Ryzen Tabanlı Anakart, İşlemci ve RAM Önerisi

Ali-Yıldırım

Kilopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Arkadaşlar FX 6300 işlemcim var, sistemimin işlemci, anakart, RAM üçlüsünü değiştirmek istiyorum. 8GB RAM günümüzde artık yetmiyor neredeyse, o yüzden 8+4=12GB tercih ettim. Bir sorun olur mu? Önerileriniz varsa buraya yazabilirsiniz.
Benim düşündüğüm sistem;

Dostum tek 8 yetmiyor ayrıca neye göre ve nasıl sıkıntı olacak ? Ne sıkıntısı çıkabilir açık konuş lütfen. :D
Ben bırakın farklı iki bellek boyutuna sahip RAM'leri her değeri aynı farklı iki model RAM'in kullanımını bile önermiyorum. RAM konusu çok sakat hocam, aynı RAM'lerden bulursanız öyle Dual Channel yapın.

Sorun çıkmaz ve kusursuz şekilde çift kanal çalışır. Atıyorum tek kanalda okuma/yazma 15 GB ise çift kanalda 30 GB oluyor, ancak bu durumda 22-26 GB civarında çalışır.

Asynchronous Dual Channel diye bir şey var.

Çift kanal bellek mimarisine sahip 4 slotlu anakarta; 8GB+4GB ya da 4GB+4GB+4GB vb. bellek takıldığında synchronous dual channel(normal) yerine asynchronous dual channel olarak çalışır. Eğer 8+4'e 4'ün yanına bir tane daha 4 koyulursa, yani 8+4+4 olursa asynchronous dual channel yerine synchronous dual channel çalışır...

Son düzenleme:
Sorun çıkmaz ve kusursuz şekilde çift kanal çalışır. Atıyorum tek kanalda okuma/yazma 15 GB ise çift kanalda 30 GB oluyor, ancak bu durumda 22-26 GB civarında çalışır.

Asynchronous Dual Channel diye bir şey var.

Çift kanal bellek mimarisine sahip 4 slotlu anakarta; 8GB+4GB ya da 4GB+4GB+4GB vb. bellek takıldığında synchronous dual channel(normal) yerine asynchronous dual channel olarak çalışır. Eğer 8+4'e 4'ün yanına bir tane daha 4 koyulursa, yani 8+4+4 olursa asynchronous dual channel yerine synchronous dual channel çalışır...
Yani 8+4 olarak ram alabilirim ve sorun çıkmaz, doğru mu anladım ?

Aynen ama yüksek frekanslı tercih etmen yararına olur. Ben oraya koymuşum 2666MHz, bütçeyi az daha zorla!

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı