Sadece siteye tıklayarak virüs bulaşır mı?

Flash Player gibi 3. taraf yapımları devreye sokarak yapabilirler ki js ile yapılmış örnekleri de var diye hatırlıyorum. Yani evet yapılabilir ama öyle büyük çaplı bir işlem olmaz ve tarayıcıda açık olarak değerlendirildiğinden dolayı popüler tekniklerin çoğu engelleniyor bir güncelleme sonra. Bunun için düzgün bir tarayıcı kullanman yeterli.

Örneğin eski Chrome'larda siteye basit bir js kodu koyarak kullanıcının kullandığı programları durduk yere kapatabiliyor ya da lag yaptırabiliyordun.

Çerezler sadece set edildiği domainde access righta sahiptir. Client side code'un local file system üzerinde access & manage izni yoktur. Binary indirip execute etmediğiniz sürece herhangi bir virüsün persistent olarak localinize yerleşme olasılığı yoktur. İyi akşamlar.
Türkçe kelime yok gibi gayet açıklayıcı teşekkürler: )

Bana olmuştu diye hatırlıyorum. Antivirüsüm bir phishing saldırısıyla alakalı uyarı yaptı anında ve siteye girmeme izin vermedi (iyi ki de vermedi.). Bir daha da tıklamadım.

Phishing orijinal bir sitenin taklit edilmesi ve senin forma girdiğin bilgileri çalmaya dayanan bir olay.

Örneğin Alipress diye site kuruyorum ve AliExpress'in görünüşünü kopyalıyorum. Formu da veri çekecek şekilde kodluyorum. Sen ödeme yaparken de kredi kartı bilgilerin aynı zamanda bana geliyor ama sen sanki normal işlemler yapıyormuşsun gibi devam ediyorsun.

Bunun profesyonel seviyesinde kullanıcı ödeme kısmına yeniden atılırken Low Level halinde kullanıcı bilgiler yanlış gibi basit bir hata alır ve orijinal siteye atılır ya da orada öylece bırakılır :D

Site üstündeki kilit simgesine bak beyazsa bulaşmaz değilse bulaşabilir

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-02-22 215822.png
    Ekran görüntüsü 2021-02-22 215822.png
    1,3 KB · Görüntüleme: 78
Zaten kullanıcı tarafından açılan ve bu şekilde bulaşan zararlı yazılımlara virüs deniyor.

Web üzerinden, ağ üzerinden ya da başka bir kaynak üzerinden hiçbir şekilde indirip açmasanız bile kendi kendine bulaşan ve yayılan zararlı yazılımlara worm deniyor. Virüs ve worm arasındaki fark bu zaten.

Yani sorunuzun cevabı hayır. Virüsler o şekilde bulaşmaz ancak wormlar bulaşabilir.

Sana bulaşan yazılımcı(!) başarılı ise bulaşabilir. Fakat bu bir istisna. Sen yine de bilmediklerini açma.

Yeni konular

Geri
Yukarı