Sağlamlisans'taki Windows 10 Pro sürümü OEM mi?

O linkteki lisans hakkında OEM veya Retail yazmıyor. Bu durumda büyük ihtimalle Volume(MAK) lisansıdır. Microsoft hesabı ile eşleşir. Bir kez yazdıktan sonra bir daha yazmaya gerek kalmaz. Formatlanıp temiz kurulum yapılsa dahi otomatik etkinleşir. Otomatik etkinleşme için Windows kurulumu tamamlandığında Microsoft hesabına oturum açmak yeterlidir. Bu lisans türünü 4 yıldır kullanmaktayım. Tam olarak dediğim gibi çalışmaktadır.

Not:
Kalıcı olması için OEM lisans olmak zorunda değildir ama en iyi seçenek odur.
Retail, OEM veya MAK lisanslarının hepsi formattan sonra dahi tekrar kullanılabilir. Etkinleştirme olmuyorsa Microsoft tarafından iptal edilmiş demektir.
Yukarıda MAK için yazdığım yeniden etkinleştirmenin nasıl yapıldığı ile alakalı olarak, OEM türünde hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Anakart seri numarası ile eşleşmiş olduğu için kurulum sonrası kendisi etkinleşir. Retail olanda ise tekrar lisans anahtarını girmek gerekebilir. Bu anahtar girildikten sonra internet bağlantısı veya telefon vasıtasıyla etkinleştirme tamamlanır. Telefon üzerinden etkinleştirme tercih edilir. Bilgisayardaki bot upuzun bir etkinleştirme numarası verir. Bu nuramara yazılarak etkinleştirme tamamlanır. O numarayı saklarsan bir daha sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bu lisans türünü de MS Office 2021 ile kullanıyorum. İki kez format yedikten sonra o numarayı kullandım. Sorun çıkmadı.

E-posta ile gelecek olan anahtarı iyi sakla. E-posta hesabından silme ve o hesabı kaybetme.
Mevcut Windows türü satın alınan lisanstan farklı ise veya illegal yöntemle etkinleşmiş ise format atmanı tavsiye ederim.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak forumda MAK keyleri önermeyenler var. Neden önermiyorlar?

Retail değil. Açıklamada tek PC içindir yazıyor.

1695136477849.png

Bende Home sürümünü almıştım Sağlamlisanstan her seferinde giriyorum. (Microsoft hesabını ilk seferde devre dışı bırakıp giriyorum bir sıkıntı olmuyor)

Sanırım bu MAK key gibi birşeydi, pek önerilmez çünkü keyin iptal olma ihtimali daha fazla. Onun yerine Retail ya da OEM alın.

SağlamLisans'dan OEM key almıştım, çalışıyor.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak forumda MAK keyleri önermeyenler var. Neden önermiyorlar?
Kolay patladığını söylüyorlar. Kendisi esasen çok sayıda bilgisayarda kullanılmak üzere oluşturulmuş bir lisans türüdür. Ancak etrafla paylaşılıp da hemen patlatmasınlar diye "tek PC içindir" yazıyorlar. Bu anahtarlar hattinden fazla kullanılırsa bu şüpheli durumdan ötürü sanıyorum Microsoft tarafından iptal ediliyorlar. Esas tek PC için olanı OEM lisans türüdür. Bir kez kullanıldığında bir daha asla başka bilgisayara aktarılamaz. Yeni bilgisayar alacaksan veya anakart değiştireceksen yeniden lisans satın alacaksın demektir. Ancak bunun da patlaması en düşük ihtimal.

Ben 4 yıl önce 10 liraya aldığım MAK lisansını ikisi bana ait olan dört bilgisayarda kullandım. Güya tek PC içindi. Ancak sorun çıkmadı. Birisini daha sonra iptal ettim. Diğer ikisinin akıbetini bilmiyorum. Hatta şu anda kullandığımı geçen yıl Windows 11'e yükseltip geri Windows 10'a çektim.

Sanırım bu MAK key gibi birşeydi, pek önerilmez çünkü keyin iptal olma ihtimali daha fazla. Onun yerine Retail ya da OEM alın.

SağlamLisans'dan OEM key almıştım, çalışıyor.
Öneriniz için teşekkür ederim hocam.

O linkteki lisans hakkında OEM veya Retail yazmıyor. Bu durumda büyük ihtimalle Volume(MAK) lisansıdır. Microsoft hesabı ile eşleşir. Bir kez yazdıktan sonra bir daha yazmaya gerek kalmaz. Formatlanıp temiz kurulum yapılsa dahi otomatik etkinleşir. Otomatik etkinleşme için Windows kurulumu tamamlandığında Microsoft hesabına oturum açmak yeterlidir. Bu lisans türünü 4 yıldır kullanmaktayım. Tam olarak dediğim gibi çalışmaktadır.

Not:
Kalıcı olması için OEM lisans olmak zorunda değildir ama en iyi seçenek odur.
Retail, OEM veya MAK lisanslarının hepsi formattan sonra dahi tekrar kullanılabilir. Etkinleştirme olmuyorsa Microsoft tarafından iptal edilmiş demektir.
Yukarıda MAK için yazdığım yeniden etkinleştirmenin nasıl yapıldığı ile alakalı olarak, OEM türünde hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Anakart seri numarası ile eşleşmiş olduğu için kurulum sonrası kendisi etkinleşir. Retail olanda ise tekrar lisans anahtarını girmek gerekebilir. Bu anahtar girildikten sonra internet bağlantısı veya telefon vasıtasıyla etkinleştirme tamamlanır. Telefon üzerinden etkinleştirme tercih edilir. Telefonun öbür ucundaki bot konuşarak upuzun bir etkinleştirme numarası verir. Bu numara yazılarak etkinleştirme tamamlanır. O numarayı saklarsan bir daha sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bu lisans türünü de MS Office 2021 ile kullanıyorum. İki kez format yedikten sonra o numarayı kullandım. Sorun çıkmadı.

E-posta ile gelecek olan anahtarı iyi sakla. E-posta hesabından silme ve o hesabı kaybetme.
Mevcut Windows türü satın alınan lisanstan farklı ise veya illegal yöntemle etkinleşmiş ise format atmanı tavsiye ederim.
Hocam yeri değil gibi ama konudaki arkadaşın sorduğu soru cevaplanmış yazayım bende dedim. Office için nereden satın aldınız?

Hocam yeri değil gibi ama konudaki arkadaşın sorduğu soru cevaplanmış yazayım bende dedim. Office için nereden satın aldınız?
Daha önce Windows için yaptığım gibi nerede en ucuza bulduysam aldım. Patlarsa yine alırım düşüncesiyle hareket ettim.

1,5 yıl önce PttAVM üzerinden almışım. Hatta sipariş geçmişinden bulduğum linkini bırakayım. O zaman 19,96 liraya almışım.

Korsan kullanıyordum önceden. Nadir kullandığım ve genelde bir şey üretmediğim bir program paketiydi. Tezimi yazarken korsanı patlayınca canım sıkıldı aldım. Böyle ucuz şeyler varken korsanla başını ağrıtmamak lazım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı