Sabit diskin port sırası

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Sabit diskin hangi porta takıldığı çok önemlidir zira Windows kurulumu esnasında diskin portuna göre boot dosyalarını ilk diske atar. Bu yüzden Windows kurulacak olan sabit diskin ilk portta yer alması ve ondan önce herhangi bir başka depolama biriminin yer almaması önemlidir.

Yani SSD kullanılacaksa ilk Sata 3 portuna takılmalı. Bir şey sormak istiyorum, hem SSD'yi hem HDD'yi Sata 3 portlarıyla kullanmak mümkün mü ? Bir konuda görmüştüm bir arkadaş ikisini de Sata 3 portuna bağlamıştı HDD görünmüyor demişti. Başka bir arkadaş da HDDyi Sata 2 portuna takarak çözdüğünü söylemişti. Ve bildiğim kadarıyla M5A97 serisi anakartlarda Sata 2 portu yok. Eğer bahsettiğim konudaki gibi bir olay varsa nasıl olacak ?

Arkadaşın HDD'i sata 2 olduğu yongası için sorun çıkartmıştı. Hem HDD'i hem de SSD'yi sata 3 portlarına bağlayabilirsin.

Yani SSD kullanılacaksa ilk Sata 3 portuna takılmalı. Bir şey sormak istiyorum, hem SSD'yi hem HDD'yi Sata 3 portlarıyla kullanmak mümkün mü ? Bir konuda görmüştüm bir arkadaş ikisini de Sata 3 portuna bağlamıştı HDD görünmüyor demişti. Başka bir arkadaş da HDDyi Sata 2 portuna takarak çözdüğünü söylemişti. Ve bildiğim kadarıyla M5A97 serisi anakartlarda Sata 2 portu yok. Eğer bahsettiğim konudaki gibi bir olay varsa nasıl olacak ?

Sanırım o arkadaş ben oluyorum :) HDD ve SSD'yi SATA 3 portuna bağladığımda HDD'i görmüyordu PC ve HDD'den acaip sesler geliyordu. HDD'i SATA 2'ye SSD'yi SATA 3'e bağladım ve hiç bir sorun kalmadı.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı