Sadece aç kalmak yararlı mı?

Kilo vermek istiyorsaniz duzgun bir diyetisyene gidin. Annemle beraber diyetisyene gidiyoruz (daha dogrusu sadece annem muayene oluyor 55TL ye ben de kilomu olcuyorum annemle ayni listeyi uyguluyorum). 6 Haftada 6 kilo verdim. Ustelik son bir hafta icinde bolca cips ve Eti Gong yememe rağmen.

"Aç kalmanın faydaları" anahtar kelimelerini içeren, Gastroloji anabilimdalı altında yapılmış bir bilimsel çalışma var mıdır? Sanmıyorum. Muhtemelen beslenme ve diyetetik anabilimdalı altında da yoktur.

Belli bir süre aç kalmak
Belli bir süre aç kalmak vücut için yararlı. Vücut, vücudu belli oranda zorlamakla gelişir. Beyni zorlayınca beyin de gelişir. Belli bir süre yemek yememek vücut için yararlı. Tabii her gün yapılması yararlı değil. Sen otofajiyi diyorsun sanırım.

Belli bir süre aç kalmak
Belli bir süre aç kalmak vücut için yararlı. Vücut, vücudu belli oranda zorlamakla gelişir. Beyni zorlayınca beyin de gelişir. Belli bir süre yemek yememek vücut için yararlı. Tabii her gün yapılması yararlı değil. Sen otofajiyi diyorsun sanırım.
Günde 1 öğün yemek ve bol su içmenin yararlı olduğunu gösteren çalışmalar mevcut.
Bunların yararları nedir? Sebepleriyle yazabilir misiniz?

Aç kalmanın vücuda uzun dönemde verdiği fayda endotoksinleri (bağırasak bakterilerinden kaynaklı) azaltmasından gelir. Kalori kısıtlamasının hiç bir ilgisi yoktur ve hatta vücutta biriken pufa gibi toksik yağ asitlerinin açığa çıkmasına neden olur.

Sadece “aç kalmak” tan bahsediyorum. Su ihtiyacını karşılamamanın uzun dönemde yararlı olmasını beklemek saçmalıj olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı