Sadece açık duracak bilgisayarın güç kaynağı fanını kapatırsak bir şey olur mu?

SIRINDOSCARF

Megapat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
RAM
4gb 1067mhz ddr3
İşlemci
E7500
Sistem onboard olduğu için ekran kartsız bir şekilde duruyor. E7500 işlemci 4 GB RAM ve SSD var sadece sistemde ve tek açık olan program Minecraft Client.

450W'lık Everest marka PSU var ve fanı çok ses çıkartıyor. Farklı fan taktım dışarıda sessiz olan fan sesi çok çıkmaya başladı. Ben bu fanı iptal etsem bir kablosunu dışarı çıkartıp yük bindirecek uygulama çalıltıracağım zaman fanı devreye sokacak şekilde kullansam sadece sıcaklığı normal seviyelerde olur mu?

PC boşta duruyor zaten. Haliyle benim görüşüme göre fanı kapalı durumda sorun olmaz diye düşünüyorum. Ama benim atladığım daha fazla güç tüketen illa soğuması gereken bir yer var mı güç kaynağında. Düşük güç tüketse bile fanla soğuması gereken.

550W Corsair CV550 PSU vardı ama o PSU 5V kanalı az voltaj verdiği için bilgisayarı düzgün çalıştırmıyor.

Tamir edene veya servisi halledene kadar mecbur bu şelil kullanacağım.

Peki asıl soruya gelirsem güç kaynağının fanını kapatırsam sorun olur mu?

Pasif soğutması olan güncel bir model değil sanırım. Everest birde, 5dk çalışır ama sonrası çok ısınabilir riskli, yük altına girmediği için belkide bişi olmaz bu havalarda ama bilemeyiz :D

Pasif soğutması olan güncel bir model değil sanırım. Everest bir de, 5dk çalışır ama sonrası çok ısınabilir riskli, yük altına girmediği için belki de bir şey olmaz bu havalarda ama bilemeyiz :D

Aslında 8cm bir fana sahip ve dışarıya dacak hava çıkmıyor. Önceden 350W FOEM güç kaynağım vardı ona daha yavaş çalışan fan taktığımda bayağı iyi çalışıyordu yine. Aslında pasif soğutucu olmadan kullanılmıyor güç kaynakları. Ki evin içi bir tık soğuk konumda. Sessiz çalışaon diye işlemciyi pasif soğutucu ile soğuturken hüç kaynağından bu kadar ses çıkması hoşuma gitmiyor. O fanı bulsam takacağım ama bulamadım.

0.19alik bir fandı. Daha az güç tüketeni var mı acaba? Daha yavaş döner böylece.

Olur tabii ki. Tasarlayan müdendis boşta sorun olmayacağını düşünseydi zaten gerekmedikçe o fanı çalıştırmazdı.

Mühendisler ucuz ve no name PSU'ları tasarlamıyor aslında. Bir model güç kaynağını tasarlar ve üreten firma üstünde değişiklik yaparak üretir. Normalde o güç kaynağı misal tam tasarlanmış olduğu gibi üretilirse 800 1000W güç verecekken üretici firmanın ayarlamasıyla 500 600W 700 800 1000W şeklinde satılıyor. Bunu çoğu modelde görebilirsin.

Aslında 8cm bir fana sahip ve dışarıya dacak hava çıkmıyor. Önceden 350W FOEM güç kaynağım vardı ona daha yavaş çalışan fan taktığımda bayağı iyi çalışıyordu yine. Aslında pasif soğutucu olmadan kullanılmıyor güç kaynakları. Ki evin içi bir tık soğuk konumda. Sessiz çalışaon diye işlemciyi pasif soğutucu ile soğuturken hüç kaynağından bu kadar ses çıkması hoşuma gitmiyor. O fanı bulsam takacağım ama bulamadım.

0.19alik bir fandı. Daha az güç tüketeni var mı acaba? Daha yavaş döner böylece.

Mühendisler ucuz ve no name PSU'ları tasarlamıyor aslında. Bir model güç kaynağını tasarlar ve üreten firma üstünde değişiklik yaparak üretir. Normalde o güç kaynağı misal tam tasarlanmış olduğu gibi üretilirse 800 1000W güç verecekken üretici firmanın ayarlamasıyla 500 600W 700 800 1000W şeklinde satılıyor. Bunu çoğu modelde görebilirsin.
O no name güç kaynağını marangoz yapmıyor güzel kardeşim. Yapan yine mühendis. Mühendisten onu o şekilde isteyen firma. Maliyeti ucuz tutmak için yapıyorlar. Zaten no name kalitesiz bir güç kaynağında fanın çalışması dahada önemli. Zaten kalitesiz komponent kullanılıyor bari ısınmasın.

O no name güç kaynağını marangoz yapmıyor güzel kardeşim. Yapan yine mühendis. Mühendisten onu o şekilde isteyen firma. Maliyeti ucuz tutmak için yapıyorlar. Zaten no name kalitesiz bir güç kaynağında fanın çalışması daha da önemli. Zaten kalitesiz komponent kullanılıyor bari ısınmasın.

Vallaha içinde nereden neyin soğuduğunu gördükten sonra hangi parçanın ısındığını bildikten sonra çoğunlukla sadece MOSFET'lerin (birden çok farklı çeşidi var ama çoğu MOSFET yapılı) ısındığını söylemem gerekiyor. Geri kalanı zaten ısınan parça değil. Kısa devre sonucunda ısınır sadece. Bir ara içini açarsam fotoğrafını göndereyim istersen. Ona göre ne kadar ısındığını hesaplayıp ona göre mantıklı bir karara varalım derim ben.

Elektrik elektronik mühendisliği bölümünğ okuduğum için ve biraz da meraktan zamanında güç kaynaklarını çok araştırdığımdan az buçuk içeriğini biliyorum ama sıcaklık değerlerinin ne derecede limitleri olduğunu bilmiyorum.

Ondan danıştım buraya zaten. Ki 450W güç tüketimine göre genelde fanı ona göre koyuyorlar. Ama sıcaklığa göre fanın hız ayarını yapan sensörü eklemiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı