Sadece İşletim Sistemini SSD'ye Aktarmak

Kutay Yağcı

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba;

Ben masaüstü bilgisayarıma SSD almak istiyorum. Her şeyi yapmama rağmen bugüne kadar format atmamış biriyim. Yani işletim sistemimi doğrudan SSD'ye aktarmak istiyorum. Bu konu hakkında bir başlık açılmış, disk klonlamayı anlatıyor ancak benim bir sorunum var. Benim şu anda kullandığım HDD 2 TB ve ben Yerel Disk C'de yaklaşık 500 GB, Yerel Disk D'de de yaklaşık 400 GB alanı doldurmuş bulunmaktayım. Almak istediğim SSD de 128 GB. Ben bütün verileri değil sadece işletim sistemimi (Windows 10) SSD'ye aktarmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

İkinci bir sorum daha olacak. Araştırmalarıma göre SSD SATA 3 girişi ile çok daha iyi performans sağlıyor. Ben anakartımın Sata 3 girişi olup olmadığını öğrenmek için araştırma yaptım ve bir program önerisi buldum, SiSoftware Sandra Lite, burada sistemimin SATA 2 girişine sahip olduğu yazıyordu. Gel gelelim ben kasayı açıp anakarta baktığımda ise 5 tane SATA 2 (SATA 3G), 1 tane SATA 3 (SATA 6G) girişi gördüm. ASUS P8B75-M LX model anakartım var ve internette de SATA 3 girişi olduğu yazıyor. Programda mı bir sıkıntı var yoksa benim bilmediğim/anlamadığım bir şeyler mi var?

Kişisel hiçbir dosya istemiyorsanız, amacınız sadece işletim sistemini SSD'ye taşımaksa bunca zahmete hiç gerek yok. Kişisel bilgilerinizi D'ye aktarın. Sonra SSD montajını yapın ve temiz kurulum yapın. Bu kadar basit. :)

Anakartınızda ve sitesinde SATA 3 yazıyorsa destekliyordur, desteklemese bile SATA 2 veri aktarım hızı SSD'ler için çoğunlukla yeterli. Fazla bir performans kısıtlaması olmaz.

Bende Samsung vardı. Ama Samsung'un kendi klonlama yazılımını bulamadım. Sonra hata falan verdi. İşlem yarım kaldı. Ben de sonra komple format attım, daha iyi bir sistem oldu :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Kişisel hiçbir dosya istemiyorsanız, amacınız sadece işletim sistemini SSD'ye taşımaksa bunca zahmete hiç gerek yok. Kişisel bilgilerinizi D'ye aktarın. Sonra SSD montajını yapın ve temiz kurulum yapın. Bu kadar basit. :)

Anakartınızda ve sitesinde SATA 3 yazıyorsa destekliyordur, desteklemese bile SATA 2 veri aktarım hızı SSD'ler için çoğunlukla yeterli. Fazla bir performans kısıtlaması olmaz.

Aslında önemli birkaç dosyayı taşınabilir harddiske atıp hazır el atmışken bilgisayara tamamen format atmayı düşündüm.

ASUS'un sitesinde de anakartın SATA 3 desteklediği yazıyor. Sizin de dediğiniz gibi programdan çok daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Yanıt için teşekkürler. :)

Bende Samsung vardı. Ama Samsung'un kendi klonlama yazılımını bulamadım. Sonra hata falan verdi. İşlem yarım kaldı. Ben de sonra komple format attım, daha iyi bir sistem oldu :D

Aynen öyle yapmayı düşünüyorum, Windows kurulumunu da öğrenmiş olurum artık. :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı