Sade bir nikah ile evlenmek

Düğünleri her zaman gereksiz bulmuşumdur. O kadar parayı akrabalarımın göbek atması için harcayacağıma, gider krallar gibi balayı yaparım.
Soruya gelecek olursak; bunu bize değil, kıza sormanız lazım hocam. :D

Her şey cok pahali. 100000 TL verecek gucum yok. Dugun yapmadan sade bir nikahla evlensem kizlar bunu kabul eder mi?

Eğer doğu'nun yobaz olan kısımlarındaysa ve "lA gOlDDDDDD ben oqul okumadım birşey bilmem ama 535351 bilezik takmazsanız gelmem sadece evini temizleyip yemek yapmama rağmen bana bunları vereceksin köle" tarzında biriyse evlenemezsin. Ve ya arnavutsa onlar da da aynı şey var. Hatta öyleyse ve yakalanmayacağından eminsen lütfen kızı yoğun asitte erit.

Düğün kadar aptal bir adet gelenek görenek görmedim ben. Gerçekten lanet olsun birkaç saatlik eğlence için yüzbinlerce lira vermek aptallık ve çok büyük bir israf. Hocam napın edin kızı ikna edin bu konuda. Yoksa birkaç saatlik eğlence için yıllar boyunca kredi ödersiniz. Salon kirala, araba kirala, konvoy yap, davulcu kirala, sadece 1 sefer giyeceğin kıyafetlere binlerce para ver, fotoğrafçılara bir ton para ver, davetlilere yetecek kadar yemek yaptır, kına masrafları, başlık parası ver, gelinin akrabalarına hediyeler al, ailelerin istekleri, geline dirseğine kadar bilezik tak... Say say bitmez bu israf.
Büyük konuşmayayım ama bu israfi yapmam ben. Bunun için biriktirmedim paramı, bunun için akıtmadım alın terimi. Kız seviyorsa zaten bir düğün yapmadınız diye sizden ayrılmaz hocam siz kızı ikna etmeye bakın, aileler akrabalar ne demiş gerisi hiç önemli değil. Önemli olan sizin mutluluğunuz, aptal bir düğüne yüzbinlerce para döküp ileride geçim sıkıntısı yaşamak çok kötü olur.

Milyoner degilsen zaten o kadarlık nikah boş ki zaten şu an korona var tam zamanı 5-10 kişiyle kıyın bitsin kalan parayla tatile çıkın.

100.000 TL vermem ama uygun fiyatlı bir düğün yapmam gerekli. Doğumumdan önceye dayanan bir defter var ve kime hangi takının ya da kaç lira paranın takıldığı yazıyor. Bunları borç olarak kabul ediyorum. Kesinlikle sizin ailenizin de bir yerlerde böyle bir defteri olduğunu düşünüyorum. Hesaplamama göre gelecek olan takı ve paralarla düğün masrafını çıkartabiliyorum. :D

100.000 TL vermem ama uygun fiyatlı bir düğün yapmam gerekli. Doğumumdan önceye dayanan bir defter var ve kime hangi takının ya da kaç lira paranın takıldığı yazıyor. Bunları borç olarak kabul ediyorum. Kesinlikle sizin ailenizin de bir yerlerde böyle bir defteri olduğunu düşünüyorum. Hesaplamama göre gelecek olan takı ve paralarla düğün masrafını çıkartabiliyorum. :D
Şu lanet kültürün ölmesi lazım. Eğer herkes birbirine aynı değerde takı takacaksa kimse takmasın, giren çıkan aynı. Takı dediğin gönlünden kopan bir hediye olmalı. Herkesin bütçesi bir değil. Can dostunun oğluna, çok rahatlıkla tam altın takma gücün varken o çeyrek taktı diye sen de çeyrek takarsan çok büyük ayıp etmiş olursun. Takacaksan ya cebinin yettiği ve gönlünden koptuğu kadar takacaksın ya da hiç takmayacaksın. Diğer türlü hiçbir manevi değeri yok o hediyenin, benim gözümde en azından.

Geri
Yukarı