Ryzen yazan RAM ile Intel sistem uyumlu olur mu?

Dostlar, aşağıda resmini vereceğim RAM'leri kasama taktım. Üzerinde Ryzen yazıyor ama sistemim Intel. Bu konuda bir sorun yaşar mıyım?

Sisteme şu an bu yenilerle beraber takılı.
2*8 GB 3200 16 CL.
2*8 GB 3600 18 CL.
Marka ve modeller aynı.
Çok nadir de olsa bazı ram modelleri Intel ve AMD'de aynı anda çalışmayabiliyor. Bunu raminizin markasının sitesine gidip uyumluluk listelerinden kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Intel ve AMD de kendi sitelerinde çoğu zaman uyumlu veya uyumsuz ram modelleri için liste paylaşıyorlar.

O zaman 3200 ile çalışacaklar. Normal de RAM'ler nasıl çalışması gerekiyorsa, öyle çalışacak.

Hocam taktım sisteme ve değerleri BIOS'tan 3200'e çektim ki zaten öncekiler öyle çalışıyordu. Merak ettiğim şey ise şu diğer 3200 olanları da 3600'e çeksem ne olur voltaj değerleri vs.

Hocam taktım sisteme ve değerleri BIOS'tan 3200'e çektim ki zaten öncekiler öyle çalışıyordu. Merak ettiğim şey ise şu diğer 3200 olanları da 3600'e çeksem ne olur voltaj değerleri vs.
Anakartınız oc desteğine sahip. Ramlerinizin kabul edilebilir voltaj ve mhz değerlerine internetten bakıp oc yapabilirsiniz.
Ama cl değerleriniz yükselebilir*

Anakartınız OC desteğine sahip. Ramlerinizin kabul edilebilir voltaj ve MHz değerlerine internetten bakıp OC yapabilirsiniz.
Ama CL değerleriniz yükselebilir*

Ben baktım bu konuda adam akıllı bir şey bulamadım doğrusu.
Kasa modeli hala belirtilmemiş. İlginç. Bi' 10 kişinin daha sorması lazım galiba. Sıcaklıklar kötü değil.

Daha iyi bir soğutucu, kasaya yaptığınız temizlik etken.
Kasanızın modeli nedir?

Direkt fanları sorunlu kasanın, şans işi değil. Kulağını yaklaştır duyarsın. Kaç kişi aldı benimle, hepsinde olan bir sorun.

%60 fan ayarında bile sesli, %40 üstü sesli direkt. %100 fan ayarında ses gelmiyor demek bilemiyorum. Video çekip atabilir misin?

Eğer RAM'ler sağlam ise Intel'ya da AMD olması önemli değil.

Yanlış bilmiyorsam Intel'ler de RAM MHz sınırı var. Yani ne kadar yüksek MHz'e sahip RAM kullanırsanız kullanın işlemcinin ark.intel.com üzerinde belirtilen sınırının üstüne çıkamıyor.

Örneğin i7-9700k için:Eki Görüntüle 1016546

Hocam sınır 4160 MHz ama RAM 3600.
MHz, yani sıkıntı olmaz.

Anakartların yüksek RAM frekanslarını çalıştırabilmek üzere OC imkanları var. Sadece işlemciye bağlı bir durum değil bu.

Hocam sınır Ark'a göre 2666.

Z serisi anakartlar ile o sınırlandırma kalkıyor.

Guncelleme: Taktığım Corsair Vengeance RPG Pro 3600 MHz 18 CL RAM'ler sonrası sistem diğer aynı marka ve model ama 16 CL 3200 MHz RAM'leri de 3600 MHz'ye cekti. Yaklasık olarak bir saat oyun ve dort saat normal kullanıp sonrası şu ana kadar sıstem herhangi bir sorun yaratmadı...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı