Saha dolabından ne kadar hız alırım?

Swordsson

Hectopat
Saha dolabından olan mesafeyi tam olarak bilmiyorum, ben de balkondan fotoğrafını çektim. Sizce ne kadar hız alırım?

InkedIMG20210222164050_LI.jpg

Tahminimce 50-82 Mbps arası bir hız alırsınız. Belki de daha fazla. Netspeed veya Millenicom üzerinden sorgu yaparsanız net sonucu görebiliriz.

İnternet hızı sadece dolap mesafesine göre belirlenecek bir durum değil, binanızdaki kablo altyapısı, santral uzaklığı gibi etkenlerde etki gösterir. Asıl önemli konu santral merkezinden dolaba ne kadar hızın hangi altyapıyla geldiği önemlidir.

Tahminimce 50-82 Mbps arası bir hız alırsınız. Belki de daha fazla. Netspeed veya Millenicom üzerinden sorgu yaparsanız net sonucu görebiliriz.
Binada kablo yok o yüzden sorgulama yaptığında gözükmüyor fakat bazı evlerde 66 mbps gibi bir hız gözüküyor.
İnternet hızı sadece dolap mesafesine göre belirlenecek bir durum değil, binanızdaki kablo altyapısı, santral uzaklığı gibi etkenlerde etki gösterir. Asıl önemli konu santral merkezinden dolaba ne kadar hızın hangi altyapıyla geldiği önemlidir.
Altyapı Vdsl, uzaklık olarak google maps'te 10 km felan.
Bir de Turknet üzerinden dener misiniz?
Hiç bir sağlayıcıda gözükmüyor iyi bir internet bağlattırabilirsem kablo çektiricem.
Türk Telekom il müdürlüğü ile konuştum ve bana santral ile konuş dedi. Bu santral nedir google maps'te arattım bulamadım.

Son düzenleme:
Resimdeki saha dolabı hangi tür? VDSL destekliyor mu? Yoksa ADSL dolabı mı? Bunu anlamak için saha dolabının yanına gitmeniz gerekir. Eğer saha dolabında elektrik sayacı varsa VDSL dolabıdır. Sayacının bir bölümü dışarıdan görülebiliyor. Birde fan sesi olması lazım. Eğer VDSL ise mesafeye göre hız alırsınız. Google Maps üzerinden evinizin kapısından saha dolabına kadar rota oluşturun. Mesafeyi bu şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca kablo çektirebilmeniz için evinizin önünde ankastre kutusu olması gerekiyor. Bu kutular genellikle ya tahta direklerde yada evlerin dışında duvara monteli halde bulunur.

Yeni konular

Geri
Yukarı