S23 Ultra'nın pil sağlığını koruma

RedBereli

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, S23 Ultra sahibi oldum bugün. Sizlerden ricam bana tavsiyeler vermeniz pil sağlığı ve genel olarak doğru kullanma açısından. Eski cihazım 7. senesindeydi ve değişim zamanı gelmişti. Örneğin "telefonu sonuna kadar şarj etme" ya da "gece telefonu kökünden kapat" tarzı şeyler. Şimdiden teşekkür ederim püf noktaları öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

Arkadaşlar merhaba, S23 Ultra sahibi oldum bugün. Sizlerden ricam bana tavsiyeler vermeniz pil sağlığı ve genel olarak doğru kullanma açısından. Eski cihazım 7. senesindeydi ve değişim zamanı gelmişti. Örneğin "telefonu sonuna kadar şarj etme" ya da "gece telefonu kökünden kapat" tarzı şeyler. Şimdiden teşekkür ederim püf noktaları öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

Hızlı şarj ihtiyacın olmadığı sürece kullanma. Pili koru seçeneğini aç. Telefon şarj uyarısı verince (%15) şarj et. Başka bir şey yapmana gerek yok keyfini çıkar.

Not: Şarj aleti orijinal olsun. Söylememe bile gerek yok.

Bu tür ıvır zıvırlara kulak asma.

Tam dolumda cihazı şarjdan çıkarabilirsin, ne kadar çok sayıda bataryayı doldurursan batarya ömrü o kadar hızlı biter.
Yinede bataryanın kapasitesi azalacağı için 2-3 senede bir değiştirmen gerekecek. 🤗

Ayarlarda pili korur adlı bir şey olacak onu açın ve hızlı şarj her zaman olsun, tam dolumda cihazı şarjdan çıkarabilirsin.

Bende A52 de pil koruma modu var ayarlarda, şarjı %85 de kesiyor. Kendi modu. Sizde de vardır.

Cihazın şarjini bitirme, cihazı şarjdayken kullanma, cihazı şarj olduktan sonra çıkar. Cihazı güneş altında vs çok fazla sıcağa maruz bırakma, aynı sekilde telefonla oyun oynadıktan sonra ya da bir işlem yaptıktan sonra çok ısındı deyip hızlı soğuması için buzluk gibi bir yere koyma. Bu cihazlar için çok soğuk yada çok sıcak olması ani sıcaklık değişimleri hiç iyi değil. Cihazı haftada bir de olsa birkaç saatliğine kapalı tut. Cihazın hafızasını sonuna kadar doldurmamaya dikkat et. Son olarak benchmark testleri yapılmasınida tavsiye etmiyorum.

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 🙏Hızlı şarj pek umurumda değil yeter ki performansını kaybetmesin. Sizden ricam, kaç wattlık bir adaptör almam lazım? 45 w, 65 w gibi seçenekler var.

Telefonu kökünden kapatma. Cihazı sarjdayken ağır yüklere sokma veya sarjdayken cok ısındığında kullanmayı bırak. Onun dışında hiç bir şey yapmana gerek yok. Li-Ion bataryalar oldukça uzun ömürlü.

Hızlı şarjın ısınma yoksa telefonda, telefona bir zararı yok. Pile en çok zarar veren şey sıcaklık. Li-Ion pillerin en mutlu oldukları aralık ise 20%-80% aralığı. Yani 100% çok tutmamak gerek ama önemli değil. 800 kez şarj ettiğinde ancak 80% pil sağlığına gerilemiş olacak eğer ısınma problemi yoksa. Firmalar hızlı sarjdayken pile zarar vermeyecek oranda isinmalarini sağlıyorlar zaten gerekli mühendislikle.

Geri
Yukarı