Sadece bir link ile virüs yenilebilir mi?

Ahmet1203

Picopat
Merhaba, bu virüslerde benim en çok merak ettiğim taraf ise sadece bir link ile bile virüs yememizin mümkün olup olmadığı. Örneğin, MediaFire'den bir dosya indirmeye çalıştığımızda başta reklam içeren bir yeni sekme açıyor. O açılan yeni sekme ile bilgisayarıma keylogger, fidye, trojan gibi virüslerin bulaşma ihtimali ne kadar yüksek?

Bilgisayara dosya inmediği takdirde bu virüslerin bulaşamayacağını düşünüyordum bu zamana kadar.

Örneğin izleyeceğiniz film Netflix'te yok ve sizde korsan film izleme sitesine girdiniz fakat oynatıcıya her tıkladığızda yeni sekmede boş, dolu reklam içeren bir sayfa açılıyor. O sayfalardan virüs yeme ihtimali de imkansız mı?
Onlar pop-up reklamlar. Günümüzde hala o reklamlardan bilgisayarına virüs bulaştıran ve dolandırılan insanlar mevcut.

"Yemezsin, dosya indirmen gerekir" gibi argümanlar sunan arkadaşların nasıl bu kadar emin olduklarını merak ediyorum

Sorunuza gelecek olursak; yiyebilirsiniz. Hatta günümüzde birçok virüs de bu şekilde bulaşıyor. Artık sistemlerin güvenlik önlemleri arttı ancak insanların kendi güvenlik önlemleri azaldı.

İnternet sitesine tıkladığınızda web sunucusu ve bilgisayarınız arasında arka planda onlarca veri akışı oluyor. Bu verilerin hepsinin güvenli olduğunu ya da virüs içermediğinden emin olamayız.

Bilmediğiniz, güvenmediğiniz linklere tıklamayın, tıklatmayın. Önemli verilerinizi ise hayatta vermeyin.
Örneğin izleyeceğiniz film Netflix'te yok ve sizde korsan film izleme sitesine girdiniz fakat oynatıcıya her tıkladığınızda yeni sekmede boş, dolu reklam içeren bir sayfa açılıyor. O sayfalardan virüs yeme ihtimali de imkansız mı?
İmkansız değil hatta çok mümkün.
Acaba, arka planda Kaspersky gibi bir yazılım olursa ve onun eklentisini tarayıcıya kurarsak durum ne olur?
Bir nebze daha güvenli olur. Çünkü girdiğiniz websitelerindeki veriler bilgisayarınıza erişmeden önce virüs programı tarafından taranıyor.

Bu da kesin güvelik sağlamıyor ama daha güvenlikli olduğu kesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı