Sağlık Meslek Lisesinden Başka Bölümlü Üniversite Okumak

İsimsizAB

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize merhabalar sağlık meslek lisesi 3. sınıf öğrencisiyim. Ancak benim isteklerim hayallerim sağlık bölümü değil (sağlıkçı olmak istemiyorum) üniversitede başka bir bölüme gitmek istiyorum. Bu sene dershane veya özel ders gibi şeyler almam gerekiyor sanırım.

Uzun lafın kısası meslek lisesinden 400 360 puanlı bir üniversiteye gitmek için ne yapmam gerekiyor (biliyorum çok çaba sarf etmem gerek ) gitmek istediğim bölüm uzay ve havacılık mühendisliği veya pilotaj %50 burslu (küçüklükten kalma havacılık sevdam var ne yapıp edip gitmeliyim çok yalnış sulardayım biliyorum ama ne yapmam gerek ).

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesleğin ile ilgili kesin kararını verdiysen temel liseye geçebilirsin. Stajdan dolayı ders almak veya ders çalışmak 4. sınıfta seni çok zorlayabilir. Ya da liseyi bitirdikten sonra 1 yıl boyunca ders çalışıp yine amaçlarına ulaşabilirsin.

Mesleğin ile ilgili kesin kararını verdiysen temel liseye geçebilirsin. Stajdan dolayı ders almak veya ders çalışmak 4. sınıfta seni çok zorlayabilir. Ya da liseyi bitirdikten sonra 1 yıl boyunca ders çalışıp yine amaçlarına ulaşabilirsin.
mesleğim benim için yıllardır belirli ailemin ne yazıkki temel liseye yetiştirebileceği maddi durumu yok :/

Okul yönetimine veya öğretmenlere durumu izah ettin mi? Belki bir çözüm yolu bulabilirler. Bazı derslerden veya stajdan muaf tutma gibi. Eğer 2. sınıfta olsaydın Anadolu lisesine geçiş olabilirdi orada daha iyi hazırlanabilirdin sınavlara.

Merhaba, bu sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum, eğer sınava kendin hazırlanabileceğine inanıyorsan şu konuda seni rahatlatayım; staj sandığın kadar yoğun değil, ayrıca sorumlu hemşirelerle bu konuyu konuşursan zaten sana fazla yüklenmiyorlar, sınava rahatlıkla hazırlanabilirsin. Stajın sana kazandıracakları ise sosyal açıdan çok fazla, acil durumlarda bile insanlara yardım edebiliyorsun. acilde çalıştım, yoğun bakımda çalıştım, sağlık sektöründeki en alt ünvanda stajyer olmama rağmen çok fazla şey öğrettiler. Bunun dışında empati yeteneğin fazlasıyla gelişecek emin olabilirsin, geri kalan hayatında kendini başkalarının yerine koymayı gerçekten öğreneceksin ve bunun emin ol sana çok fazla katkısı olacak. Belirteyim ben de sağlık düşünmüyordum, sevmiyordum. Ömrümden giden bir yıl oldu fakat meslek hayatında işlerin nasıl yürüdüğünü öğrendim, farklı durumlardaki insanlara nasıl yaklaşmam gerektiğini öğrendim. Kısaca mezun olduğun an insan sarrafına dönüşüyorsun, çünkü çalıştığın yer sıradan bir staj yeri veya sanayide para için, çocukların hayatı öğrenmesi için gönderilen işlerden değil, bir devlet kurumu ve insanların belki de en zor durumda oldukları, en muhtaç durumda oldukları yer. Tercih tabi ki senin eğer zaman senin için çok değerli ise temel liselere geçiş yapabilirsin ancak bende lise 3. sınıfta senin gibi düşünüyordum, okulda staj yapmayı bile düşünmüştüm, fakat iyiki devam etmişim diyorum.

Meslek liselerinden her türlü üniversiteye gidilebilir. Katsayı muhabbetleri bizim zamanımızdaydı, dersinize çalışın, isteğiniz er yada geç olacaktır.

Okul yönetimine veya öğretmenlere durumu izah ettin mi? Belki bir çözüm yolu bulabilirler. Bazı derslerden veya stajdan muaf tutma gibi. Eğer 2. sınıfta olsaydın Anadolu lisesine geçiş olabilirdi orada daha iyi hazırlanabilirdin sınavlara.
meslek derslerine fazla kafa yormuyorum geçecek kadar çalışıyoum zaten staj sorun olabilir bi :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı