Ryzen'de OC mantığı nasıldır?

mahir.cpt

Hectopat
Arkadaşlar merhaba yakın zamanda Ryzen 5 1600x işlemci ve MSI B350 Tomahawk üzerine bir sistem kurdum. Bu zamana kadar Intel kullanıcısıydım. Intel'in tekelleşmesi ve fiyatlarındaki artış beni kızdırdı o yüzden AMD'ye bir şans vermek istedim.

Neyse sorunuma geleyim. Intel kullanırken işlemci hızı iş yüküne göre artıyor veya azalıyordu fazla işlem varsa Base Clock hızının baya üstüne çıkabiliyor, iş yükü yoksa 1.xx'e kadar düşebiliyordu ama Ryzen'de Base Clock üstüne çıkmamakla birlikte iş yükü az olduğunda düşüşte olmuyor. Yani işlemci Base Clock'u 3.80'e ayarladım iş yükü olsa da olmasa da sürekli 3.50-3.80 arasında çalışıyor. İşlemci sağlığı için de kötü bir durum. Bunu intel mantığı ile kullanabilir miyim ve kullanabilirsem nasıl yapabilirim? Yardımcı olabilecek AMD kullanıcıları varsa öneriye açığım. Herkese iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS' ta bir ayar vardı adını şu an hatırlamıyorum ama işlemci kullanımını 1.40'a kadar düşürdüğü olmuştu video izlerken falan. Ayar AMD bir şey bir şeydi bunu kullanarak gerek görmediğinde düşünüyordu frekansı bu sorununu böyle çözebilirsin.

Gereksiz yere O.C yapmanı önermem. Zaten Ryzen işlemcilerin O.C performansı başarılı değil.
4.0 veya 3.9'a çıkıyor neredeyse hepsi. Mesela Ryzen 5 1600 3.2 Ghz bir işlemci OC. yapıldığında 4.0'a kadar çıkan bir sürü video var. OC. olarak güçlü denilen i7 6700K 4.2 Ghz. Çoğu kişi bu işlemciyi 5.0'a çıkarıyor yani ikisinde de 0.8 Ghz OC. oluyor. i7 6700K daha da fazla yapan vardır belki onunla eşit demiyorum ama kötü demek de yanlış bence.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı