Çözüldü S20+ görüntüde renkler kat kat

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Telefonumdan gayet memnun olsam da YouTube'da videolarda garip bir şey fark ettim. Özellikle gökyüzü veya duvar gibi çok fazla detay içermeyen bölümlerde belli olan renkler kat kat gözüküyor. Normalde buralara bakarken pürüssüz bir geçiş beklerken kat kat önce bir ton sonra bir ton geçişlerin çok belirgin olduğu gözüküyor. Benim telefonumda bir sorun mu var yoksa başka bir şey ile mi alakalı?

Çözüm
Fotoğrafa normal bakarken fark edilmiyor. Büyültünce fark ediliyor.
O zaman color banding var demektir, ki bu normal bir şey. Videodaki kadar belirgin değilse videoda bir sıkıntı olabilir, belirginse de maalesef yapacak bir şey yok.

Ama bunun bir arıza/hata olmadığını bilin, asıl sorunuz da buydu sanırsam.
Color Banding yaşıyor olmalısınız. Katlar çok mu belirgin (Katlara odaklanmadığınız halde rahatsız edecek düzeyde)?

Telefonunuz 8 bit ekrana sahip sanırım (16.7 milyon renk gösterebiliyor) ve telefonlar hakkında pek bilgili olmasam da monitörleri düşününce 8 bit bir ekranda bu normal bir şey, aşırı olmadığı sürece. Sebebi de 8 bit'de renk sayısı sınırlı olduğundan geçişler biraz daha sert olabiliyor.

Color Banding yaşıyor olmalısınız. Katlar çok mu belirgin (Katlara odaklanmadığınız halde rahatsız edecek düzeyde)?

Telefonunuz 8 bit ekrana sahip sanırım (16.7 milyon renk gösterebiliyor) ve telefonlar hakkında pek bilgili olmasam da monitörleri düşününce 8 bit bir ekranda bu normal bir şey, aşırı olmadığı sürece. Sebebi de 8 bit'de renk sayısı sınırlı olduğundan geçişler biraz daha sert olabiliyor.
Dediğiniz şekilde. Ne olduğunu tam olarak bilmediğim için betimlemek zorunda kaldım. "Color Bending" sorununu yaşıyorum ancak HDR video açtığım veya oyun oynarken gözükmüyor. Içerik ile ilgili olabilir mi?

Dediğiniz şekilde. Ne olduğunu tam olarak bilmediğim için betimlemek zorunda kaldım. "Color Bending" sorununu yaşıyorum ancak HDR video açtığım veya oyun oynarken gözükmüyor. Içerik ile ilgili olabilir mi?

Bu görsele bakarak test edebilirsiniz. Youtube'dan da olabilir dediğiniz gibi. Bu görselde de muhtemelen olacaktır ama Youtube'daki video kadar olmayabilir.

Fotoğrafa normal bakarken fark edilmiyor. Büyültünce fark ediliyor.
O zaman color banding var demektir, ki bu normal bir şey. Videodaki kadar belirgin değilse videoda bir sıkıntı olabilir, belirginse de maalesef yapacak bir şey yok.

Çözüm

Videodaki kadar belirgin değil. Evet, sorduğum soru buydu. Soruma cevap aldım. Teşekkürler.

Geri
Yukarı