenlerinden biri de AMD veri tabanı ile alakalı bir durum, daha yüksek veri hızı işlemci çekirdekleriyle daha iyi bir iletişim sağlıyor, bana göre aradaki fark buradan geliyor. RAM fiyatları da günümüzde ciddi derecede artmış durumda, Ryzen işlemci için alınacak RAM frekansı 2666 MHZ altında olmamalı, Intel Coffee Lake işlemciler içinde aynı durum geçerli. Kaby Lake işlemciler için 2133-2400 yeterli fazlası cebe zarar, Skylake işlemciler içinde 2133 frekansı makul bir frekans. DDR3 sistemlerde ise işlemcinin destekleği frekans aralıklarına bağlı olarak tercih yapılabilir, misal 1600-1333 MHZ gibi, bu sistemlerde düşük CL değeri olan RAM almak daha doğru. Dediğim bu durumlar oyun oynayan kişileri kapsıyor, Render yapan biriyse kesinlikle yüksek frekanslı RAM alınmalıdır, Render performansını doğrudan etkiliyor çünkü.

Çünkü Intel işlemcilerin desteklediği RAM frekans hızları Ryzen işlemcilerin desteklediği RAM frekans hızlarına göre düşük, Ryzen işlemciler daha yüksek RAM frekansları desteklediği için yüksek frekanslı RAM'lerden verim alabiliyorlar, Intel işlemcilerinde ise durum tam tersi özellikle Coffee Lake işlemcilerden önceki işlemci serileri için diyorum bunu. Coffee Lake serisinden önceki Intel modellerinde işlemcilerin RAM frekans hızları düşüktü eski AMD işlemcilerinde de durum böyleydi. Bu durumda bu işlemcilere yüksek frekans RAM kullanmanın bir anlamı yoktu. Şu an Coffee Lake serisi işlemcilerle beraber Intel modellerinde 2666 MHZ desteği geldi, daha önceki mimarili işlemciler ise 2400-2133, nesile göre de bu frekans desteği giderek daha da düşüyordu Intel işlemcilerde. Şu an Ryzen işlemcilerinde desteklediği maksimum RAM frekansı 2666 MHZ'dir. Kaby Lake işlemcilerde 2400, Skylake işlemcilerinde ise 2133 maksimum RAM desteği vardı Intel firmasının. 2666 ile 2400-2133 frekansları arasında devasa bir rakamsal fark yok, normal olarakta aradaki RAM frekans farkı fazla olmamalı gibi görünüyor ama testlere baktığımızda pek öyle görünmüyor, aradaki fark fazla değil yalnız. Ryzen işlemcilerin Intel işlemcilere göre RAM frekansından biraz daha iyi yararlanmalarının başka nedenlerinden biri de AMD veri tabanı ile alakalı bir durum, daha yüksek veri hızı işlemci çekirdekleriyle daha iyi bir iletişim sağlıyor, bana göre aradaki fark buradan geliyor. RAM fiyatları da günümüzde ciddi derecede artmış durumda, Ryzen işlemci için alınacak RAM frekansı 2666 MHZ altında olmamalı, Intel Coffee Lake işlemciler içinde aynı durum geçerli. Kaby Lake işlemciler için 2133-2400 yeterli fazlası cebe zarar, Skylake işlemciler içinde 2133 frekansı makul bir frekans. DDR3 sistemlerde ise işlemcinin destekleği frekans aralıklarına bağlı olarak tercih yapılabilir, misal 1600-1333 MHZ gibi, bu sistemlerde düşük CL değeri olan RAM almak daha doğru. Dediğim bu durumlar oyun oynayan kişileri kapsıyor, Render yapan biriyse kesinlikle yüksek frekanslı RAM alınmalıdır, Render performansını doğrudan etkiliyor çünkü.

Aklımda soru işareti kalmadı çok teşekkürler hocam aydınlattınız :).

İki farklı firmanın ürünü çünkü. Direk Intel'de seçenek yok, performans farkı da yok demek doğru olmaz.

İkisinin de mimarisi farklı. Odaklanılan alanlar tamamen farklı. Belirli komut setinde Ryzen tokatlarken, aynı test benchleri ile yapılan farklı komut seti testlerinde Intel önde gidebiliyor.

Yani bunu olduğu gibi açıklaman için işlemci tasarlayan bir mühendis olmak gerekiyor. Ama AMD'de bellek frekansı yıllardır belirleyici faktör, bu hep böyleydi.

FX serisinde bir halta yaradığı yoktu pek, APU işlemciler ayrı bir kulvar. FX işlemciler içinde 1866 MHZ makul olan frekansı, bu frekans altında da ciddi fark olmuyordu, örneğin 1600 frekansı gibi.

Oyunlarda olmuyordu evet. Ama sentetik testlerde yine de fark görülebiliyordu. Biz o yıllarda hep 1866 MHz önerdiğimizi hatırlıyorum hatta.

APU'lar bana kalırsa bir facia. Yeni nesli sabırsızlıkla bekliyorum.

Ayrıca şu dediğin tam olarak demek istediğim şey ki çok doğru.

Ryzen işlemcilerin Intel işlemcilere göre RAM frekansından biraz daha iyi yararlanmalarının başka nedenlerinden biri de AMD veri tabanı ile alakalı bir durum, daha yüksek veri hızı işlemci çekirdekleriyle daha iyi bir iletişim sağlıyor, bana göre aradaki fark buradan geliyor

FX serisinde bir halta yaradığı yoktu pek, APU işlemciler ayrı bir kulvar. FX işlemciler içinde 1866 MHZ makul olan frekansı, bu frekans altında da ciddi fark olmuyordu, örneğin 1600 frekansı gibi.
Şu an sistemimde Ryzen 5 1600x 19MB Cache 12 GB 2133 MHZ(4x8) Dual RAM var. Bilgisayarım yer yer donuyor, kitleniyor. Bunun sebebi sanırım RAM'lerin 2133 MHZ olması. En az kaç MHZ olması gerekiyor ?

Belki ben anlamadım kusuruma bakma ama, şöyle bir sonuç çıkarttım. Amd işlemciler ramlerin mhz lerinden daha fazla yararlanarak, daha iyi işler çıkartıyor diyebiliriz.
Fakat; önceki kasamda işlemci olarak i5 6600K vardı, ramlerim de 2666 mhz (16 gb) idi. ekran kartım değişmedi o standart gtx 1070. en basitinden bir örnek verecek olursak, hiçbir bios ayarı yapmadan; Pubg de sıkıntı çekmeden oynuyordum. Fakat kasamı yükselteyim dedim. ryzen 7 2700x + 3000 mhz ( 16gb) ramler aldım ve pubg neredeyse giremez oldum. bana oyun ekranı geldiğinde adamlar uçakta oluyordu. ses var ekran yok. Binaların yüklemeleri filan bazen sıkıntı yaşanıyordu. baktığımda ramler 2400 de kullanılıyordu. Bios dan ne yaptıysam 3000 mhz de çalıştıramadım pc yi. en son çıktığı hız 2888 mhz oldu. tabi oyunda vs hiçbir sorunum kalmadı 2888 mhz de ancak intelin 2400 mhz ile rahat rahat açtığı oyunda amd nin açamaması kafamı karıştırdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı