Saf Debian kullanılır mı?

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
Selam, iki yıldır Linux dağıtımları arasında geçiyorum. Şu an Ubuntu-Fedora arasında gidip geliyorum. Ubuntu daha desteğe sahip olduğu için ana bilgisayarımda Ubuntu kullanıyorum. Sizce saf Orijinal Debian kullanılır mı?

Selam, iki yıldır Linux dağıtımları arasında geçiyorum. Şu an Ubuntu-Fedora arasında gidip geliyorum. Ubuntu daha desteğe sahip olduğu için ana bilgisayarımda Ubuntu kullanıyorum. Sizce saf orijinal Debian kullanılır mı?

PeppermintOS veya Debian tabanlı bir distro kullanırsan daha iyi olur saf Debian desktop ile birlikte kuruluyor ve üzerinde bir sürü gereksiz şey var.

Evet. Debian tabanlı bir şey kullanmaktan daha mantıklı. Ben kurulumda masaüstü ortamı seçmeyip sonradan istediğim paketleri kendim kuruyordum eskiden. Böylece minimal oluyordu.

Debian 12 netinstall kur hem zaten Firmware de artık dahili geliyor ve bu 12. sürümü cidden mükemmel olmuş. İndirme linki(isoyu kurduktan sonra isoya boot edince internetinizin olması lazım internet olmadan kurulum gerçekleşmez): "debian-bookworm-DI-alpha2-amd64-netinst.iso" tıklayıp ISO dosyasını indirin. İndirirken desktop environment olarak istediğinizi seçebilirsiniz. Ama oradan seçince gereksiz saçma şeyler geliyor o yüzden ben desktop seçerken bütün tikleri kaldırıyorum kurduktan sonra da tty üzerinden sudo apt install (DE adı) deyip en minimal haliyle kuruyorum. Mesela sanal makineye lxqt öyle kurdum öbür türlü kurunca sadece lxqt işaretlememe rağmen gitmiş KDE de indirmiş ve bir sürü gereksiz şey kurmuş. Öyle olunca hafifliğiyle bilinen lxqt boşta 1 gigabyte ram kullanıyordu bayağı bir şok olmuştum.

Geri
Yukarı