S24 vs S23

2023 mayıs ayından beridir S23/256 modelini kullanıyorum gram tekleme olmadı. Exynos 1. yılını doldurmadan başlıyor hantallaşmaya. 2027-2028 yılında anca rayına oturturlar Exynos işlemcisini (Tam anlamıyla) Kısacası S23 al arkana yaslan ve uzun yıllar tadını çıkart. S24 Ultra alınmadığı sürece, kesinlikle S24 ve S24+ önermiyorum.

Telefonu 4 yildan fazla kullanacaksaniz S24. Onun disinda S23 oneririm cunku neredeyse gelistirme yok. Exynos 2400 990 ve 2100 gibi islemcilerden alakasiz. Snapdragon kadar iyi degil ama bazi arkadaslarin abarttigi kadar da berbat degil. Gen 3 ile 2400 karsilastirmasi atanlar ayni kanaldan S23 ile S24 Exynos 2400 pil karsilastirmasini da atsin. Evet Gen 3 ile kiyaslaninca daha kotu bir islemci ancak Gen 2'ye gore performansda daha iyi pil omrunde ise neredeyse ayni. Exynos 2400 dedigim gibi Gen 3'e gore kotu olabilir ancak S23 onermeye sebep olacak kadar da kotu degil. Ha bu arada islemci hantallasmaya basliyo diyenler nedenini soylesin. Islemci insanlar gibi galiba yaslaniyor anladigim kadariyla. Exynos 2400 ile forumlarda ciddi sorun yasayanlara da denk gelmedim. Her neyse amaciniz ne olursa olsun Exynos'u gommek oldugu icin bir sey diyemem. S23 alinabilecek bir cihaz S24 yerine ancak S23 S24'e gore daha iyi demek de iyi kafaymis. Yasasin simdi Exynos fanboy oldum cok mutluyum. Bu arada bana fanboy diyecekseniz ilk once kendinizi de degerlendirin. Malum cok Snapdragon fani da var.

10 Ağustos 2021 tarihinden beri Samsung A51 8 GB - 256 GB kullanıyorum. Telefon artık yeter artık demeye başladı. Reddit'i ne zaman açsam telefon kilitleniyor. Instagram'ın yüklü olması bile telefonu kastırmaya yetiyor. Facebook ve Twitter ile anca ağır ağır ilerliyorum. Telefon aramalarında arama ekranı donuyor ve hiçbir müdahale edemiyorum. Kamera uygulaması açılması için telefonun keyfini bekliyorum. 4.5 G Full çeken yerlerde tek diş çekiyor. Durup dururken kapanası geliyor, kapatıp tekrar açınca kendine geliyor.
Bu telefon evet amiral gemisi değil lakin Exynos işlemciye sahip bir telefon. Bu nedenle S25'i bekliyorum ben de. Asla Exynos almayacağım bir daha.

10 Ağustos 2021 tarihinden beri Samsung A51 8 GB - 256 GB kullanıyorum. Telefon artık yeter artık demeye başladı. Reddit'i ne zaman açsam telefon kilitleniyor. Instagram'ın yüklü olması bile telefonu kastırmaya yetiyor. Facebook ve Twitter ile anca ağır ağır ilerliyorum. Telefon aramalarında arama ekranı donuyor ve hiçbir müdahale edemiyorum. Kamera uygulaması açılması için telefonun keyfini bekliyorum. 4.5 G Full çeken yerlerde tek diş çekiyor. Durup dururken kapanası geliyor, kapatıp tekrar açınca kendine geliyor.
Bu telefon evet amiral gemisi değil lakin Exynos işlemciye sahip bir telefon. Bu nedenle S25'i bekliyorum ben de. Asla Exynos almayacağım bir daha.
Önceden S21 FE Exynos versiyonu vardı bende. İlk ayında aldım sattım telefonu ısınmadan ve pilinin hızlı bitmesinden kullanamıyordum telefonu. O dönem S20 FE Snapdragon alan arkadaşlar mutlu mesut kullandı telefonunu. Telefonu nispeten bile olsa sık kullanan biriyseniz Exynos gördüğünüz an kaçmanız gerek. Sırf bu muhabbetten yüzünden vergi indirimi kapsamında M34 yerine Realme 9 Pro aldım pişman değilim. Yaşadıklarınızın aynısını başka model exynoslu a serisi Samsung cihazda arkadaşım da yaşadı.

Olay Exynos ya da fanboy meselesi değil. Yıllardır Android'in en iyi markası imajına sahip bir lider telefon üreticisinin; küçük nüanslarla da olsa henüz rakiplerinin seviyesinde olmaması. İnsan ister istemez geçmişte yaşadığı tecrübelerine göre hareket ediyor. Söz konusu bazen 5 yıllık bir orta segment Exynos'lu cihazdan hala aynı performansı bekleme hatasına düşmek de olsa; Exynos'un marka algısı onu tercih edilmemesini sağlayabiliyor. Şimdi onu tercih etmeyen arkadaşa bir şey diyemem. Adam deneyiminden kendine göre haklı bir argüman üretiyor. Orta segmentte Exynos kullanmakta ısrarcıysan kendini rakiplerine göre daha iyi soğutma ve batarya verimliliğinde geliştirmen gerek. Tasarımda bir farklılık yapman lazım; giriş segmentinden en tepe modeline kadar aynı tasarım olmamalı. Mesela orta segmentteki cihazlarının çerçevelerini inceltmelisin. Kullanıcılar nazarında "Exynos" marka algısını yükseltmek istiyorsan amiral gemisi segmentinde S24 serisiyle bir adım attın, tamam kabul. Ancak geliştirmen gerek. Burada önemli olan geliştirmeyi sürdürülebilir kılmak ve rekabet edebildiğini herkese kanıtlamak. Bak Snapdragon'a; Mediatek senin Dimensity 8300'ün varsa ben daha iyisini üretirim dedi; 7+ gen 3, 8s gen 3 üretip sundu pazara. Bu devlerle kapışmak zor; bir yanda tüm rakip firmalar Exynos almıyor, sadece kendin kullanıyorsun; diğer yandan sen hem geliştirmen lazım, hem de kullanıp karını artırmalısın. Hal böyle olunca ilerleyişine devam ederse Samsung 1-2 yıl içerisinde Exynos'un kötü algısını yıkabilir. Dediğim gibi Exynos 2400 kötü demek değil bu asla. Bir ara Exynos adını kaldırıp farklı bir ad ile devam etme haberleri çıkmıştı ama vazgeçmişler gibi görünüyor. Bana kalsa şimdiye kadar Samsung'un kendi işletim sistemini bile yazabilmesi gerekirdi. Demek ki gidişattan memnunlar.

Konunun sorusunu cevaplamak gerekirse; iki cihaz arasında günlük kullanıma etki edecek derecede fiyat farkını karşılayan özellik farkı göremediğimden S23 almak f/p olarak daha doğru bir tercih olabilir. S24 seviyesine çıkılabiliyorsa 2-3 bin TL daha ekleyerek S24+ alınabilir.

Dediklerin bir yandan doğru. Kendilerini geliştirmeleri gerek ki öyle de oluyor gibi. Exynos 2400'ün en büyük sorunu modem gibi duruyor. Testlerde mobil veride pil tüketimi uçuyor. Exynos 2400'ün %60 verimlilik ile üretildiği söyleniyor ve eskiden bu verim oranı sanırım %30 civarındaydı. Ciddi bir artış var. Eğer ki Samsung Exynos 2500 ile modem sorununu da çözerse ortaya verimli ve performansı yeterli bir işlemci çıkacağını düşünüyorum. Exynos 2400 beklendiği kadar iyi olmadı ama kötü de değil. Bunu söyleyince ise fanboy oluyorsun. Eskilerden örnek vererek bir yere varılmaz. Ben de eskilerden örnek vereyim mesela MediaTek. AMD ve Intel yine berbat durumdalardı. AMD eskiden berbat işlemciler üretiyordu birden Zen mimarisini çıkardılar Intel sürünmeye başladı bu sefer. Samsung gibi milyarlarca parası olan bir şirket eninde sonunda Exynos işlemcileri geliştirecek. Sorun şu ki Exynos ne kadar gelişirse gelişsin sebepsiz düşmanlık besleyecek insan çok. Kendi yazılımını geliştirmesi Samsung'un mükemmel olurdu ancak Amerika yüzünden yapmayacağını düşünüyorum. Samsung'un sevilmeme sebebi olarak da Android kullanması olduğunu düşünüyorum. Neyse konu çok saptı yine.

Önceden S21 FE Exynos versiyonu vardı bende. İlk ayında aldım sattım telefonu ısınmadan ve pilinin hızlı bitmesinden kullanamıyordum telefonu. O dönem S20 FE Snapdragon alan arkadaşlar mutlu mesut kullandı telefonunu. Telefonu nispeten bile olsa sık kullanan biriyseniz Exynos gördüğünüz an kaçmanız gerek. Sırf bu muhabbetten yüzünden vergi indirimi kapsamında M34 yerine Realme 9 Pro aldım pişman değilim. Yaşadıklarınızın aynısını başka model exynoslu a serisi Samsung cihazda arkadaşım da yaşadı.
HepsiBurada, Trendyol gibi uygulamalar bile kastırıyor telefonu. Telefondan 81 GB dolu sadece. Zaten başka bir olayı da yok. Aha şimdi klavye dondu kapandı :)

Yeni konular

Geri
Yukarı