Sadece Windows'u HDD'den SSD'ye taşımak

E U R U S

Hectopat
Bugün yeni elime geçen Samsung 860 EVO 250 GB'lik modeli bilgisayarıma monte ettim. Technopat'ın kanalında bulunan videoları izledim fakat anlamadığım noktalar var. Benim HDD'mde şu an 357GB'lık dolu bir alan var fakat SSD'm sadece 250GB, bu yüzden dosyaları birebir aktaramıyorum. Samsung Data Migration'a girdiğimde ise benden verileri seçmemi istiyor fakat hepsini göstermiyor, bu yüzden alan bir türlü boşalmıyor. Ben de sadece Windows'u SSD'me aktarmak istiyorum. Fakat bunu nasıl yapacağımı bilemedim, yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin için önemli olan dosyaları harici bir diske al. Sonrasında SSD'ye sıfır temiz kurulum yap. Normal diskine format at ve dosyalarını oraya kopyala. Yani windows u kurduğun diskte dosya tutma. C ve D olarak iki ayrı disk kullan. Verilerini sürekli D'ye kaydet.

SSD'ye windows kursam ve bilgisayarı SSD ile açsam sonra ise hala Windows kurulu HDD'den istediğim dosyaları kendi elimle SSD'ye atsam fakat HDD'ye hiç format atmasam olur mu peki ?

Böylece teorik olarak baktığımda iki tane diskimde de Windows olur ve ikisindede bilgiler depolanır değil mi ?

Yanlış Bilgilendirme
SSD'ye windows kursam ve bilgisayarı SSD ile açsam sonra ise hala Windows kurulu HDD'den istediğim dosyaları kendi elimle SSD'ye atsam fakat HDD'ye hiç format atmasam olur mu peki ?

Böylece teorik olarak baktığımda iki tane diskimde de Windows olur ve ikisindede bilgiler depolanır değil mi ?
İki tane Windows'un olmaz. Windows'u sadece bir diskten çalıştırabilirsin. Eski diskini biçimlendirmek zorundasın.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'ye Windows kursam ve bilgisayarı SSD ile açsam sonra ise hala Windows kurulu HDD'den istediğim dosyaları kendi elimle SSD'ye atsam fakat HDD'ye hiç format atmasam olur mu peki ?
Olur. Ama HDD'i SSD'ye format atarken çıkartın. Bazı durumlarda sıkıntı çıkartabiliyor. Format işlemi bitince takıp kullanabilirsiniz.

İki tane Windows'un olmaz. Windows'u sadece bir diskten çalıştırabilirsin. Eski diskini biçimlendirmek zorundasın.
Bal gibi de olur. İstese diğerine farklı bir Windows sürümü bile kurabilir. Hatta aynısına bile kurabilir.

Şimdi olur olur diyorsunuz hanginiz bu şekilde kullanıyorsunuz? C ve D iki tane windows, fiziken olur onu bizde biliyoruz da böyle saçma birşeye gerek var mı? C Windows 10 taze, D Windows 10 eski, istediğimi kullanıyım, bu mudur? Hadi olur diye akıl verdiniz, sizde yapın o zaman.
Amacımız burada en sağlıklı şekilde sistemi kullanmasını sağlamak.

Şimdi olur olur diyorsunuz hanginiz bu şekilde kullanıyorsunuz? C ve D iki tane windows, fiziken olur onu bizde biliyoruz da böyle saçma birşeye gerek var mı? C Windows 10 taze, D Windows 10 eski, istediğimi kullanıyım, bu mudur? Hadi olur diye akıl verdiniz, sizde yapın o zaman.
Kullanmak ne alaka ? Sen direk olmaz diyerek yanlış bilgi veriyorsun. İkincisi sistemini kurar dosyalarını ayarlar sonrasında eski Disk'inden Windows'u temizler bu kadar basit.

Şimdi olur olur diyorsunuz hanginiz bu şekilde kullanıyorsunuz? C ve D iki tane Windows, fiziken olur onu bizde biliyoruz da böyle saçma bir şeye gerek var mı? C Windows 10 taze, D Windows 10 eski, istediğimi kullanayım, bu mudur? Hadi olur diye akıl verdiniz, sizde yapın o zaman.
Sonrasında silecek zaten. Dosyalarını korumak istiyor. Linux dağıtımları kullanan bir sürü kişi var. Dediğinizi yapıyorlar aslında.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı