Sağlığı Düşük SSD Oyunlarda Ani Düşüşler Yaratır mı?

raskolsikov

Kilopat
Daha fazla  
CrystalDiskMark ile test yaptım, elde ettiğim değerler SSD'nin vadettiği değerlerden çok farklı değildi. Sonra Atto Disk Benchmark ile test yaptım. Okuma ve yazma hızlarında bir dalgalanma söz konusu ama bu normal mi pek bilmiyorum. Yani 1 MB testinde değer daha yüksekken 2 MB testinde yavaşlıyor sonra ilerledikçe tekrar hızlanıyor.

SanDisk SSD Plus 480GB kullanıyorum. Diskimin sağlığı iki farklı programda %70 görünüyor. Samsung 1TB 980 NVMe M.2 SSD almayı düşünüyorum.

Aşağıda verdiğim sistemde, oyunlarda takılmalar ve ani kare düşüşleri gibi sorunlar yaşıyorum. SSD'lerin FPS yükseltmediğini biliyorum. Zaten benim derdim FPS yükseltmek değil. Yeni alacağım SSD, %1 FPS'imin sürekli düşmesini ve ani takılmaları engeller mi onu merak ediyorum.

Sistem:
Anakart:
ASRock B450M HDV R. 4
İşlemcim: Ryzen 5 3600X
RAM: Neo Forza 2x8GB (3200 MHz'de çalışıyor)
Ekran kartım: Galax RTX 2060
SSD: SanDisk SSD Plus 480GB
PSU: High Power 750W 80+ Bronze

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşadığınız sorunun birebir aynısını yaşadım ve bu yüzden SSD aldım M.2 aldım hatta fakat sorun devam ediyordu ve RAM yükselterek çözmüştüm ben o yüzden oynadığınız oyunu merak ettim işlemciniz ekran kartını besleyebilecek güçte oyunda hangi ayarlarda oynuyorsunuz yükseğe aldığınızda sorun azalıyorsa o zaman besleme problemi olarak düşünülebilir ama sanmıyorum sorun SSD'de olamaz demiyorum olabilir de deneyip görmek lazım bence en iyisi her zaman deneme eleme yöntemiyle ilerlemek mümkünse bir arkadaşınızın kasasını 1 günlüğüne alıp ya da bilgisayarcıya götürüp SSD'den başlayarak deneyip eleyebilirsiniz

Oyunları her ayarda denedim. Düşüğe alınca FPS artıyor ama takılmalar tamamen çözülmüyor. Darboğaz olsa ayarları düşürünce işlemcinin coşması lazım ama öyle bir şey yaşamadım. Bundan önce 1060 6GB kullanıyordum gerçi. Çok stabil oynuyordum oyunları. Kafayı yemek üzereyim.

SSD değil de HDD olarak yaşamıştım. Zaten o dönemlerde SSD yaygınlaşıyordu, SSD'ye geçmiştim. Sorunun kaynağı büyük ihtimalle SSD. Zaten olmasa bile ileride daha büyük sorunlara yol açacağı da aşikar. Bütçe var ise değişmesi lazım. Çok düşük de olsa RAM'lerden kaynaklanma olasılığı da var fakat ben olsam orasını pek düşünmezdim. Durumu %70 pil sağlığı kalan bir iphone olarak da değerlendirebilirsiniz.

Deneyeceğim. Zaten yeni SSD sorunu çözmezse geriye 3600 MHz destekleyen bir anakart alıp RAM'leri yenilemek kalıyor.

Oyunları her ayarda denedim. Düşüğe alınca FPS artıyor ama takılmalar tamamen çözülmüyor. Darboğaz olsa ayarları düşürünce işlemcinin coşması lazım ama öyle bir şey yaşamadım. Bundan önce 1060 6 GB kullanıyordum gerçi. Çok stabil oynuyordum oyunları. Kafayı yemek üzereyim.

Deneyeceğim. Zaten yeni SSD sorunu çözmezse geriye 3600 MHz destekleyen bir anakart alıp RAM'leri yenilemek kalıyor.

Sizi bir konuda düzelteyim, düşüğe alınca darboğaz artar ayarları yükseltirseniz darboğaz varsa eğer azalır ve takılmalar azalır düşüğe alınca değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı