Sabit Diskin RAW Gözükmesi

apex1961

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bugün sabit disk satın aldım notebook için fakat 3'e böldüğüm diskten 2 tanesi gözükmüyor. Disk yönetimine baktım RAW diyor. Bilgisayar UEFİ destekliyor fakat GPT bölüm düzeniyle kurdum Windows'u. Acaba sıkıntı GPT kurmamda mı disk den kaynaklı mı?

Yeni olan bir disk de RAW problemi diskin problemli olduğunu mu gösterir değiştirmeli miyim?

Raw kelimesinin Türkçesi ham demek. Biçimlendirme yapmanız lazım. GPT kurmanızda bir sakınca yok. Diski bölümlendirmek demek bütün bölümleri biçimlendirmek demek değil. 3'e bölüp ilk bölüme Windows kurunca ilk bölüm otomatik olarak biçimlendirildi. Diğer 2 bölüm bölümlenmiş ama biçimlendirilmemiş yani raw olarak duruyor. Windows içinden başlat ikonuna sağ tıklayıp disk yönetiminden diğer bölümleri yeni basit birim oluşturarak biçimlendirme yapın.

Dediğin gibi araştırdım önce 2 disk den birini sildim sonra yeni basit birim olarak oluşturdum ve oldu. Birimlerin GB tını tekrar ayarla mayayım diye sırayla sildim :). Her format sonrası karşılaşmam değil mi bu durumla? Çözdüm sayende sağ olasın tekrardan.

Önemli değil ne demek. Bir kere biçimlendirmeniz yeterli. Tekrar bölümleri silip bölümlendirme yaparsanız tekrar biçimlendirmeniz gerekli.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı