Çözüldü Saf Debian'a Masaüstü Ortamı Kurma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

harputluveysel

Decapat
Daha fazla  
Yeni konu açma gereği duydum. Tekrardan temiz kurulum olarak saf Debian Distro'sunu kurdum. Ancak yükleme yaparken hiçbir masaüstü ortamı kurmadan kısa sürede kurulumu bitirdim. Sadece yardımcı yazılımları kurdum. KDE seçmek istiyorum. İlk kurulum ekranında KDE kurabilirdim ancak her şeyi ile yüklü geldiği için tercih yapmak istemedim amacım minimal kurulum yapmak. Dolayısı ile masaüstü ortamsiz açıyorum ve su kullanıcı adı ve şifremi girdikten sonra su komutu ile root yetkisini alıp internetten bulduğum apt-get install KDE Plasma-desktop komutunu giriyorum. 700 kusur MB bir veri ile kuruluma Evet dedikten sonra kurulum başlıyor ve sonra yükleme sırasında "bazı arşivler alınamıyor" hatası veriyor bunu nasıl düzeltebilirim? İnternet bağlantı Wi-Fi var. İlk kurulum sırasında Wi-Fi şifresini girdim. Ancak masaüstü ortamı yok diye baglimi degilmi göremiyorum Wi-Fi ağ kontrolu yapacak komutları bilmedigimden inceleyemedim. Belki sorun başkadır bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
@OzgunP

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Elimde linux mint USB kurulum belleği var

Tamam, sistemi bununla aç. Sonra aşağıdaki komutlarla, Debian'ı kurduğun disk bölümünü tespit etmeye çalış.

Kod:
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Kurulum yaptığın bölümü tespit edince, aşağıdaki komutlarla chroot ile bölüme ulaşmayı dene. Komuttaki sdxy yerine, Debian'ı kurduğun bölümü yazacaksın.

Kod:
sudo mount /dev/sdxy /mnt
Kod:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys
Kod:
sudo cp /etc/resolv.conf /mnt/etc/resolv.conf
Kod:
sudo chroot /mnt

Ardından aşağıdaki komutlarla paketleri kurmayı deneyebilirsin.

Kod:
apt update
apt install kde-plasma-desktop
Atheros wifi ve ethernet için firmware dosyası (firmware-atheros) gerekiyor. Bu sebeple non-free kalıpla kurulum denemen en uygunu.

Bunun, normal kalıptan tek farkı firmware dosyaları kurulu gelmesi ve non-free + contrib depolarının etkin olması, yani sorunun cevabı evet.
İki kalıbin var olduğunu gördüm biri 11.2.0+non-free diğeri ise 11.2.0-live+non-free hangi kalıbı kurmami önerirsiniz? Normal olan 1.7GB. Live olanın standart paketi 3.7GB

Netinstall için şuradaki kalıpları kullanman lazım, edu olmayan ISO'yu indireceksin. Index of /cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/amd64/iso-cd
İndirdim ve kurdum olmadı. Su -l komutu ve apt update komutu ile "bazı indeks dosyalar indirilemedi." Hatası verdi. Minimal KDE masaüstü ortamını kurmayı denedim 700kusur MB veriye evet dedim tam yüklerken yine "bazı arşivler alınamıyor" hatası verdi. Kısacası aynı hatalar devam etmekte

Bağlantı kurduğuna emin misin? nmtui-connect komutu ile bağlantı kurmayı denedin mi? Bir de çıktıların tamamını paylaş, sadece son kısmı değil.

Bağlantı kurduğuna emin misin? nmtui-connect komutu ile bağlantı kurmayı denedin mi? Bir de çıktıların tamamını paylaş, sadece son kısmı değil.
Komut işe yaramadı. Bu uyarıları tekrardan aldım. apt update işlemedi. Ardından KDE minimal kurulumu yaptım. Yine ayrı hata aldım çıktılarda göründüğü gibi. Bu arada bilgisayari kablo ile modeme bağladım doğrudan internet için Sonuc ise yine aynı hatalar tekrar ediyor

Dosya Ekleri

• IMG_20220131_230652~2.jpg
    IMG_20220131_230652~2.jpg
    356,3 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20220131_230836.jpg
    IMG_20220131_230836.jpg
    542,9 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20220131_230917.jpg
    IMG_20220131_230917.jpg
    445 KB · Görüntüleme: 24
Elinde herhangi bir dağıtımın çalışan USB ya da DVD'si varsa, bunun yardımıyla (chroot ile) kuruluma devam etmeni sağlayabiliriz.

Elimde linux mint USB kurulum belleği var

Tamam, sistemi bununla aç. Sonra aşağıdaki komutlarla, Debian'ı kurduğun disk bölümünü tespit etmeye çalış.

Kod:
sudo parted -l

Kurulum yaptığın bölümü tespit edince, aşağıdaki komutlarla chroot ile bölüme ulaşmayı dene. Komuttaki sdxy yerine, Debian'ı kurduğun bölümü yazacaksın.

Kod:
Kod:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys
Kod:
Kod:
sudo chroot /mnt

Kod:
apt update

Çözüm

Kod:
sudo parted -l

Kod:
Kod:
Kod:
Kod:
sudo chroot /mnt

Kod:
apt update
Başarılı bir şekilde masaüstü ortamı en minimal şekilde kuruldu. Teşekkür ederim ancak masaüstü ortamına ulaştıktan sonra wifi yok çıkmıyor internet baglantisi sekmesi hicbirsey yok. USB bellekle aynı yontem ile internete bağlanıp wifi network manager yazılımını yükleme ve driverleri nasıl yükleyebilirim komut olarak? İşlemci Intel ekran kartı da Intel sürücüsune sahip. Wifi sürücüleri Windows da kurulu iken Qualcomm olarak görünüyordu sanki.

Rica ederim.

Teşekkür ederim ancak masaüstü ortamına ulaştıktan sonra wifi yok çıkmıyor internet baglantisi sekmesi hicbirsey yok.

Bu başlıktan bağımsız bir durum, bununla ilgili olarak aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşarak yeni bir konu açarsın. Çıktıları Debian'da alman gerekiyor, sonra çalışan ortamda bağlantı kurup paylaşabilirsin.

Kod:
lspci -nnk | grep -iA3 net
iwconfig
rfkill list
dpkg -l | egrep 'plasma-nm|network-manager|firmware'

Bu konu çözüldüğü için kilitleyelim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı