Sabit Disk Onarılabilir mi?

blockchainlover

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben SSD'nin yanında 9 yıllık sabit diskimi kullanacağım. SSD'yi alalı 1 ay oldu. Alma sebebim sabit diskin RAW dosya sistemine dönüşmesiydi. Windows'u tekrar yüklemeye çalıştım ancak boot ettikten sonra normalden uzun bekliyordum. Yaklaşık 1 saate yükle yerine geldi. SSD'yi aldıktan sonra zaten kullanmam diye sabit diski (tabiki bilgisayardan çıkardıktan sonra) salladım ve çok yüksekte değilken yatağa attım. Bugün de aklıma Low Level Format geldi. Sizce sabit diske Low Level Format atarsam rahat kullanabilir miyim? Sabit diske Windows yüklemeyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Low level format işe yarayabilir. NTFS olarak biçimlendirebilirsin büyük bir sıkıntı yoksa.

Başka bir forumda biri şunu yazmış:

"2-3 gün önce 750 gb harici diskim bozuldu. BİLGİSAYAR->YÖNET->DİSK YÖNETİMİ bir baktım RAW dosya biçimi. Neyse araştırdım. uğraştım. sonunda harddiskimin eski haline kavuştum.
Evet gelelim çaresine...
1-RAW dosya sisteminden kurtulmaya. exFAT yapmaya.
BİLGİSAYAR->YÖNET->DİSK YÖNETİMİ
burada biraz bekleyince gelir. RAW olan diski sağ tık Birimi Sil ile ayrılmamış alan oluyor. yine sağ tık yeni birim dedikten sonra NTFS olan yere Gelince exFAT olarak değiştirip devam ederek RAW olan dosya exFAT oluyor.
2-İnternetten Maxtor MaxBlast 5 programını bulabilirsin. Bilgisayara kurduktan sonra...
Sağ tık Yönetici Olarak Çalıştır diyoruz. Disc Utilites->Add New Disc->Next dedikten sonra exFAT olan diski tıkla. yine Next diyoruz. bir ön bellek 8 mb buna bir şey yapmıyoruz. alt kutu olan yeri işaretliyoruz. diğer kalan boyuta isim verip NTFS olarak biçimlendiriyoruz. artık harddiskimiz kurtulmuştur. geçmiş olsun."

Umarım işine yarar.

Son düzenleme:
Bir sorum daha olacak. Kasayı açıp bozuk sabit diski taktım ve kasayı kapamadım. Sonra bilgisayarı açtım. Windows'a geldim ama bilgisayarı kapat dediğimde 10 dk bekledim kapatılıyor ekranı gitmedi. Bende bilgisayar açıkkan sata kablosunu ve sata güç kablosunu çıkardım. Bilgisayar da 10 saniye sonra kapandı. Kabloları çıkarırken sabit disk biraz hareket etti çünkü biraz sıkışık bir kasam var. Bilgisayar çalışırken sabit disk hareket ederse fiziksel hasar alır diyolar. Bu doğru mu?

"Kesin alır" diye bir şey yok. Bazen ben yanlışlıkla kasamı oynatabiliyorum çalışırken çarptığım falan oluyor sallanıyor falan bozulma olmadı HDD'de. Hasar alma olasılığı da var tabi. Ne kadar sarsıldığına göre değişir bu.

Yorumun için teşekkürler. Ben kabloyu çıkarayım derken birazcık kaldırdım ve birazcık sarsıldı. Şuan WD'nin kendi programıyla DOS'dan low level format atıyorum 5 saat oldu. Bir sorum daha var. SSD almadan önce sabit diski RAW'dan NTFS'ye dönüştürme programı buldum. Girdim ayarladım onayladım ama yaklaşık yarım saat Windows dondu. Bende bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak kapadım. Bu sabit diski yakar diyorlar bu doğru mu? Çok soru sordum ve uzun yazdım kusura bakmayın ama emin olmak istiyorum.

Son düzenleme:
Yorumun için teşekkürler. Ben kabloyu çıkarayım derken birazcık kaldırdım ve birazcık sarsıldı. Şuan WD'nin kendi programıyla DOS'dan low level format atıyorum 5 saat oldu. Bir sorum daha var. SSD almadan önce sabit diski RAW'dan NTFS'ye dönüştürme programı buldum. Girdim ayarladım onayladım ama yaklaşık yarım saat Windows dondu. Bende bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak kapadım. Bu sabit diski yakar diyorlar bu doğru mu? Çok soru sordum ve uzun yazdım kusura bakmayın ama emin olmak istiyorum.
O konuda çok fazla bilgim yok. Yandıysa zaten çalışmayacaktır anlaşılır :D. Umarım bir bozukluk olmamıştır.

Merhaba, low level format bitti ve Windows'a normal girebiliyorum ve kapayabiliyorum. Diskin yazma hızı öncekine göre daha fazla. Sorunum çözülmüştür. Konuyu kilitleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı