S-400'ü Türkiye kullanabiliyor mu?

Makaleler
44
S-400'ün Rus yapımı diye biliyorum. Kısa-orta-uzun menzilli diye okudum Vikipedi'den. Türkiye'ye geldi diye duymuştum. Hiç S-400 atıldı diye haber görmedim. Peki neden kullanamıyor Türkiye? Aydınlatırsanız sevinirim.

S-400'ün Rus yapımı diye biliyorum. Kısa-orta-uzun menzilli diye okudum Vikipedi'den. Türkiye'ye geldi diye duymuştum. Hiç S-400 atıldı diye haber görmedim. Peki neden kullanamıyor Türkiye? Aydınlatırsanız sevinirim.

Şu an kullanılması için bir sebep yok. Zaten ilk geldiğinde kısa bir süre içerisinde askerlerimiz eğitim almaya başladılar nasıl kullanılacağına dair. Ancak şu an durduk yere ( çok önemli bir tehdit olmadığı sürece ) S-400 hava savunma sistemini aktif edip kullanmamız demek tüm dikkatleri üzerimize çeker ve ülkeler ambargo bile uygulayabilir, bu durumdan duruma ve füzeleri kime karşı kullandığımıza göre de değişir. Ayrıca durduk yere aktif edilmez bir tehdit olması lazım.

Aktif edilmesi maliyetli olur, ayrıca ambargo yersin. Ambargonun nedeni de sistemin Rus malı olması, nato malı olsa ambargo yeme ihtimalin düşük.

Şu anda aktif edilip edilmediğini bilemezsin. Ambargo da yemezsin. Ambargo uygulasalardı alırken uygularlardı. Belki aktiftir nereden biliyorsun? Bazı şeyler kamuoyuna açıklanmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı